Jak zwiększyć wydajność energetyczną w domu?
Dodano 26.04.2023
Martwią Cię wysokie rachunki za prąd? Mogą one oznaczać, że dom zużywa znacznie więcej energii, niż wynosi jego zapotrzebowanie. Szukając przyczyny wysokich rachunków, warto zbadać, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Co więcej, należy także zwiększyć jego wydajność energetyczną. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy wskazówki, które na pewno w tym pomogą.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest wydajność energetyczna domu?
- Dlaczego warto zrobić audyt energetyczny budynku?
- Jakie działania warto poczynić, aby zwiększyć wydajność energetyczną budynku?
- Jak fotowoltaika wpłynie na poprawę wydajności energetycznej budynku?
- Czy odpowiednie chłodzenie i ogrzewanie budynku będzie miało wpływ na zwiększenie wydajności energetycznej domu?
Poprawiając wydajność energetyczną domy można z powodzeniem obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Dzięki wprowadzonym modernizacjom możesz także liczyć na zmniejszenie ilości emisji dwutlenku węgla, który uwalniany jest do atmosfery. Oznacza to, że możesz pomóc nie tylko swojemu portfelowi, ale również środowisku naturalnemu.
Czym jest wydajność energetyczna domu?
Wydajność energetyczna domu to nic innego, jak stosunek efektu użytkowego, jaki osiągnięto dla określonego budynku, urządzenia albo instalacji (tutaj należy wziąć pod uwagę typowe warunki użytkowania) do ilości zużytej energii, która była niezbędna do uzyskania danego efektu. Działania, jakie wielu właścicieli budynków podejmuje w celu poprawy efektywności energetycznej, polegają przede wszystkim na wprowadzeniu usprawnień, np. w budynku, dzięki którym możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej.
Konsekwencją podjętych działań jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku, które przekłada się na zmniejszenie całkowitego zużycia energii. Można w tym wypadku mówić o dwóch podstawowych korzyściach:
- obniżeniu rachunków za prąd;
- zmniejszeniu śladu węglowego, dzięki czemu inwestor korzystnie wpływa na środowisko naturalne.
Dlaczego warto zrobić audyt energetyczny budynku?
Chcąc zwiększyć energooszczędność domu, należy wykonać audyt energetyczny budynku, który pozwoli ocenić zużycie energii w nim. Dzięki czynnościom wykonanym w ramach audytu można przekonać się, co ma wpływ na zwiększenie zapotrzebowania na energię. Pozwoli to zaplanować ulepszenia efektywności energetycznej, które będą miały bezpośredni wpływ na zmniejszenie zużycia energii budynku.
Dzięki audytowi energetycznemu można będzie także wskazać miejsca, w których powietrze wydostaje się z budynku oraz przedostaje do jego wnętrz, co ma także wpływ na energooszczędność obiektu. Podczas wykonywania audytu przeprowadza się wiele testów, a także inspekcji, które pozwalają określić, jakie ulepszenia będą najlepszym rozwiązaniem dla domu.
Jakie działania warto poczynić, aby zwiększyć wydajność energetyczną budynku?
Chcąc zwiększyć wydajność energetyczną w domu, warto wprowadzić kilka ulepszeń oraz modernizacji. Niektóre z nich możesz wykonać samodzielnie, ponieważ są stosunkowo proste, inne będą wymagały większych nakładów zarówno finansowych, jak i pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że w dłuższej perspektywie wszystkie pozwolą zwiększyć efektywność energetyczną budynku, a tym samym zmniejszyć rachunki za prąd.
Nowe żarówki — jeden z prostszych sposobów na zaoszczędzenie energii
Wymiana tradycyjnych, żarowych żarówek na energooszczędne to jedna z pierwszych i najprostszych rzeczy, która pozwala zwiększyć efektywność energetyczną domu. Żarówki LED zużywają o 76% mniej energii niż żarówki żarowe. Co więcej — działają aż 25 razy dłużej, co oznacza, że użytkownik oszczędza nie tylko na mniejszym zużyciu energii, ale również na zakupie nowych żarówek.
Inteligentny termostat pomoże okiełznać ogrzewanie w domu
Bez względu na to, czy w domu zainstalowano kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny, czy kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny, możesz zaoszczędzić na użytkowaniu tych urządzeń. Nie da się ukryć, że najwięcej prądu w gospodarstwie domowym zużywa się zarówno na ogrzewanie, jak i chłodzenie domu. Oznacza to, że stosując inteligentne rozwiązania, można na tym polu sporo zaoszczędzić. Z pomocą mogą przyjść termostaty, dzięki którym zaprogramujesz komfortową dla domowników temperaturę oraz cały plan dnia. Dzięki odpowiedniemu harmonogramowi termostat dopasuje temperaturę w taki sposób, że będzie ona niższa, kiedy nikogo nie będzie w domu i wyższa, gdy wrócą do niego domownicy.
Odpowiednia termoizolacja kluczem do sukcesu
Nie da się ukryć, że dom traci ciepło przez przegrody, takie jak ściany, dach, okna albo drzwi. Montując odpowiednią termoizolację można z powodzeniem zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o ¼. Jak zatem widać — warto zarówno w nowym, jak i w modernizowanym budynku stosować odpowiednią izolację termiczną.
Jak fotowoltaika wpłynie na poprawę wydajności energetycznej budynku?
Jeśli zależy Ci na skutecznym sposobie zwiększenia wydajności energetycznej budynku, zastosuj panele fotowoltaiczne. Odnawialne źródła energii pozwalają nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale również chronić środowisko naturalne. Dzięki nowoczesnym osiągnięciom technologicznym oraz innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie fotowoltaiki inwestorzy mogą niemal całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd, a jeśli dojdzie do nadprodukcji, użytkownik może wykorzystać ją w zimie, w pochmurne dni lub w nocy. Co więcej, fotowoltaika pozwala również uniezależnić się od dostawców.
Czy odpowiednie chłodzenie i ogrzewanie budynku będzie miało wpływ na zwiększenie wydajności energetycznej domu?
Wybór odpowiedniej technologii służącej do ogrzewania i chłodzenia budynku może mieć ogromny wpływ na wydajność energetyczną domu. Wymieniając stare kotły olejowe czy kotły na paliwa stałe na nowoczesne rozwiązania, np. kotły kondensacyjne, w których uwzględniono odzysk energii cieplnej ze skroplonych spalin, można znacznie ograniczyć nie tylko zużycie energii, ale również emisję związków węgla do atmosfery. Dzięki temu można znacznie ograniczyć wydatki na rachunki za energię cieplną, szczególnie zimą.
Jednym z coraz chętniej stosowanych, ekologicznych i wydajnych urządzeń grzewczych są pompy ciepła. Wybierając to rozwiązanie, właściciel budynku może liczyć na co najmniej 4-krotne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Dobierając pompy ciepła rewersyjne można dodatkowo liczyć na ogrzewanie zimą i chłodzenie wnętrz latem, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowej klimatyzacji. Choć koszt montażu pompy ciepła dla niektórych osób może wydawać się wysoki, warto mieć na uwadze, że jego koszt, dzięki niższemu zużyciu energii zwróci się szacunkowo po 5-10 latach.
Wydajność energetyczna domu — podsumowanie
Podniesienie wydajności energetycznej budynku jest ważne z punktu widzenia potencjalnych oszczędności. Poza wymienionymi wyżej sposobami można zastanowić się także nad innymi rozwiązaniami, które również będą miały wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim planowaniu instalacji elektrycznej. używaniu w miarę możliwości naturalnego światła lub oświetlenia z zewnętrznym czujnikiem. Chcąc podwyższyć wydajność energetyczną budynku, warto również obniżyć temperaturę w domu, czy zamontować wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydajności energetycznej w domu, skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni instalacyjnych GIK, którzy chętnie opowiedzą, jak można obniżyć rachunki za prąd i sprawić, aby gospodarstwo domowe było przyjazne dla środowiska.
Autor: Aneta Wojtczak