Produkty

Jak wygląda montaż kotła gazowego w domu jednorodzinnym?

Dodano 30.06.2023

Ogrzewanie gazowe jest chętnie wybierane przez użytkowników domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest bezobsługowe i przyjazne dla środowiska naturalnego. Decydując się na takie rozwiązanie, warto poznać kwestie związane z powstaniem instalacji gazowej w domu oraz montażem kotła gazowego. Mając na uwadze, że dla wielu inwestorów są to kwestie mało znane, w dzisiejszym wpisie opowiemy, jakie wymagania trzeba spełnić, aby wykonać bezpieczną instalację gazową oraz jak wygląda prawidłowy montaż kotła gazowego w domu jednorodzinnym.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaje instalacji gazowej można zamontować w domu jednorodzinnym?
  2. Jakie wymagania należy spełnić, chcąc wykonać instalację gazową w budynku?
  3. Co warto wiedzieć o wykonaniu przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego?
  4. Gdzie można przeprowadzić montaż kotła gazowego?
  5. Jak wygląda instalacja kotła gazowego krok po kroku?

Zarówno wykonanie instalacji gazowej, jak i montaż pieca gazowego wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia oraz dużych umiejętności. Dlatego też wszelkie działania powinny być wykonane wyłącznie przez profesjonalistów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Tylko wtedy można mieć pewność, że instalacja i urządzenie grzewcze będą funkcjonować bezawaryjnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.

kociol gazowy zamontowany w kuchni

Jakie rodzaje instalacji gazowej można zamontować w domu jednorodzinnym?

Gaz jest energetycznym paliwem konwencjonalnym. Jest to rozwiązanie dość popularne, które chętnie wykorzystują prywatni inwestorzy. W domach jednorodzinnych gaz wykorzystywany jest nie tylko do gotowania, ale również do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Gazowa instalacja grzewcza może przybrać dwie formy, które uzależnione są od rodzaju gazu, jaki jest dostarczany do domostwa:

  • LPG — jest to gaz płynny, który inwestor musi magazynować w specjalnym zbiorniku, który umieszcza się na zewnątrz budynku. Choć należy do droższych sposobów ogrzewania, jego obsługa nie stanowi większego problemu.
  • Gaz ziemny — ogrzewanie tym gazem można wybrać tylko w przypadku, kiedy obok budynku przebiega sieć instalacji gazowej, dzięki czemu gaz może być do niego doprowadzony.
  • W skład instalacji gazowej domu jednorodzinnego wchodzą przewody oraz urządzenia, które montowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku:
  • wszelkie przyłącza, które prowadzone są od gazociągu;
  • kurek główny;
  • dopływ rozdzielczy;
  • szafka gazowa ze wbudowanym gazomierzem;
  • pion;
  • przewody użytkowe, które kieruje się do wybranych urządzeń gazowych.

Miejscem początkowym instalacji jest połączenie jej z głównym kurkiem, dzięki któremu możliwe jest odcięcie określonej instalacji od przyłącza. Zakończeniem instalacji są konkretne urządzenia gazowe — może to być kuchenka gazowa lub kocioł gazowy.
Aby wykonać wewnętrzną instalację gazową (począwszy od szafki gazowej), inwestor musi posiadać pozwolenie na budowę. Wyjątkiem są budynki jednorodzinne, którym wydano pozwolenie na budowę z już zawartym planem przyłącza gazowego.

kociol gazowy w lazience

Jakie wymagania należy spełnić, chcąc wykonać instalację gazową w budynku?

Chcąc stworzyć przyłącze sieci gazowej do domu jednorodzinnego, należy zwrócić się do dostawcy gazu. W tym celu trzeba złożyć wniosek, w którym zawarte będą warunki przyłączenia. Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłącza gazowego dla podmiotu, który ubiega się o przyłączenie do sieci gazowej, gdzie przewiduje się odbiór paliwa w ilości do 10m3/h (mowa tutaj o gazie ziemnym, wysokometanowym). Poza wnioskiem inwestor musi także dołączyć mapę (w skali 1:500 albo 1:1000, na której zaznaczy lokalizację szafki gazowej) w celach informacyjnych oraz kopię dokumentu, który będzie potwierdzał tytuł prawny do domu oraz oświadczenie o prawie własności. Jeśli nie jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, do którego ma być wykonane przyłącze gazu, musisz uzyskać zgodę właścicieli lub współwłaścicieli na doprowadzenie gazu do budynku i zamontowanie w nim urządzeń gazowych.
Inwestor w ciągu 14 dni od daty złożenia dokumentów dostanie odpowiedź zakładu. Przy pozytywnie rozpatrzonym wniosku otrzyma dokument o nazwie: "Warunki techniczne przyłączenia". Mając komplet dokumentów, może złożyć wniosek o zawarcie umowy, która pozwoli przyłączyć budynek do sieci gazowej. Po złożeniu dokumentu zostanie przygotowany projekt przyłącza gazowego, który należy złożyć razem ze zgłoszeniem budowlanym do właściwego organu, np. do starostwa. Gazownia ma 30 dni na rozpatrzenie złożonych dokumentów.

kocioł gazowy zamontowany w szafce

Co warto wiedzieć o wykonaniu przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego?

Chcąc wykonać przyłącze gazowe, należy dopełnić formalności wymienionych wyżej oraz poprosić uprawnionego projektanta o przygotowanie projektu instalacji gazowego. Jeśli przyłącze będzie wykonywane w budynkach już użytkowanych, trzeba uzyskać dodatkowo opinię Zakładu Kominiarskiego.
Do wykonania przyłącza gazowego wykorzystuje się:
rury twarde wykonane z miedzi, w których grubość ścianki powinna wynosić co najmniej 1 mm, a średnica od 28 mm. Wykorzystuje się je jedynie w instalacji wewnętrznej i łączy ze sobą za pomocą lutowania twardego, wykorzystując dodatkowo kształtki miedziane lub z mosiądzu;
rury stalowe bez szwu albo przewodowe posiadające szew, które łączy się za pomocą spawania (na zewnątrz), a także za pomocą łączników gwintowanych wykonanych z żeliwa białego (wewnątrz). Z powodzeniem można je używać w instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej.
Przyłącze gazowe należy zawsze prowadzić najkrótszą i najprostszą drogą. Powinna ona przebiegać prostopadle do granicy działki. Należy tutaj pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odstępów od pozostałych elementów uzbrojenia działki. Warto zwrócić uwagę na:
minimalną średnicę przyłącza niskiego ciśnienia, która wynosi 4 cm;
średnicę przyłączą dla domów jednorodzinnych oraz budynków zagrodowych, która wynosi 2 cm (dla domów bliźniaczych 2,5 cm);
przegrody ściany zewnętrznej budynku — tutaj przejście wykonuje się na wysokości co najmniej 50 cm od podłogi piwnicy w rurze osłonowej. Podobną odległość należy zachować w przypadku przejścia przez sufity i ściany.
We wnętrzu domu przewody należy poprowadzić natynkowo. Nie można pokrywać ich betonem. W tym celu należy zastosować specjalne obejmy. Jeśli do stworzenia instalacji zostaną wykorzystane rury stalowe, dopuszcza się rozprowadzenie instalacji w bruzdach ściennych, które można pokryć zaprawą tynkarską. Istotne jest przestrzeganie bezpiecznych odległości — gaz ziemny musi znajdować się minimum 10 cm powyżej przewodów elektrycznych, natomiast przewody z gazem płynnym należy poprowadzić poniżej instalacji elektrycznej.

panel sterowania kotłem gazowym

Gdzie można przeprowadzić montaż kotła gazowego?

Instalacja kotła gazowego można przeprowadzić w określonych warunkach. Warto zatem przed zakupem urządzenia zapoznać się z możliwościami montażu wybranego rozwiązania. W nowych domach zazwyczaj buduje się dodatkowe pomieszczenie zwane kotłownią, w którym można bez obaw zamontować urządzenie grzewcze. Tutaj z pewnością sprawdzą się kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne z dodatkowym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową. Jeśli w domu nie zaplanowano dodatkowego pomieszczenia, jedynym słusznym rozwiązaniem będą kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne, które są niewielkie, dlatego można zamontować je w kuchni lub łazience. Należy tutaj pamiętać, że wspomniane pomieszczenia muszą mieć odpowiedni metraż oraz wentylację.

Jak wygląda instalacja kotła gazowego krok po kroku?

Kiedy ustalisz miejsce, w którym stanie piec gazowy w domu — montaż i kupno kotła będzie formalnością. Wybierając urządzenie, warto zdecydować się na kocioł gazowy wraz z montażem w pakiecie. Dzięki temu można mieć pewność, że fachowiec wykona to zadanie prawidłowo.
Montaż pieca gazowego składa się z trzech podstawowych kroków:
Postawienie lub powieszenie kotła w wybranym miejscu, przy jednoczesnym zachowaniu odstępów montażowych.
Podłączenie urządzenia do wykonanej wcześniej instalacji gazowej (która doprowadza paliwo do urządzenia) i centralnego ogrzewania (odpowiedzialne jest za rozprowadzenie wytworzonego ciepła do każdego pomieszczenia w domu).
Ostatni krok to podłączenie kotła gazowego do przewodów powietrzno-spalinowych. Ten etap jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy kotła oraz bezpieczeństwa jego użytkowników. Wspomniane przewody doprowadzają powietrze do kotła, które jest niezbędne podczas procesu spalania gazu oraz odprowadzają spaliny.

Montaż kotła gazowego — podsumowanie

Instalacja kotła gazowego powierzona specjaliście, przebiegnie szybko i bezproblemowo w czasie jednorazowej wizyty. Bardziej pracochłonne i czasochłonne jest wykonanie przyłącza gazowego.
Decydując się na kocioł gazowy do swojego domu warto poza samym urządzeniem zwrócić także uwagę na automatykę kotłową oraz akcesoria do kotłów, które znacznie ułatwią sterowanie wybranym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Autor: Aneta Wojtczak

regulacja kotła gazowego Saunier Duval

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!