Produkty

Jak rozpoznać klasę kotła CO?

Dodano 06.03.2023

Mnogość oferty rynkowej powoduje, że wybór prawidłowego kotła grzewczego nie należy do prostych zadań. Decydując się na określony model, należy wziąć pod uwagę także międzynarodowe regulacje prawne, które określają, jakie normy pod względem ekologii i efektywności muszą spełniać kotły użytkowane w domowych instalacjach centralnego ogrzewanie. To, czy dane urządzenie grzewcze można użytkować jako element systemu, określa się na podstawie klasy, jaką mu przyznano. Czym jest i jak ją rozpoznać? Odpowiadamy na to pytanie!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są klasy kotłów?
  2. Która klasa kotła CO jest najlepsza?
  3. Czym są kotły bezklasowe?
  4. Jak rozpoznać klasę kotła?

Czym są klasy kotłów?

Chcąc mówić o klasach kotłów, należy zacząć od absolutnej podstawy, czyli wyjaśnienia, czym są klasy kotłów? Aby móc jasno określić, co to takiego, należy cofnąć się ponad 20 lat, do roku 2002. Właśnie wtedy w Polsce wprowadzona została pierwsza norma, która określała klasę kotłów, które od tej pory dzielono na urządzenia 1, 2 i 3 klasy.
Od 2002 roku klasy kotłów CO przydzielane są na podstawie efektywności i jakości urządzeń. Pod uwagę brana jest także ilość emisji zanieczyszczeń w czasie jego pracy. Mówiąc w skrócie — im klasy kotłów są wyższe, tym lepsze kotły można nabyć
Kolejne regulacje wprowadzono w 2012 roku. Wówczas pojawiła się norma PN-EN 303-5:2012, która zakładała kolejne dwie klasy kotłów - 4 i 5. Jednocześnie na jej mocy usunięto klasy 1 i 2. Dlaczego tak się stało? Otóż w normie PN-EN 303-5:2012 zweryfikowano informacje, które dotyczyły emisji szkodliwych substancji, a także dwutlenku węgla. Przeprowadzone analizy i badania pozwoliły wysnuć wnioski, że kotły klasy 1 i 2 są nieefektywne i nieekologiczne, przez co nie spełniają minimalnych założeń wspomnianej wyżej normy. Dlatego też od ponad 10 lat kotłom przyznaje się jedynie klasy 3, 4 i 5.

kotły gazowe Vaillant

Która klasa kotła CO jest najlepsza?

Choć na rynku istnieją trzy klasy kotłów, nie można powiedzieć, że wymieniając stare urządzenie, inwestor ma duży wybór. Okazuje się bowiem, że w 2017 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które mówiło o wymaganiach dla kotłów na paliwa stałe. W dokumencie tym zakazano sprzedaży od 1 lipca 2018 roku kotłów o klasie niższej niż 5. Czym wyróżniają się urządzenia grzewcze posiadające klasy 3, 4 i 5?

Trzecia klasa kotła — czego spodziewać się po urządzeniu?

Kiedy trzecia klasa kotła była potwierdzeniem jego najwyższej jakości. Obecnie jednak opisuje najmniej wydajne i ekologiczne urządzenia grzewcze. Tutaj należy mieć na uwadze, że wymagana sprawność urządzenia będzie różniła się w zależności od tego, jaką moc będzie miał kocioł grzewczy. Nie jest to parametr stały. Należy mieć na uwadze, że poszczególne klasy kotłów określają minimalną sprawność pracy wybranego urządzenia.

Czwarta klasa kotła — czym wyróżnia się urządzenie grzewcze, które ją posiada?

Czwarta klasa kotłów to jest pośrednią, pomiędzy najniższą trzecią a najwyższą piątą klasą. Jak można się zatem spodziewać - 4 klasa kotła CO oznacza urządzenie średniej jakości, do których należą starsze kotły podajnikowe na węgiel, a także kotły zasypowe dolnego spalania.
Obecnie wspomniane wyżej urządzenia grzewcze nie spełniają także norm prawnych. Kotły klasy 2 i 4 muszą być wymienione w określonym czasie, który jest inny dla każdego z województw.

Piąta klasa kotła — najwyższa, która oznacza najlepszą jakość kotłów na rynku

Piąta klasa to ostatnia, jaką mogą osiągać zarówno kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne oraz kotły na pozostałe paliwa, jakie są dostępne na rynku. Oznacza ona, że urządzenia, które ją posiadają wyróżniają się najwyższym stopniem efektywności pracy i ekologii. najczęściej kotły 5-tej klasy emitują nawet do 90% mniej zanieczyszczeń, niż kotły, które wyróżniają się 3-cią klasą i są przeznaczone do paliw stałych w postaci pelletu, czy ekogroszku, które są bardziej ekologiczną odmianą paliwa opałowego.
Od 2018 roku jedyne kotły, które można kupić to te, które wyróżniają 5. klasą. Warto mieć na uwadze, że w 2020 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego, którą potocznie nazywa się EcoDesign. Jest to dokument, który wprowadza dodatkowe regulacje, które zapewniają ekologiczną pracę przy minimalnym wykorzystaniu mocy kotła.

kocioł zamontowany w przedpokoju

Czym są kotły bezklasowe?

Kotły bezklasowe to starsze modele, które nie mają przypisanej żadnej klasy. Jeśli urządzenie nie posiada takiej informacji i nie jest możliwe ustalenie żadnej klasy, podobnie jak kotły klasy 3 i 4, muszą zostać wymienione na urządzenia, które mają 5. klasę.

Jak rozpoznać klasę kotła?

Wybierając kocioł do instalacji grzewczej, należy pamiętać, że nowsze modele muszą wyróżniać się czytelnymi zapisami o klasie, jaką posiadają. Jak rozpoznać klasę kotła? Okazuje się, że to nic trudnego, ponieważ takie informacje powinny być zapisane w dwóch miejscach:

  • na tabliczce znamionowej, która powinna być umiejscowiona na obudowie wybranego kotła;
  • w instrukcji obsługi, która dołączona jest do kotła.

Klasa, jaką posiada urządzenie powinna być zapisana w czytelny sposób, za pomocą cyfry rzymskiej albo arabskiej. Jeśli nie możesz jej znaleźć, koniecznie skontaktuj się z producentem kotła, który będzie mógł potwierdzić ten parametr. Poproś także o kopię certyfikatu, który przyznano po przeprowadzeniu badań emisyjności. Jeśli nie otrzymasz informacji o klasie, wówczas trzeba traktować ten konkretny kocioł jako bezklasowy, co oznacza, że nie powinieneś go kupować.

Podsumowanie

Klasa kotła CO jest niezwykle ważna. W ramach podsumowania chcemy przypomnieć, że wszystkie urządzenia grzewcze, dla których nie została oznaczona klasa lub te, które wyróżniają się klasą 3 i 4, należy wymienić w terminie, jaki wskaże dane województwo. 
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy, jaką mają specjaliści pracujący w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum.


Autor: Aneta Wojtczak

kocioł gazowy zamontowany w salonie

Przeczytaj także:

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!