Produkty

Jak oszczędnie ustawić temperaturę na piecu gazowym, aby nie było zbyt zimno w domu?

Dodano 20.01.2023

Posiadasz piec gazowy i zastanawiasz się, w jaki sposób powinien być ustawiony, aby w domu panowała optymalna temperatura? Dziś w wielu obiektach budowlanych domownicy chcą dbać o ekonomiczną instalację grzewczą. Dzięki temu można zmniejszyć wydatki i zredukować emisję toksycznych substancji. Większość pieców gazowych jest w stanie samodzielnie kontrolować ogrzewanie, po wprowadzeniu przez użytkownika określonych informacji do sterownika. Na ogół potrzebny jest nastaw temperatury, która musi być dopasowana do instalacji grzewczej np. do kaloryferów. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych, ważnych aspektów, o których dowiesz się z tego materiału.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. O czym należy pamiętać ustawiając temperaturę na piecu gazowym?
  2. Jak sprawić, aby kocioł gazowy pracował ekonomicznie?
  3. Jaka temperatura w pomieszczeniach jest optymalna?
  4. Jak generować oszczędności, korzystając z ogrzewania gazowego?

Zobacz inne nasze PORADY 

O czym należy pamiętać ustawiając temperaturę na piecu gazowym?

 

Każdy piec powinien mieć indywidualnie dopasowane parametry. Jeśli temperatura urządzenia będzie nieodpowiednia, może to skutkować nawet zagotowaniem się wody w kaloryferach i wybuchem kotła. Przeważnie temperatura, która jest prawidłowa wynosi od 30 do 45 st. C, a dla kaloryferów od 18 do 21. Jeśli temperatura będzie wyższa, może okazać się, że piec nie będzie pracował już tak efektywnie, ponieważ nie będzie w stanie kondensować gazu. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik ten powinien być ustawiany indywidualnie, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij fachowej pomocy serwisanta.

Oprócz tego należy pamiętać, że oszczędne grzanie uzależnione jest również od warunków atmosferycznych. Jeśli zima jest łagodna, nie musisz podnosić temperatury na piecu, ponieważ może się to przełożyć na zbędną utratę energii. Dodatkowo na oszczędną pracę pieca gazowego ma wpływ izolacja budynku. W przypadku, gdy jest on dobrze zaizolowany nie trzeba grzać mocno, dzięki czemu również zaoszczędzisz gaz.

 

Ekonomiczna praca pieca gazowego

 

Dziś, kiedy ceny ogrzewania gazowego rosną, każdy chce wiedzieć, jak ogrzewać dom, aby nie przesadzić z kosztami. Posiadający kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne lub kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, które posiadają zamkniętą komorę spalania, należy dostosować temperaturę na sterowniku do tej, która panuje na zewnątrz. Producenci tych urządzeń udostępniają swoim klientom specjalne wykresy, dzięki którym jesteś w stanie dowiedzieć się, jak ustawić sterownik, aby zadbać o jak najwyższą efektywność grzania. Przy czym należy pamiętać, aby nie ustawiać zbyt niskiej temperatury, co przekłada się na mniejszą żywotność urządzenia. Dodatkowo nie warto zbyt podkręcać temperatury, aby nie doszło do redukcji kondensacji gazu.

Praktycznie każdy kocioł gazowy kondensacyjny wyposażony jest w opcję pogodową, która polega na podłączeniu do kotła czujnika temperatury zewnętrznej, zawieszonego po północnej stronie budynku. Dzięki temu kocioł automatycznie pobiera informacje na temat temperatury zewnętrznej i automatycznie dopasowuje do niej temperaturę kotła. Kiedy robi się cieplnej temperatura na kotle obniża się, a kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, temperatura wzrasta. Wszystko dzięki tzw. krzywej grzewczej, a właściwie kilku takim liniom, w które wyposażone są sterowniki kotłów.

Jeśli urządzenie nie ma takiej opcji, wówczas należy metodą prób i błędów samemu korygować temperaturę na piecu.

 

Jaka temperatura w pomieszczeniach jest optymalna?

 

Jeśli chcesz optymalnie ustawić piec gazowy, powinieneś regulować jego temperaturę podczas całego okresu grzewczego. Wartość na sterowniku powinna być regulowana w zależności od warunków atmosferycznych i innych aspektów zewnętrznych. Oprócz tego nie należy ustawić tylko jednej temperatury pieca gazowego na cały czas trwania okresu grzewczego. Ważne jest to dlatego, że w czasie tym są cieplejsze i zimniejsze dni, a odpowiednia regulacja przyczyni się do mniejszego marnotrawienia gazu. W przypadku nowych pieców gazowych, które posiadają panel sterowania, wprowadzenie zmian zajmuje tylko chwilę. Dzięki temu szybko ustawisz pożądaną temperaturę.

 

Jak widać nie ma jednej konkretnej zasady, która umożliwiłaby generowanie oszczędności poprzez ustawienie pieca gazowego. Jednak, jeśli skorzystasz z powyższych wskazówek, z pewnością będzie Ci łatwiej tego dokonać.

 

Ogrzewanie gazem a oszczędności

 

Jeśli chcesz, aby rachunki za ogrzewanie gazowe były stosunkowo niskie, zawsze możesz wspomóc się innymi źródłami ciepła, np. pompą ciepła. Dodatkowo, zwróć uwagę na:

·      Właściwy dobór mocy do pieca – jeśli kocioł będzie miał za niską moc, nie będzie w stanie dogrzać pomieszczeń, a jeśli za wysoką może nie sprawdzić się w okresach przejściowych, do przełoży się na zbyt mocne dogrzewanie.

·      Sterowanie – warto wyposażyć piec w regulatory tygodniowe lub sterowniki temperatury, które wspomogą regulację mocy urządzenia.

·      Niezasłanianie kaloryferów – jeśli w Twoim domu znajdują się kaloryfery, pamiętaj aby nie zasłaniać ich firanami, meblami czy innymi elementami.

 

Decydując się na energooszczędne kotły gazowe kondensacyjne pamiętaj, że na ich energooszczędność możesz wpłynąć również czynnikami zewnętrznymi, wymienionymi powyżej. Jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem to wiedz, że niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum może przedstawić Ci te urządzenia. W ofercie znajduje się również automatyka kotłowa, a więc wszystko zakupisz w pakiecie.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK