Piec gazowy jednofunkcyjny – działanie i zastosowanie
Dodano 14.12.2021
Kocioł gazowy jednofunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, pełni w systemie ogrzewania jedną funkcję. W przeważającej części głównym zadaniem tego piec jest zasilanie centralnego ogrzewania. Jeżeli użytkownik wyposaży go dodatkowo w zasobnik na ciepłą wodę użytkową, piec będzie mógł ją ogrzewać. Kiedy zastosować tego typu rozwiązanie i jak działa piec gazowy jednofunkcyjny?
Z artykułu dowiesz się:
Wybierając piec gazowy jednofunkcyjny inwestorowi zazwyczaj zależy na tym, aby ogrzał dom. Paliwo, którym zasila się to urządzenie to gaz ziemny lub płynny. Ustawiając odpowiednio parametry kotła z powodzeniem można zarządzać zużyciem paliwa. Decydując się na ten model warto mieć na uwadze, że jego obsługa będzie intuicyjna i prosta. Użytkownik może samodzielnie ustawić wszelkie parametry, które w razie potrzeb bez żadnego problemu będzie mógł zmienić.
Na jakiej zasadzie działa jednofunkcyjny kocioł gazowy?
Jeżeli zastanawiasz się, jak działa piec kondensacyjny, powinieneś wiedzieć, że może on pełnić w budynku jedną lub dwie funkcje. W związku z tym, na rynku można dostać piece jedno- lub dwufunkcyjne. Użytkownik, któremu zależy nie tylko na ogrzaniu pomieszczeń, ale także na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że piec gazowy jednofunkcyjny w tym wypadku nie wystarczy, chyba że dokupi do niego zasobnik na c.w.u. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z zakupem zasobnika.
Decydując się na zastosowanie kondensacyjnych pieców gazowych, można liczyć na znaczne zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie (nawet do 30%). Dzieje się tak za sprawą ich działania.
Kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne podczas swojej pracy wykorzystują dwa źródła ciepła — to, które pojawia się podczas procesu spalania oraz to, które zawarte w spalinach jest przechwytywane i także wykorzystywane do ogrzewania domu. Istotne dla użytkowników powinno być także to, że zastosowanie kotła kondensacyjnego poprawia bezpieczeństwo domowników, szczególnie jeśli stosuje się zamkniętą komorę spalania. Dzięki niej nawet jeśli w systemie pojawi się trujący tlenek węgla, nie wydostanie się on na zewnątrz.
Instalacja, w której wykorzystuje się jednofunkcyjne kotłów kondensacyjnych jest uniwersalna, co oznacza, że bez problemu będzie można ją rozbudować.
Aby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjną pracą kotła, warto poddawać go regularnym serwisom. Fachowcy podczas swojej pracy ocenią stopień zużycia zarówno poszczególnych podzespołów, jak i samego urządzenia. Co więcej, podpowiedzą także, jak zoptymalizować jego działanie. Jeżeli nie wiesz do kogo się zgłosić, zachęcamy do kontaktu. Nasza hurtownia instalacyjna zrzesza wielu specjalistów, którzy na pewno będą w stanie pomóc.
Kiedy zastosować jednofunkcyjny kocioł gazowy?
Jak dobrać piec gazowy — to pytanie spędza sen z powiek wielu inwestorom. Bogata oferta rynkowa sprawia, że wielu nie wie, czy wybrać piec kondensacyjny dwufunkcyjny, czy postawić na model z jedną funkcją. Każdy z produktów spełnia określone zadania oraz przeznaczony jest do określonych pomieszczeń.
Piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny zaleca się do ogrzania niewielkich domów jednorodzinnych, w których punkt poboru wody będzie znajdował się blisko pieca. Zazwyczaj instaluje się je w kuchniach albo w łazienkach. Ten rodzaj kotła wybiera się także w momencie, kiedy w budynku nie można wydzielić osobnego pomieszczenia na montaż pieca.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny doskonale sprawdza się, jeśli zachodzi konieczność ogrzania dużych budynków, w których znajduje się więcej niż jedna łazienka. Model ten sprawdzi się również w miejscach, w których planowana jest cyrkulacja wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu kotła jednofunkcyjnego użytkownik może mieć pewność, że nie dojdzie do nadmiernych strat wody.
Osoby, które zastanawiają się jak działa piec kondensacyjny jednofunkcyjny, powinny wiedzieć, że głównym zadaniem urządzenia jest dostarczenie do grzejników lub ogrzewania podłogowego znajdującego się w pomieszczeniach wytworzonego ciepła. Dzięki temu, że piec wytwarza odpowiednią ilość ciepła, użytkownicy mogą codziennie liczyć na komfortowe warunki mieszkania.
Decydując się na piec jednofunkcyjny należy mieć na uwadze, że jego instalacja wymaga odpowiedniej ilości miejsca, szczególnie jeśli dodatkowo wyposaża się go w zasobnik potrzebny do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Warto zatem zaplanować dodatkowe pomieszczenie, w którym da się zainstalować piec.
Jakie kotły jednofunkcyjne można wyróżnić na rynku?
Mnogość produktów na rynku sprawia, że wiele osób nie wie, który kocioł gazowy jednofunkcyjny wybrać. Piece tego typu dzieli się przede wszystkim na stojące, które dodatkowo mogą być zintegrowane z zasobnikiem na ciepłą wodą użytkową (pojemnik jest zazwyczaj umieszczony obok kotła lub tuż pod nim, gdzie dochodzi zimna woda z wodociągów, która następnie jest ogrzewana do żądanej temperatury) oraz wiszące.
Jak widać powyżej, kocioł gazowy jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem zyskuje kolejną funkcję. Dzięki zewnętrznemu zasobnikowi jest w stanie zgromadzić ciepłą wodę, która jest dla użytkowników gwarancją, że poleci ona zaraz po odkręceniu kurka. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędza się nie tylko energię potrzebną do podgrzania wody, ale także samą wodę, co obecnie jest niezwykle ważne.
Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek kocioł gazowy jednofunkcyjny, oblicz najpierw zapotrzebowanie budynku na ciepło. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in.: lokalizację budynku, jego usytuowanie, a także to, w jaki sposób będzie użytkowany. Tylko znając wynik obliczeń, będziesz mógł dobrać odpowiednie parametry urządzenia.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak