Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy do pieca gazowego?
Dodano 22.03.2023
Wkład kominowy stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji. Odpowiada bowiem za skuteczne odprowadzanie spalin z systemu grzewczego oraz udrażnianie kotła. Warto pamiętać o tym, iż tradycyjne murowane kominy często nie stanowią optymalnego rozwiązania dla nowoczesnych pieców. Z tego powodu podczas termomodernizacji domu należy pamiętać także o zamontowaniu odpowiedniego wkładu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki wkład do komina do pieca gazowego wybrać.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest wkład kominowy?
- Jakie wkład kominowy do pieca gazowego?
- Jakie wkład kominowy wybrać do pieca kondensacyjnego?
- Jak włożyć wkład kominowy?
Czym jest wkład kominowy?
Wkład kominowy zbudowany jest z szeregu stalowych lub ceramicznych, połączonych ze sobą, rurek. Ten element wentylacji montowany jest w tradycyjnych murowanych kominach. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie aktywnych chemicznie spalin powstałych podczas procesu spalania. Dzięki swojej budowie umożliwia równocześnie odprowadzanie skroplin, które ściekają po jego ściankach. W ten sposób zmniejsza ryzyko zawilgocenia komina oraz jego przedwczesnego zniszczenia. Warto podkreślić, iż nagromadzona ciecz może negatywnie wpływać na sprawność kotła oraz przedostawać się do wnętrza mieszkania.
Wkłady zmniejszają także bezwładność termiczną komina. Można podzielić je na trzy podstawowe grupy:
· ceramiczne wkłady kominowe,
· emaliowane wkłady kominowe,
· żeliwne wkłady kominowe.
Każdy z nich odznacza się inną specyfikacją, dzięki czemu odpowiada na potrzeby różnych kotłów. Wkłady ułatwiają odpowiednią konserwację, czyli przeprowadzanie przeglądów oraz czyszczenie. Jedynie ich odpowiedni montaż gwarantuje szczelność i pełną funkcjonalność przewodu.
Jakie wkład kominowy do pieca gazowego?
Kotły gazowe nie nadają się do podłączania do tradycyjnych przewodów kominowych. Przede wszystkim posiadają one zbyt dużą średnicę, co powoduje nadmierne wychładzanie spalin. Bardzo często nie gwarantują także odpowiedniego ciągu, tworząc tym samym zagrożenie dla użytkowników.
Odpowiedzmy teraz na pytanie, jaki wkład kominowy do pieca gazowego wybrać. Posiadacze kotłów gazowych powinni zwrócić się w kierunku wkładów niskotemperaturowych do 200°C, wyprodukowanych ze stali kwasoodpornej. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie podczas termomodernizacji, gdy do starego przewodu kominowego podłączany jest nowoczesny piec na gaz lub olej opałowy. Ten rodzaj wkładu skutecznie odprowadza kwaśne skropliny oraz spaliny wyprodukowane przy niższej temperaturze spalania.
Stalowe wkłady kominowe są przy tym tańsze od ceramicznych i odznaczają się szeroką gamą zastosowań. Mogą być z powodzeniem stosowane także z olejem opałowym, piecami kondensacyjnymi oraz kominkami. W przypadku kominów posiadających wewnętrzne krzywizny najlepiej kierować się w kierunku elastycznych wkładów wykonanych ze stali kwasoodpornej. Na ostateczny wybór wpływają jednak także inne parametry, wśród których możemy wymienić m.in. umiejscowienie oraz przekrój komina. Z tego powodu ostateczny wybór najlepiej jest skonsultować z doświadczonym specjalistą, który pomoże dobrać optymalny model dla Twojej instalacji grzewczej.
Jakie wkład kominowy wybrać do pieca kondensacyjnego?
Skoro wiemy już, jaki komin do pieca gazowego wybrać, przejdźmy teraz do coraz popularniejszych kotłów kondensacyjnych. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nie emitują one spalin bezpośrednio do atmosfery. Najpierw odbierają z nich dodatkową ilość ciepła, przez co produkowane spaliny mają znacznie niższą temperaturę. Podczas pracy kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne wykraplają wodę zawartą w spalinach, z której pozyskują dodatkową energię cieplną.
Oprócz wspomnianych wcześniej wkładów ze stali kwasoodpornej, w przypadku kotłów wykorzystujących kondensację doskonale sprawdzą się także ceramiczne wkłady kominowe, które stanowią najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Do ich głównych zalet należy wysoki poziom przepuszczalności oraz odporność na wahania temperatury. Zapewnia przy tym wymagany ciąg oraz sprawnie odprowadza skropliny, gwarantując pełne bezpieczeństwo użytkowania. Przed zakupem warto sprawdzić posiadane atesty. Wkład powinien spełniać bowiem normy PN-EN 14989-2, które odnoszą się do pieców z zamkniętą komorą spalania. Jest to najlepsza możliwa gwarancja szczelności.
Jak włożyć wkład kominowy?
Przed przystąpieniem do montażu wkładu kominowego należy zadbać o oczyszczenie przewodu z sadzy. Następnie konieczne jest odpowiednie dopasowanie rur do wielkości komina i ich ewentualne przycięcie po przeprowadzeniu dokładnych pomiarów. Właściwe prace rozpocznie wykonanie otworu w murowanej czapie na wylocie komina, którym zostanie wprowadzona stalowa rura. Kolejno wykuwamy otwór na wkład na ścianie i wprowadzamy poszczególne rury, które powinny na siebie nachodzić. Każdy element zostaje dodatkowo połączony wkrętami. Należy pamiętać także o wprowadzeniu trójnika oraz wyczystki z odprowadzeniem skroplin.
Warto przypomnieć o tym, że konkretny sposób montażu zależy od rodzaju wkładu oraz ustaleń producenta. Instalację najlepiej powierzyć doświadczonemu specjaliście, który z powodzeniem sfinalizuje pracę, potwierdzając przy tym sprawność przewodu wentylacyjnego. Jedynie poprawne włożenie wkładu gwarantuje bowiem zachowanie odpowiedniej szczelności.
Praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum oferuje również akcesoria do kotłów. Czeka na Ciebie także wysokiej jakości automatyka kotłowa.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK