Produkty

Jaką pompę ciepła wybrać do domu 130m2, a jaką do 200m2?

Dodano 24.08.2022

Pompa ciepła jest ekologicznym i oszczędnym urządzeniem grzewczym, które jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania gazowego, czy pieców na paliwa stałe. Choć cena zakupu i montażu wiąże się z poniesieniem większych kosztów, należy mieć na uwadze, że inwestycja szybko się zwróci, a pompa ciepła zacznie generować spore oszczędności. Nic zatem dziwnego, że w dobie dbania o środowisko i ciągle rosnących cen paliw, coraz więcej inwestorów zastanawia się nad tym źródłem ciepła. Warto mieć na uwadze, że jej skuteczność uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest z pewnością metraż budynku. Jeśli zastanawiasz się właśnie, jaką pompę ciepła wybrać do domu o metrażu 130m2, a jaką do 200m2, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, w której rozwiewamy wątpliwości.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie urządzenia należy wziąć pod uwagę, chcąc zamontować pompę ciepła w budynku o metrażu 130m2 i 200m2?
  2. Która pompa ciepła sprawdzi się w domu o metrażu 130m2?
  3. Jaka pompa ciepła do domu 200m2 będzie odpowiednia?
  4. Dlaczego zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku jest ważne przy doborze pompy ciepła i jak je obliczyć?

pompy ciepła Saunier Duval

Jakie urządzenia należy wziąć pod uwagę, chcąc zamontować pompę ciepła w budynku o metrażu 130m2 i 200m2?


Zanim rozpoczniemy rozważania na temat najlepszej pompy ciepła do domów o metrażu 130 i 200 m2, chcemy bliżej przyjrzeć się dostępnym na rynku urządzeniom, ponieważ są one podstawą do dalszych rozważań. 
Na rynku dostępne są urządzenia, które różnią się między sobą dolnym źródłem ciepła. Są to:

  • powietrzne pompy ciepła (które energię cieplną pobierają z powietrza atmosferycznego);
  • gruntowe pompy ciepła (dla których dolnym źródłem ciepła jest grunt);
  • wodne pompy ciepła (które energię pobierają z wód gruntowych).

Warto mieć na uwadze, że każde z wyżej wymienionych rozwiązań posiada swoje wady i zalety.


Najbardziej efektywne są wodne i gruntowe pompy ciepła, które użytkownicy cenią za wydajność i możliwość stosowania ich jako jedyne źródło ciepła (oba rozwiązania pracują stabilnie bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne). Minusem tych rozwiązań jest ich wyższa cena, która wynika z konieczności wykonania dodatkowych odwiertów i prac ziemnych. Te często nie są możliwe, jeśli przestrzeń jest już zagospodarowana lub znacznie ograniczona.
Doskonałą alternatywą dla powyższych urządzeń są powietrzne pompy ciepła, które są znacznie tańsze. Rozwiązania te nie wymagają bowiem przeprowadzania dodatkowych prac ziemnych. Jedynym wydatkiem, który należy ponieść jest zakup i montaż urządzenia. Nie bez znaczenia są tutaj także odpowiednie akcesoria do pompy ciepła, potrzebne do jego prawidłowej pracy. Tego typu urządzenia sprawdzą się doskonale nie tylko w nowych, ale także modernizowanych budynkach, gdzie działka jest już zagospodarowana lub ma niewielką powierzchnię.

pompa ciepła w garażu
Która pompa ciepła sprawdzi się w domu o metrażu 130m2?


Wybierając pompę ciepła, poza odpowiednimi parametrami urządzenia, należy wziąć pod uwagę metraż budynku. To od niego uzależniona będzie moc pompy ciepła. Inną należy bowiem dobrać do budynku, który ma powierzchnię 200 m2, a inną do domu, którego powierzchnia wynosi 100 m2. 
Konsultując swój wybór ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna, inwestorzy zawsze rozpoczynają rozmowę od pytań — jaka pompa ciepła do domu 130 m2 będzie najlepsza i jaki będzie jej koszt. Okazuje się, że na postawione wyżej pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zawsze, bez względu na to, jaki metraż ma dom, należy przeprowadzić szczegółowy audyt, który pozwoli określić nie tylko specyfikę budynku, ale także potrzeby jego mieszkańców.
Pompy ciepła są urządzeniami, które działają wydajnie i oferują użytkownikom pełen komfort termiczny tylko wtedy, kiedy zostaną prawidłowo dobrane do warunków, w jakich mają pracować. Jeśli zatem chcesz, aby pompa ciepła na 130m2 działała prawidłowo, musisz skupić się na określonych parametrach, jakie charakteryzują wybrane urządzenie.
Chcąc, aby pompa ciepła dla domu 130m2 była prawidłowo dobrana, musisz zwrócić uwagę na dane, które pozwolą określić zapotrzebowanie danego budynku na ciepło. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • średnich, rocznych temperaturach, które panują w danej lokalizacji;
  • powierzchni budynku — inna moc pompy ciepła będzie potrzebna dla domu o powierzchni 130m2, a inna dla domu o powierzchni 200 m2;
  • zapotrzebowaniu na moc cieplną budynku (tutaj należy wziąć pod uwagę np. wykonaną termoizolację budynku);
  • liczbie mieszkańców;
  • rocznym zużyciu wody przez mieszkańców budynku;
  • rodzaju odbiornika ciepła.

pompy ciepła Saunier Duval
Jaka pompa ciepła do domu 200m2 będzie odpowiednia?


Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka pompa ciepła do domu 200m2 sprawdzi się najlepiej, musisz wiedzieć, że nasze powyższe rozważania sprawdzą się także w tym przypadku. Do nich należy jeszcze dołączyć budżet, jakim dysponuje inwestor.
Aby inwestycja szybko się zwróciła, należy dobrać najlepsze źródło ciepła. W większości wypadków wybierana jest powietrzna pompa ciepła, która w naszych warunkach klimatycznych sprawuje się bez zarzutu i może być jedynym źródłem ciepła, jakie z pewnością poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczeń i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

sterownik do pompy ciepła Saunier Duval

Dlaczego zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku jest ważne przy doborze pompy ciepła i jak je obliczyć?


Zapotrzebowanie budynku na ciepło jest jednym z najważniejszych parametrów, jaki należy uwzględnić, wybierając pompę ciepła do domu. Szacunkową wartość można określić uwzględniając właściwości termoizolacyjne budynku lub przyglądając się zużyciu paliwa w istniejącej instalacji grzewczej. W bilansie koniecznie trzeba uwzględnić także zapotrzebowanie mocy na ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Szacunkowo przyjmuje się, że do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla jednej osoby w budynku mieszkalnym potrzeba mocy około 250 W. Zatem, jeśli w domu będzie mieszkała 4-osobowa rodzina, wówczas będzie to dodatkowo ok. 1 kW mocy.
Biorąc pod uwagę izolację termiczną budynku, trzeba mieć na uwadze, że im lepiej ocieplony dom, tym niższa moc grzewcza pompy wystarczy, aby zapewnić w budynku ciepło. Chcąc dobrze wyliczyć zapotrzebowanie, trzeba znać współczynnik przenikania ciepła (można przyjąć standardowe dane lub sprawdzić jego wielkość na podstawie danych, które zapisano w warunkach technicznych w danych latach).
Zapotrzebowanie budynku na ciepło można także obliczyć wykorzystując informacje o zużytym w danym okresie grzewczym opale. Tutaj należy wziąć pod uwagę takie dane jak wartość opałowa paliwa i sprawność wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń urządzenia.
Jaka moc pompy ciepła dla domu 130m2?
Chcąc pokazać Wam, jak ważna jest moc pompy ciepła dla prawidłowego ogrzania budynku, poniżej podajemy przykład, jak prawidłowo wyliczyć tę wartość. Przyjmijmy, że dom o powierzchni 130 m2 ma słabą izolację termiczną i jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 130 W/m2. Należy zatem dokonać poniższych obliczeń:

Moc pompy ciepła = 130 W/m2 x 130 m2 = 16 900 W = 16,9 kW

Jeżeli dom posiada słabą izolację termiczną, zazwyczaj zaleca się jej poprawę poprzez wymianę okien i drzwi, a także prawidłowe ocieplenie strychu czy ścian zewnętrznych. Działania te sprawiają, że zapotrzebowanie na ciepło ulega zmniejszeniu, co oznacza, że moc wybranej pompy ciepła może być mniejsza.
Jaką moc pompy ciepła dobrać do domu o powierzchni 200 m2?
Dla porównania, jak ważne jest zapotrzebowanie budynku na ciepło przy wyznaczeniu mocy pompy ciepła, jaka ma być zainstalowana w budynku, poniżej przedstawimy przykład, który dotyczy domu energooszczędnego o metrażu 200 m2, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 40 W/m2.
Obliczenia przedstawiają się następująco:

Moc pompy ciepła = 40 W/m2 x 200 m2 = 8000 W = 8 kW

Jak zatem widać - choć dom jest znacznie większy, można w nim zainstalować pompę ciepła o znacznie mniejszej mocy.

Przyglądając się tym wartościom, należy pamiętać, że są to jedynie szacunkowe wyliczenia. Prawidłowe określenie zapotrzebowania na ciepło budynku jest złożonym procesem, który powinien być zawsze poprzedzonym szczegółowym audytem.

pompa ciepła w ogrodzie Saunier Duval
Podsumowanie


Ogrzewanie pompą ciepła jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, które stosowane jest zarówno w mniejszych, jak i większych domach. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko tania eksploatacja, ale również wygoda użytkowania oraz możliwość dbania o środowisko naturalne. Aby jednak urządzenie było wydajne, należy dobrać je odpowiednio do powierzchni domu mieszkalnego. Wybór powinien być poprzedzony odpowiednimi obliczeniami, w których poza metrażem należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak np. potrzeby mieszkańców, czy lokalizacja budynku.

Autor: Aneta Wojtczak

pompa ciepła na tarasie

Przeczytaj także:

  1. Przygotowanie domu do montażu pompy ciepła
  2. Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!