Produkty

Wentylacja decentralna — zasada działania

Dodano 01.02.2022

Jeżeli nie lubisz, kiedy zimą Twój dom wychładza się wskutek wietrzenia pomieszczeń lub kiedy latem do pomieszczeń przedostaje się spora ilość insektów, powinieneś wiedzieć, że istnieją inne metody wentylacji pomieszczeń, które sprawiają, że pozbywasz się wspomnianych problemów. Co więcej, można je stosować bez konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu w domu. Jednym z nich jest wentylacja decentralna, która jest połączeniem komfortowej wentylacji z rekuperacją. Dzięki temu poza doskonałym wentylowaniem pomieszczeń możliwy jest także odzysk ciepła. Zasada działania tego rozwiązania jest niezwykle prosta, a co ważne — jej montaż nie wymaga dużych nakładów pracy i kosztów. Wystarczy minimalna ingerencja w budynek. 

Rekuperacja decentralna do prawidłowej pracy potrzebuje znacznie mniejszych jednostek, które z powodzeniem można montować bezpośrednio w pomieszczeniach, a dokładniej w ścianie zewnętrznej budynku. Praca takiego układu polega na usunięciu zużytego powietrza z pomieszczenia poprzez wymiennik ciepła, który odbiera z niego energię cieplną, a następnie usuwa je na zewnątrz budynku. Dzięki temu świeże powietrze, które pobierane jest i przekazywane na miejsce zużytego, otrzymuje pozyskane ciepło, co sprawia, że jest już ogrzane, kiedy pojawia się we wnętrzu. 

 

Jak wygląda sprawa wentylacji w modernizowanych i nowych domach? 

Osoby, które w modernizowanych budynkach zdecydowały się na termomodernizację polegającą na wymianie okien i ociepleniu poszczególnych przegród, zapewne zauważyły, że wprowadzone zmiany przynoszą wiele dobrego. Przede wszystkim znacznie spadły koszty ogrzewania budynku, co w konsekwencji oznacza także mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego (do ogrzania domu potrzeba mniej paliwa, co oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery).  

Warto mieć na uwadze, że choć termomodernizacja budynku jest dobrym krokiem, ma także drugie oblicze. Często w szczelnych domach zahamowana zostaje wentylacja grawitacyjna, która a występuje w większości budynków. W takim wypadku należy poszukać rozwiązań wspomagających naturalny ciąg lub wykorzystać systemy mechaniczne pozwalające na dostosowanie wentylacji do aktualnych potrzeb domowników.  

Czy rekuperatory można zamontować w zamieszkanym domu? 

W domu, który jest już użytkowany można zamontować rekuperatory, jednak takie przedsięwzięcie może być odrobinę kłopotliwe. Największym problemem inwestora może okazać się prawidłowe rozlokowanie kanałów, które — trzeba to przyznać — potrzebują sporo miejsca. Sam rekuperator to urządzenie niewielkie, które ma małe wymagania, jeśli chodzi o miejsce jego montażu (istotne jest jedynie, aby miejsce, w którym ma się znaleźć było ogrzewane lub prawidłowo zaizolowane termicznie). Z kolei poprowadzenie poszczególnych pionów wentylacyjnych musi być dobrze przemyślane. Najczęściej wykorzystywanymi w tym celu miejscami są garderoby lub szafy w zabudowie, czyli miejsca mało reprezentacyjne, do których zaglądają jedynie domownicy. Jeżeli w budynku nie ma takich miejsc, czasami trzeba poświęcić część pomieszczenia i obudować kanał, a czasami podwiesić sufit. Alternatywą do tego typu działań jest możliwość rozprowadzenia nowych kanałów do wentylacji mechanicznej wykonanych z tworzywa sztucznego w już istniejących kanałach wentylacji grawitacyjnej lub montaż układu jakim jest wentylacja decentralna

 

Czy rekuperacja decentralna pojedynczych pomieszczeń zwiększy komfort ich użytkowania? 

Do największych problemów związanych z odpowiednią wentylacją pomieszczeń należy brak kominów lub punktów nawiewnych albo ich złe rozmieszczenie. Wspomniane sytuacje sprawiają, że wymogi związane z prawidłowym przepływem powietrza (również z jego ilością potrzebną do wentylowania wnętrz) nie zostają spełnione. Aby poprawić tę sytuację, istnieje kilka sposobów, które stosują właściciele domów: 

  • montaż nawiewników w oknach; 
  • klimatyzatory i wentylatory przenośne, które stosuje się w poszczególnych wnętrzach; 
  • modernizacja całej instalacji wentylacyjnej, np. w systemie hybrydowym. 

Jest jeszcze jeden sposób, który zyskuje coraz większą popularność. Wentylacja decentralna, bo o niej mowa, pozwoli użytkownikowi cieszyć się wyjątkową jakością powietrza, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. 

 

Jaka jest zasada działania rekuperacji decentralnej? 

Wentylacja decentralna nie tylko zajmuje niewiele miejsca, ale także oparta jest na pracy dwóch urządzeń. Zasada działania polega na cyklicznej wymianie funkcji. Jedno z urządzeń chłodne, świeże powietrze, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia wentylacja i nawietrzenie pomieszczenia. W tym samym momencie drugie z urządzeń usuwa zużyte powietrze, które znajduje się we wnętrzu. Sprzęt wyposażono w ceramiczny wymiennik, który rozgrzewa się w czasie usuwania ciepłego powietrza. Po około 70 sekundach następuje zmiana funkcji obu urządzeń. Urządzenie, które wcześniej usuwało zużyte powietrze, zasysa świeże powietrze do budynku, które jest wstępnie ogrzewane, ponieważ odbiera ciepło pozyskane z rozgrzanego ceramicznego wymiennika. Urządzenie, które wcześniej zasysało powietrze, w danym momencie usuwa zużyte powietrze i rozpoczyna odzysk ciepła. 

Warto mieć na uwadze, że wentylacja decentralna może pracować w wielu konfiguracjach. Wydajność jednego urządzenia waha się zwykle między 30 a 60 m3/h. 

 

Jakie są największe zalety wentylacji decentralnej? 

Wentylacja decentralna to rozwiązanie, które znacznie różni się od stosowanych rozwiązań centralnych. Do największych zalet stosowania wentylacji decentralnej należą m.in.: 

  • możliwość odzysku ciepła, a tym samym redukcja kosztów ogrzewania; 
  • kontrola stanu powietrza w pomieszczeniu, dzięki zastosowaniu rozbudowanych systemów; 
  • możliwość doraźnej poprawy wentylacji w pomieszczeniu (np. w kuchni lub w łazience); 
  • funkcja nawiewu chłodnego powietrza, która jest niezwykle istotna w ciepłe, letnie dni. 

Podsumowanie 

Wentylacja centralna — jej cena i prosty, prawie bezinwazyjny montaż sprawiają, że warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania, każda hurtownia instalacyjna wchodząca w skład GIK, udzieli Ci szczegółowych informacji, które będą pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę rekuperacji na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!