Produkty

Jak ogrzać mieszkanie w starej kamienicy — czyli pompy ciepła do mieszkania

Dodano 19.02.2023

System ogrzewania w starych budynkach wielorodzinnych typu kamienice (często przedwojenne) to trudny temat. Wysokie sufity (wysokość niektórych mieszkań sięga nawet 4 metrów) nie ułatwiają wyboru sposobu ogrzewania mieszkania, kiedy jest ono poddawane modernizacji. Chcąc zwiększyć komfort cieplny w takim budynku, warto prawidłowo dobrać system grzewczy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo ocenić zapotrzebowanie na ciepło budynku?
  2. Czy pompy ciepła w kamienicy to dobre rozwiązanie?
  3. Dlaczego modernizując ogrzewanie w kamienicy warto wziąć pod uwagę układ kaskadowy?

Wybór odpowiedniej instalacji grzewczej, która nie tylko ogrzeje pomieszczenia, ale także będzie w stanie efektywnie przygotować ciepłą wodę użytkową to nie lada wyzwanie zarówno dla inwestorów budujących lub modernizujących dom, jak i osób, które zarządzają budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych. Tym ostatnim zależy zazwyczaj na poprawie wydajności systemu cieplnego. Mając to na uwadze, warto zastanowić się nad tym, czy nowoczesne pompy ciepła będą w tym wypadku dobrym rozwiązaniem.
Chcąc zmodernizować ogrzewanie w starym budynku typu kamienica, najpierw trzeba sprawdzić, czy wybrany budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jeśli tak, wówczas podlega on kurateli konserwatora, który będzie musiał wyrazić zgodę na każdą ingerencję i modernizację.

stare kamienice

Modernizacja ogrzewania w kamienicy — jak prawidłowo ocenić zapotrzebowanie na ciepło budynku?

Chcąc zamontować pompy ciepła w bloku lub w kamienicy, pierwszym krokiem zawsze powinno być określenie zapotrzebowania na ciepło budynku. Żeby zrobić to dobrze, należy najpierw przejrzeć dostępną dokumentację dotyczącą obiektu. Często zdarza się, że starsze budownictwo rządzi się swoimi prawami i otrzymane dokumenty nijak nie odpowiadają rzeczywistości, tj. stanowi i planowi budynku. Jak zatem zabrać się za modernizację kamienicy lub bloku, aby mieć pewność, że nowa instalacja grzewcza będzie efektywna?
Najrozsądniejszym krokiem będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Dzięki niemu inwestor nie tylko otrzyma dokładne wyliczenia niezbędne do przeprowadzenia modernizacji, ale również wytyczne, które pozwolą mu stworzyć optymalną instalację grzewczą pozwalającą skutecznie ogrzać budynek.

Pompy ciepła w kamienicy — czy można nimi zastąpić stare kotły?

Chcąc zmodernizować ogrzewanie w starym budynku wielorodzinnym, trzeba wziąć pod uwagę, że zasady dobierania urządzeń będą inne, niż w przypadku nowopowstałego obiektu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, które odpowiednio dobrane, są w stanie skutecznie ogrzać kamienicę. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto zastanowić się nad zastosowaniem układu hybrydowego.
Układ hybrydowy zakłada pozostawienie starego kotła, który należy zautomatyzować. Powinien być zasilany przez paliwa gazowe lub granulat drewna. Jest to rozwiązanie, które będzie wspierało pompy ciepła w momencie trwania sezonu grzewczego (jeśli zajdzie taka potrzeba). Instalacja hybrydowa pozwoli obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem mieszkań w kamienicy i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Automatyzacja systemu sprawi, że będzie on w stanie samodzielnie dobrać źródło zasilania — kocioł albo pompę ciepła w sposób, który pozwoli wybrać rozwiązanie najbardziej efektywne w danej chwili.

stare kamienice jedna obok drugiej

Dlaczego modernizując ogrzewanie w kamienicy warto wziąć pod uwagę układ kaskadowy?

Jeśli inwestor rozważa całkowite usunięcie starych kotłów oraz zastosowanie w kamienicy niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego, można mieć obawy, że układ hybrydowy nie będzie w stanie pokryć całego zapotrzebowania cieplnego budynku. Tutaj należy pamiętać o tym, że mieszkania w kamienicy są bardzo wysokie, co oznacza, że potrzebują znacznie więcej energii cieplnej, aby użytkownicy odczuwali komfort cieplny. Pompy ciepła do mieszkania — jak wybrać najlepsze rozwiązanie? W tym wypadku sprawdzić się może układ kaskadowy pomp ciepła.
Na czym polega wspomniana instalacja? W układzie kaskadowym pompy ciepła w kamienicy (co najmniej dwie) łączy się ze sobą, dzięki czemu działają na zasadzie kaskady, która pracuje w zgodzie z zapotrzebowaniem na energię cieplną i ciepłą wodę użytkową. Jeśli temperatury spadną do niskiego poziomu, przez co zachodzi konieczność użycia większej mocy, wówczas załączają się wszystkie pompy, jakie połączono w tym układzie. W przypadku wyższych temperatur urządzenia mogą działać z mniejszą mocą lub kaskada może działać w taki sposób, że część pomp ciepła wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń, a część do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Układ kaskadowy pomp ciepła jest w pełni bezpieczny i pozwala, aby każde urządzenie pracowało dokładnie tyle samo czasu. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie integralności całego systemu grzewczego w starej, modernizowanej kamienicy.

Która pompa ciepła sprawdzi się w układzie kaskadowym?

Szukając rozwiązań, które sprawdzą się w układzie kaskadowym i będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło w starej kamienicy, są pompy ciepła Vaillant geoTHERM. Jednocześnie można połączyć w kaskadę 8 urządzeń, dzięki czemu otrzymuje się możliwość ogrzania dużego budynku.

pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym

Podsumowanie

Modernizacja starej kamienicy, w tym zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do ogrzania poszczególnych mieszkań, jest jak najbardziej możliwa. Dzisiejszy artykuł pokazał, że inwestor może zastosować co najmniej dwa skuteczne rozwiązania, które będą dopasowane do potrzeb lokatorów oraz sprawią, że rachunki za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej będą znacznie mniejsze. Decydując się na modernizację większej kamienicy warto zastosować układ kaskadowy pomp ciepła. Remontując mniejszy budynek, instalację grzewczą można oprzeć na układzie hybrydowym. Obydwa rozwiązania nie tylko pozwalają na oszczędności, ale także na ochronę środowiska naturalnego (ze względu na ograniczenie lub całkowitą rezygnację ze źródeł ciepła innych niż odnawialne).
Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś wiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania w kamienicy, skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dobrać wydajne i oszczędne rozwiązanie.


Autor: Aneta Wojtczak

odrestaurowane kolorowe stare kamienice

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!