Produkty

Jak odprowadzić skropliny z pompy ciepła?

Dodano 05.08.2022

Odprowadzanie skroplin może odbywać się na kilka sposobów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak to się dzieje, czy kondensat może zamarznąć i właściwie skąd się bierze. Z pewnością zainteresuje to osoby, które chcą zakupić pompy ciepła i posiadają niewystarczającą wiedzę na temat ich działania.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest kondensat?
  2. Jaki wpływ mają skropliny pompy ciepła na pracę całego systemu?
  3. Czy trzeba koniecznie odprowadzać kondensat z pompy ciepła?
  4. Czy skropliny mogą zamarzać?
  5. Co jeszcze warto wiedzieć o kondensacie powstającym w pompie ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


Czym jest kondensat? Pompa ciepła – skropliny

 

Najprościej rzecz ujmując kondensat jest skutkiem ubocznym działania pompy ciepła. Proces jego wytwarzania zachodzi w parowniku, gdzie przyjmuje formę ciekłą. Wyglądem przypomina on poranną rosę. Wytwarzany jest w wyniku nadmiaru pary wodnej. Podczas procesu chłodzenia powietrza przez pompę ciepła, gdzie temperatura jest znacznie obniżona, dochodzi do wydzielania się skroplin powstałych właśnie z nadmiaru wilgoci. Zjawisko to jest czymś normalnym w przypadku pracy pompy ciepła, więc nie trzeba martwić się, że urządzenie ulegnie uszkodzeniu.

 

Jaki wpływ mają skropliny pompy ciepła na pracę całego systemu?

 

Zjawisko kondensacji jest pozytywne z punktu widzenia efektywności pompy ciepła. Parametr ten jest bardzo ważny, jeśli chodzi o działanie tego urządzenia. Porównując ze sobą 1 kg powietrza i 1 kg skroplonej pary wodnej, to podczas zachodzenia drugiego zjawiska zostaje wydzielona większa ilość ciepła pozyskiwanego z odnawialnego źródła ciepła.

Podczas obliczania parametru COP pompy ciepła bierze się pod uwagę wilgotność powietrza i temperaturę otoczenia. Pompa ciepła nie tylko ogrzewa i schładza pomieszczenia, ale i osusza pomieszczenia, które narażone są na zawilgotnienie np. pralnie. Ważne jest jednak w tym przypadku prawidłowe doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrz, aby zadbać o prawidłowy mikroklimat i odpowiedni poziom wydajności pompy ciepła.

 

Czy trzeba koniecznie odprowadzać kondensat z pompy ciepła? Odprowadzenie skroplin z pompy ciepła

 

Ilość kondensatu zebranego przez pompę ciepła, zależy od samego urządzenia i warunków otoczenia. Jednak przyjmuje się, że 1 godzina pracy z 1kW mocy chłodzącej, jest w stanie wygenerować od 0,3 do 0,8 litra skroplin. Tyczy się to głównie pomp ciepła odpowiadających głównie za ogrzewanie i schładzanie pomieszczeń.

W przypadku pomp ciepła, które dodatkowo przygotowują ciepłą wodę użytkową, trzeba przyjąć, że mogą one wytwarzać nawet kilka litrów skroplin. Wpływ na konkretną ilość mają m.in. suche i wilgotne dni. Dlatego też opróżnienie zbiornika, w którym zbiera się tak duża ilość kondensatu, jest konieczne!

 

Czy skropliny mogą zamarzać? Odpływ wody z pompy ciepła

 

Tak, kondensat może zamarznąć, zwłaszcza w pompach ciepła typu split. W przypadku pomp ciepła typu monoblok, nieodprowadzanie skroplin może skutkować uszkodzeniem ich obudowy. Aby więc uniknąć jakiejkolwiek, poważnej awarii pompy ciepła, skropliny muszą być odprowadzone. Procedura ta jest wręcz standardowa. Pompy ciepła są wyposażone we wbudowane komponenty do pozbywania się skroplin w sposób grawitacyjny. Użytkownik urządzenia musi tylko zdecydować, gdzie te skropliny mają być usunięte. Najczęściej odprowadza się je:

  • Do gruntu – sposób wykorzystywany przez posiadaczy pompy ciepła typu split. Wówczas skropliny wsiąkają w grunt. W przypadku wyboru tego rozwiązania należy dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć ściany budynku przed zawilgotnieniem. Niektóre osoby, które zdecydowały się na odprowadzenie kondensatu do gruntu, inwestują w rozsącz, czyli rurę wprowadzaną do gruntu na głębokość 1 metra. Wybierając to rozwiązanie, należy zabezpieczyć rurę tak, aby nie zamarzała w okresie zimowym.
  • Do ścieków – rozwiązanie to bardzo często stosowane jest podczas pracy pompy ciepła typu monoblok. Wówczas warto zasyfonować odpływ, aby z instalacji nie ulatniał się nieprzyjemny zapach.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o kondensacie powstającym w pompie ciepła?

 

Tam, gdzie występuje wilgoć, tam również zbierają się zanieczyszczenia. W przypadku skroplin powstających podczas pracy pompy ciepła, na rozwój bakterii w pierwszej kolejności narażona jest taca skroplin. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, warto sięgnąć po specjalistyczne środki grzybobójcze, dedykowane do mycia tac skroplin. Zadanie to najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dodatkowo należy upewnić się, czy odpływ skroplin nie jest zablokowany przez zanieczyszczenia. Oprócz tego dobrze jest skorzystać z profesjonalnego serwisu pomp ciepła. Specjaliści upewnią nas, że urządzenie pracuje dobrze i kondensat jest odpowiednio odprowadzany. Dodatkowo przeprowadzą proces dezynfekcji całego systemu i odgrzybią go.

 

Interesują Cię urządzenia grzewcze pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii? Niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum przedstawia nie tylko powietrzne pompy ciepła, ale i gruntowe pompy ciepła, a także cały potrzebny osprzęt do pomp ciepła.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!