Produkty

Kocioł indukcyjny CO — zasada działania

Dodano 30.03.2023

Kocioł indukcyjny CO to kocioł elektryczny, który do prawidłowego działania wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad szczegółową zasadą działania tego rozwiązania. Opowiemy również o tym, jakie rodzaje kotłów indukcyjnych do CO są dostępne na rynku oraz odpowiemy na pytanie, czy piec indukcyjny CO to dobre źródło ciepła dla domu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaka jest zasada działania kotła indukcyjnego CO?
  2. Jak prawidłowo dobrać moc kotła?
  3. Jakie koszty trzeba ponieść ogrzewając dom kotłem indukcyjnym CO?
  4. Jakie zalety i wady ma kocioł indukcyjny CO?
  5. Czy piec indukcyjny do CO to dobre rozwiązanie?

Ekologiczne sposoby ogrzewania mają obecnie coraz większe znaczenie w społeczeństwie. Większość inwestorów szuka rozwiązań grzewczych, które nie tylko pozwolą im zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale także nie będą generować spalin czy innych zanieczyszczeń do środowiska. Obecnie coraz rzadziej wykorzystuje się piece i kotły, które wymagają od domowników regularnego uzupełniania opału oraz sprzątania pozostałości po spalaniu (np. popiołu). W dzisiejszych czasach górują bezobsługowe metody ogrzewania, w które idealnie wpisuje się kocioł indukcyjny CO.
Ogrzewanie indukcyjna jest przyjazną dla środowiska metodą ogrzewania domu, która do środowiska oddaje minimalne ilości zanieczyszczeń, a do tego jest prawie całkowicie automatyczna. Oznacza to, że użytkownik nie musi przez cały czas czuwać na prawidłową pracą kotła indukcyjnego.

regulator na kotle elektrycznym

Jaka jest zasada działania kotła indukcyjnego CO?

Piecem indukcyjnym CO nazywa się kotły elektryczne, których wsad ogrzewa się poprzez przepływ prądu. We wnętrzu urządzenia wywołuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Maksymalna temperatura, jaką osiągają kotły indukcyjne do CO wynosi między 80 a 85°C. 
Kotły indukcyjne dostępne na rynku dzieli się na:

  • rdzeniowe;
  • bezrdzeniowe.

Kocioł indukcyjny CO będzie współpracował bez problemu z już istniejącą instalacją grzewczą lub instalacją ciepłej wody użytkowej, która wyposażona jest w takie elementy jak kocioł na paliwo stałe, fotowoltaika czy pompa ciepła. Dobierając automatykę kotłową i pozostałe elementy, warto mieć na uwadze, że odpowiednie dla niego będą zarówno rury stalowe, jak i te wykonane z miedzi czy tworzyw sztucznych.

Kocioł indukcyjny rdzeniowy — co warto wiedzieć na jego temat?

Kocioł indukcyjny rdzeniowy posiada wbudowany rdzeń magnetyczny. Zasila się go prądem przemiennym, wyróżniającym się małą częstotliwością. Do jego głównych zadań należy ogrzewanie budynków mieszkalnych. W tym wypadku ogrzewane medium nie ma kontaktu z elementami kotła, które są podłączone do prądu.

Kocioł indukcyjny bezrdzeniowy — kilka słów o tym modelu

Kocioł indukcyjny bezrdzeniowy również zasila się prądem przemiennym, z tą różnicą, że może on mieć większą częstotliwość. Energia elektryczna przepływa przez część zwaną wzbudnikiem, dzięki czemu powstaje cewka cylindryczna i wytwarza się pole magnetyczne. Wytworzone ciepło powstaje podczas przemiany prądu indukcyjnego w wyniku rezystancji (czyli oporności wsadu).

Jak prawidłowo dobrać moc kotła?

Moc kotła indukcyjnego powinna być dobrana na podstawie powierzchni, jaką ma ogrzać. Mniejsze pomieszczenia (takie jak biura, sklepy czy małe mieszkania i kawalerki) można bez problemu ogrzać kotłem indukcyjnym, którego moc wynosi do 4,5 kW. Kotły o większej mocy (między 4,5 a 6 kW) potrzebne są do ogrzania dużego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Duże jedno- i wielorodzinne domy oraz zakłady produkcyjne wymagają zaopatrzenia w kotły indukcyjne, których moc sięga nawet do 14 kW.
Dobierając odpowiednio moc urządzenia, należy zwrócić uwagę nie tylko na potrzeby domowników, ale również na zapotrzebowanie na ciepło budynku, które powinien obliczyć specjalista.

kocioł elektryczny Vaillant

Jakie koszty trzeba ponieść ogrzewając dom kotłem indukcyjnym CO?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje ogrzewanie kotłem indukcyjnym, musimy posłużyć się przykładem, który będzie w stanie zobrazować skalę wydatków. Dla przykładu oszacujemy koszty dla domu o powierzchni 120 m2, który został dobrze zaizolowany, dzięki czemu roczne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 70 kW/m2. Dla takiego domu koszt ogrzewania w zależności od taryfy będzie wynosił około 7 tys. zł rocznie.

Jakie zalety i wady ma kocioł indukcyjny CO?

Wybierając kocioł indukcyjny jako źródło ogrzewania budynku, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z zaletami i wadami tego rozwiązania. Tylko wtedy można mieć pewność, że dokonany wybór jest słuszny.
Do najważniejszych atutów kotła indukcyjnego należą:

  • brak płomienia, dzięki czemu kocioł indukcyjny CO nie niesie zagrożenia pożarem, wybuchem czy uwalniania się niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzkiego tlenku węgla, dzięki czemu jest bezpieczny w użytkowaniu;
  • brak spalin, które emitowane byłyby do środowiska, dzięki czemu jest ekologiczny;
  • sterowanie za pomocą nowoczesnej automatyki kotłowej oraz łatwy montaż, co przekłada się na jego wygodne użytkowanie i bezobsługowość;
  • możliwość wykorzystania go w każdym systemie grzewczym, co pozwala mu nosić miano uniwersalnego urządzenia grzewczego.

Do najczęściej wymienianych mankamentów kotłów indukcyjnych należą:

  • wysoka cena zakupu — koszt kotła indukcyjnego wynosi 10 tys. zł i więcej, w zależności od wybranego modelu;
  • konieczność zastosowania dobrej termoizolacji budynku, która pozwoli na to, aby wybrany kocioł indukcyjny do CO działał z najwyższą wydajnością.

Czy piec indukcyjny do CO to dobre rozwiązanie?

Jeśli inwestor zastanawia się, czy kocioł indukcyjny CO to dobre rozwiązanie, musi wiedzieć, że jego eksploatacja musi być prawidłowo wyliczona pod względem kosztów, jakie będzie generować urządzenie. Czynnikami, które będą miały wpływ na opłacalność zastosowania pieca indukcyjnego są:

  • panujące warunki pogodowe;
  • zastosowana izolacja budynku;
  • powierzchnia użytkowa budynku, w którym ma być zastosowane ogrzewanie indukcyjne;
  • rodzaj grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach
  • dodatkowe źródła pozyskania energii elektrycznej, z jakich może korzystać właściciel budynku.

Analiza kosztów to podstawowe zadanie, jakie powinien wykonać inwestor, który chciałby w swoim domu zamontować kocioł indukcyjny CO. Musi on porównać je z kosztami, jakie przyszłoby mu płacić, jeśli wykorzystałby inne źródła ciepła, np. węgiel, pellet, czy gaz. Tylko wtedy będzie w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie — czy kocioł indukcyjny do CO to dobre rozwiązanie?

Piec indukcyjny CO — podsumowanie

Wybór kotła indukcyjnego CO to inwestycja, nad którą zastanawia się coraz szersze grono właścicieli budynków. Warto mieć na uwadze, że zasada działania tego rozwiązania sprawia, że jest ono praktycznie bezobsługowe. Podobnie, jak w przypadku innych rozwiązań grzewczych, również kotły indukcyjne do CO mają niewielkie mankamenty, które sprawiają, że przed ich montażem warto zastanowić się także nad innymi, ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń grzewczych, zachęcamy do kontaktu z ekspertami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna Grupy Instal-Konsorcjum.

Autor: Aneta Wojtczak

instalator Vaillant wita się z inwestorką

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!