Jak prawidłowo zaprogramować sterownik pompy ciepła, by zwiększyć oszczędności?
Dodano 11.08.2023
Wieloletnie i efektywna praca pompy ciepła uzależniona jest od wielu czynników, na które składa się nie tylko odpowiedni dobór urządzenia, poprzedzony wcześniej analizą potrzeb budynku i użytkowników, ale także właściwe zaprogramowanie pompy ciepła czy dobór rzetelnej ekipy montującej, która zainstaluje pompę ciepła i przeprowadzi jej pierwsze uruchomienie. Prawidłowe ustawienie wszystkich sterowników i parametrów pozwoli na optymalną pracę urządzenia. Jak prawidłowo ustawić sterownik do pompy ciepła, aby zwiększyć oszczędności? Podpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie powinna być zlokalizowana jednostka zewnętrzna?
- Jakie parametry należy ustawić, aby pompa ciepła pracowała optymalnie?
- Jak wyregulować pozostałe elementy instalacji, do której podłączona jest pompa ciepła?
- Czy ustawienie termostatu i instalacja sterownika pokojowego mają wpływ na oszczędną pracę pompy ciepła?
Zachowanie określonych procedur w czasie instalacji pompy ciepła, a także odpowiedni dobór korzystnych rozwiązań sprawi, że cała instalacja nie tylko spełni swoje zadanie, ale będzie także wydajna i oszczędna. Poniżej znajdziecie wskazówki, które dotyczą montażu oraz regulacji pompy ciepła, pozwalające mieć pewność, że pompa ciepła będzie pracować prawidłowo.
Gdzie powinna być zlokalizowana jednostka zewnętrzna?
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna być zawsze montowana jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Może mieć to znaczenie ze względu na straty mocy, jeśli zostanie zastosowane dłuższe połączenie.
Jeśli chodzi o strony świata i prawidłowe ustawienie pompy ciepła, nie mają one większego znaczenia.
Jakie parametry należy ustawić, aby pompa ciepła pracowała optymalnie?
Prawidłowe ustawienie powietrznej pompy ciepła uzależnione jest od kilku trybów pracy, w jakich może działać urządzenie. Najczęściej spotykanymi parametrami, które trzeba wziąć pod uwagę, jest krzywa grzewcza oraz temperatura. W niektórych pompach ciepła można także ustawić tryb automatyczny.
Krzywa grzewcza
Temperatura wody, która podawana jest na grzejniki lub instalację podłogową, powinna być uzależniona od tej, jaka panuje na zewnątrz. Dla przykładu: jeśli na zewnątrz panuje mróz -20°C, pompa ciepła powinna podgrzać wodę kotłową do +45°C, a jeżeli na zewnątrz panuje +15°C, wówczas woda kotłowa powinna mieć temperaturę +25°C. Takie rozwiązanie sprawia, że pompa ciepła pracuje oszczędniej i stabilniej.
Stała temperatura
Woda, która podawana jest na ogrzewanie podłogowe lub grzejniki ma stałą, zadaną temperaturę. Instalacja działa tutaj podobnie, jak przy wykorzystaniu tradycyjnego pieca, co przekłada się na to, że takie rozwiązanie powoduje najmniej wydajną prac pompy ciepła, która powoduje częstsze zatrzymania pompy ciepła (szczególnie jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury), a tym samym mniejsze oszczędności.
Tryb automatyczny
Ten tryb sprawia, że sterownik pompy ciepła pracuje całkowicie automatycznie, biorąc pod uwagę wyłączenie temperatury, jakie odczytuje za pomocą wbudowanych czujników pompy ciepła. Ponadto pompa ciepła, która działa w trybie automatycznym, dostosowuje pracę w taki sposób, aby skutecznie chronić pracę sprężarki, która jest jednym z ważniejszych elementów całego układu. Aby pompa ciepła mogła działać w trybie automatycznym, niezbędny jest bezprzewodowy pokojowy sterownik pompy ciepła.
Jak wyregulować pozostałe elementy instalacji, do której podłączona jest pompa ciepła?
Programowanie sterownika pompy ciepła to jedno. Chcąc, żeby urządzenie pracowało jak najwydajniej, należy także zwrócić uwagę na regulację pozostałych elementów instalacji centralnego ogrzewania. Bez względu na to, czy wybierzecie powietrzne czy gruntowe pompy ciepła, szczególną uwagę trzeba zwrócić na pracę pompek centralnego ogrzewania. Nowoczesne rozwiązania nie sprawiają problemu, ponieważ można je w prosty sposób ustawić — osobno dla ogrzewania podłogowego i osobno dla grzejników. Ogólna zasada mówi, że pompka CO dla ogrzewania podłogowego musi przepompować więcej wody, niż ta, która przeznaczona jest do obsługi grzejników. Na kaloryferach ustawianie są zatem niższe biegi. Mniejsze grzejniki muszą oddać do wnętrza więcej ciepła, co oznacza, że dla efektywnego i oszczędnego ogrzewania, woda musi przepływać w nich wolniej.
Ustawienie temperatury ciepłej wody użytkowej
Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła będzie pracowała efektywnie i zarazem oszczędnie, należy ustawić jak najniższą, akceptowalną przez domowników temperaturę CWU. Warto mieć tutaj na uwadze, aby okresowo wygrzewać zbiornik do wyższych temperatur. Zabieg ten pozwoli mieć pewność, że w wodzie nie pojawią się bakterie legionelli.
Czy ustawienie termostatu i instalacja sterownika pokojowego mają wpływ na oszczędną pracę pompy ciepła?
Właściciele domów, którzy w swoich kotłowniach zamontowali piece na paliwa stałe, zapewne zdają sobie sprawę, że woda podawana do instalacji centralnego ogrzewania ma stałą temperaturę wynoszącą około 60°C. Chcąc obniżyć ją do pożądanej temperatury, domownicy wykorzystują termostaty znajdujące się na grzejnikach. Decydując się na pompę ciepła, należy pamiętać o tym, że termostaty powinny być maksymalnie otwarte, ponieważ urządzenie grzewcze będzie podawało temperaturę dokładnie dopasowaną do potrzeb domu. Pozwalają na to sterowniki pompy ciepła, które wcześniej zostały prawidłowo ustawione. Warto tutaj pamiętać o tym, że im niższą temperaturę musi osiągnąć pompa ciepła, tym większe oszczędności może osiągnąć właściciel budynku.
Montaż sterownika pokojowego i jego wpływ na oszczędną pracę pompy ciepła
Jasne jest, że wyższa temperatura we wnętrzu przekłada się na większe zużycie energii, a tym samym — wyższe rachunki. Dlatego też osoby, które chcą zaoszczędzić, powinny zainwestować w pokojowe sterowniki do pompy ciepła, które pozwolą utrzymać stabilną pracę pompy ciepła oraz utrzymanie temperatury, która będzie komfortowa dla domowników.
Pompa ciepła a sterowanie całym układem
Niektóre dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła są w stanie sterować pompkami CO, a nawet mieszaczami występującymi przy ogrzewaniu podłogowym. Jest to jedna z lepszych opcji, ponieważ urządzenie grzewcze jest w stanie skutecznie kontrolować także pracę całej instalacji.
Podsumowanie
Chcąc stworzyć oszczędny system ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła, należy pamiętać o tym, aby racjonalnie gospodarować energią. Jeśli w całym domu zainstalowano ogrzewanie podłogowe i do niego dostosowano optymalną pracę pompy ciepła, nie warto dla jednego grzejnik łazienkowego podgrzewać całej wody w układzie. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie grzałki elektrycznej do wybranego grzejnika, niż ogrzewanie całego układu do wyższych temperatur, które sprawią, że kaloryfer będzie wydajny.
Podobnie sytuacja ma się, jeśli chodzi o obniżanie temperatury w pomieszczeniach na noc. Doświadczenie inwestorów pokazuje, że nie przynosi to korzyści, ponieważ rano, kiedy temperatury są najniższe, pompa ciepła musi "nadrobić" ich nocny spadek poprzez wzmożoną pracę. Przekłada się to oczywiście na brak oszczędności.
Jak zatem widać powyżej, jedynie prawidłowe ustawienie sterowników pompy ciepła od początku jej pracy daje możliwość osiągnięcia wymiernych korzyści i oszczędności na rachunkach. Chcecie dowiedzieć się, jakie rozwiązania będą dla Was najlepsze? Skontaktujcie się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy z pewnością pomogą Wam dobrać, zamontować i ustawić wybrany model pompy ciepła.
Autor: Aneta Wojtczak