Produkty

Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu? 15 prostych sposobów na niższe rachunki

Dodano 05.07.2023

Redukcja zużycia energii pozwala skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Polski Alarm Smogowy stworzył kampanię "Ciepło od zaraz!", której celem jest pokazanie działań, jakie pomagają osiągnąć wspomniany cel. Wystarczy zastosować 15 prostych kroków, aby w kolejnym okresie grzewczym zadbać jednocześnie o ciepło w domu i niskie rachunki za ogrzewanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie proste i skuteczne rozwiązania wystarczy zastosować, aby skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie?
  2. Jak jeszcze możesz skutecznie obniżyć zużycie energii?

Choć obecnie dużo mówi się o ochronie środowiska i ekologicznych urządzeniach grzewczych, nadal znaczna część domów ogrzewana jest dzięki tzw. kopciuchom, czyli pozaklasowym kotłom, w których spalany jest węgiel. Okazuje się, że tego typu ogrzewanie zalicza się obecnie do najdroższych, porównując je do ogrzewania gazem czy pompą ciepła.

sterowanie ogrzewaniemJakie proste i skuteczne rozwiązania wystarczy zastosować, aby skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Chcąc skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie, wystarczy wprowadzić do swojego domostwa kilka zmian. Jedną z prostych czynności jest zainstalowanie termostatu na każdym grzejniku, obniżenie temperatury w pomieszczeniach, jak również montaż ekranów z pianki tuż za grzejnikami. Jakie jeszcze proste i skuteczne rozwiązania można zastosować, aby łącznie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na energii cieplnej? Podpowiadamy poniżej.

Obniż temperaturę w pomieszczeniach

Decydując się na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, można liczyć na naprawdę spore oszczędności. Okazuje się bowiem, że już 1°C mniej pozwala na oszczędności na poziomie 8%. Warto przy tym pamiętać, że optymalna temperatura w pomieszczeniach wynosi 19 - 20°C, natomiast w łazience - 22 - 24°C.
Obniż temperaturę w pomieszczeniach, kiedy nie ma Cię w domu lub w nocy
Wyjeżdżając na dłuższy czas, najlepiej ustawić w domu temperaturę 16 - 17°C. Należy przy tym pamiętać, aby nie obniżać temperatury poniżej tej wskazanej. Sen w niższych temperaturach jest znacznie zdrowszy (nie dotyczy to dzieci i osób starszych). Optymalna temperatura, która zawsze powinna panować w sypialni wynosi między 17 a 18°C.

Zaizoluj odpowiednio podłogi

Jeśli w Twoim domu występuje problem zimnej podłogi, szybko go rozwiąż poprzez np. zastosowanie wykładziny lub dywanu. Taki zabieg to stworzenie dodatkowej izolacji termicznej pomieszczenia, który dodatkowo poprawi komfort użytkowania pomieszczeń.

Zlikwiduj wszelkie nieszczelności

Zlokalizowanie nieszczelności, które występują w domu, a przez które ucieka ciepła, jest bardzo ważne. Można to zrobić za pomocą specjalnego badania termowizyjnego. Likwidując je, można znacznie ograniczyć straty ciepła w domu. Najwięcej ciepła ucieka zazwyczaj w obrębie parapetów, okien i drzwi zewnętrznych, a także bramy garażowej. Docieplając lub uszczelniając te miejsca, jesteś w stanie znacznie ograniczyć straty ciepła i tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Zamontuj termostaty na grzejnikach

Montaż zaworów na grzejnikach pozwala zaoszczędzić nawet do 18% energii. Dzięki nim w prosty sposób wyregulujesz temperaturę panującą w pomieszczeniach. W słoneczne dni automatycznie będą ograniczać ogrzewanie, utrzymując we wnętrzu zadaną temperaturę. Koszt jednego urządzenia waha się między 30 a 120 zł.

regulator pokojowy

Zainstaluj ekrany za grzejnikami, osłoń kaloryfery

Ciepło z grzejników wnika w ścianę. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, warto zamontować tuż za nim specjalny ekran wykonany zazwyczaj ze styropianu i folii aluminiowej. Takie rozwiązania dostępne są już od 20 zł/m2. Pamiętaj także o tym, aby nie zastawiać grzejników meblami. Minimalna odległość powinna wynosić kilkanaście centymetrów.

Wykonaj nad kaloryferem półkę lub parapet

Dzięki zamontowaniu nad grzejnikiem parapetu lub półki zmienisz kierunek przepływu ciepłego powietrza, które bez tego zabiegu unosiłoby się bezpośrednio do góry. Dzięki parapetowi lub półce ciepło "odbije się" i powędruje w głąb pokoju, dzięki czemu wnętrze zostanie lepiej dogrzane.

Wypłucz dokładnie instalację grzewczą i odpowietrz grzejniki

Instalacje starszego typu mają to do siebie, że często odkłada się w nich szlam i osad, przez co są mniej wydajne (w skrajnych przypadkach ich wydajność zmniejsza się nawet o 30%). Dlatego też chcąc zaoszczędzić na energii warto raz na kilka lat zamówić hydrauliczne płukanie instalacji. Dodatkowo przed każdym sezonem grzewczym, bez względu na to, ile lat ma instalacja, należy odpowietrzyć grzejniki. Taki zabieg pozwoli na oszczędność energii nawet na poziomie 10%.

Wyreguluj okna

Przed pojawieniem się chłodniejszych jesienno-zimowych dni warto zwiększyć docisk okna do ramy. Aby to zrobić, należy wykorzystać pokrętło, które znajduje się na skrzydle okna.

Osłaniaj skutecznie okna za pomocą rolet zewnętrznych lub zasłon

Pamiętaj, aby w dzień zawsze odsłaniać zasłony, dzięki czemu ciepło promieni słonecznych częściowo będzie ogrzewać pomieszczenia. W nocy natomiast zasłaniaj okna, dzięki czemu skutecznie ochronisz wnętrza przed wychłodzeniem.

Wietrz regularnie pomieszczenia — krótko, ale intensywnie

Wietrząc pomieszczenia pamiętaj o tym, aby zakręcić grzejniki. Na krótko otwórz szeroko okno. Kiedy zakończysz wietrzenie i zamkniesz okno, odkręć grzejniki. Nigdy nie wietrz wnętrz uchylając jedynie okno przy odkręconych kaloryferach. W ten sposób zwiększasz zużycie energii cieplnej i tym samym rachunki za ogrzewanie.

Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie

Każdy z nas lubi długie kąpiele w wannie. Te jednak generują dodatkowe koszty. Zamieniając je na szybki prysznic, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet 50 litrów wody na jednej kąpieli, co oznacza także zużycie mniejszej ilości energii.

Zmniejsz temperaturę wody użytkowej

Jeżeli ciepła woda użytkowa jest podgrzewana bezpośrednio w Twoim domu, możesz zmniejszyć jej temperaturę na kotle o 5°C. Takie działanie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 5% energii.

Używaj pralki i zmywarki na programach EKO

Uruchamianie pralki i zmywarki z pełnym wkładem na programie EKO pozwoli Ci, pomimo wydłużonej pracy urządzeń, zaoszczędzić nie tylko wodę, ale również energię i środki czystości. Pamiętaj, że większość z nich działa równie dobrze w niższych temperaturach, co oznacza, że woda nie musi być maksymalnie podgrzana, a Ty jesteś w stanie zaoszczędzić na energii potrzebnej do jej ogrzania.

Zamontuj na kranach perlatory

Perlator jest urządzeniem, o którym niektórzy słyszą po raz pierwszy. Jest to niewielki element, który montuje się na kranie lub wylewce baterii. Dzięki niemu możliwe jest napowietrzenie wody, co prowadzi do jej mniejszego zużycia (oszczędzasz nawet do 50% wody). Dodatkowo, dzięki perlatorowi woda nie rozpryskuje się na boki. Najprostsze perlatory na kran można kupić już za około 20 zł.

panele słoneczne na dachu

Jak jeszcze możesz skutecznie obniżyć zużycie energii?

Powyższe sposoby na oszczędzanie energii nie są jedyne. Jeśli zastosujesz 15 powyższych wskazówek, możesz iść o krok dalej i skupić się na kolejnych aspektach pozwalających zmniejszyć zużycie energii. Mowa o:

  • wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz;
  • zastosowaniu oświetlenia punktowego;
  • wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne lub ledowe;
  • gotowaniu wody w ilości, którą jesteś w stanie zużyć za jednym razem;
  • zastosowaniu czasowych wyłączników urządzeń.

15 prostych sposobów na niższe rachunki — podsumowanie

Wielu właścicieli domów nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosując kilka prostych zasad, można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wystarczy zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu jedynie o 1°C, aby zużyć nawet do 8% mniej energii cieplnej. Prawidłowe wyregulowanie okien to kolejne oszczędności na poziomie ok. 5%. Jak widać powyżej, małe kroki mogą doprowadzić do dużych oszczędności.
Szukając oszczędności, warto również przyjrzeć się instalacji grzewczej. Jeśli to możliwe, dobrze jest wymienić stare "kopciuchy" na nowsze, bardziej przyjazne środowisku i oszczędne urządzenia grzewcze, np. kondensacyjne kotły gazowe dwufunkcyjne i jednofunkcyjne lub pompy ciepła.
Chcesz wiedzieć, jak możesz zaoszczędzić? Zapytaj specjalistów, których zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum. Oni z pewnością pomogą Ci wybrać rozwiązania, które sprawią, że Twoje rachunki za energię cieplną ulegną zmniejszeniu.

Autor: Aneta Wojtczak

kocioł grzewczy w pomieszczeniu gospodarczym

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!