Produkty

Kocioł gazowy z zasobnikiem czy bez?

Dodano 05.04.2022

Zapewnienie w domu ciepłej wody użytkowej jest równie ważne, co jego ogrzanie. Niektórzy twierdzą nawet, że ciepła woda jest ważniejsza, ponieważ potrzebujemy jej przez cały rok, a dom ogrzewa się sezonowo. Decydując się na kotły na paliwa stałe (ekogroszek lub pellet), ciepła woda podgrzewana jest w specjalnym zasobniku. Sprawa wygląda inaczej, jeśli chodzi o kotły gazowe. W tym wypadku inwestor może wybierać spośród kotłów gazowych z zasobnikiem albo bez niego. Warto przyjrzeć się temu bliżej i sprawdzić zarówno możliwości, jak i ograniczenia obu rozwiązań. 

 
 

kotły gazowe 

Czym różni się kocioł gazowy z zasobnikiem od tego bez zasobnika? 

Kotły gazowe to rozwiązanie, które polecane jest w każdym budynku, w którym możliwa jest ich instalacja. Rozwiązanie to wyróżnia się dużą sprawnością cieplną, a także ogromnym komfortem użytkowania. Warto podkreślić, że zarówno piec gazowy bez zasobnika, jak i z zasobnikiem, doskonale współpracuje z termoregulatorem. Oznacza to, że jest idealnym rozwiązaniem, jeśli inwestorowi zależy na ekonomicznym ogrzaniu domu. 

Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy mieć na uwadze, że na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń — z zasobnikiem lub bez niego. Te drugie podgrzewają wodę dzięki systemowi przepływowemu. Warto zapoznać się z różnicami pomiędzy proponowanymi rozwiązaniami, aby wybrać to, które będzie nam najbardziej odpowiadać. Kotły gazowe można podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z wymienionych stworzone zostały jedynie do ogrzewania budynku. Drugie zaś oprócz ogrzewania mogą także podgrzać wodę użytkową. Co jeszcze warto wiedzieć o tych dwóch rozwiązaniach? Najważniejsze informacje przedstawiamy poniżej. 

kocioł gazowy w kuchni 

Jaka jest różnica pomiędzy kotłem gazowym jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym? 

Kocioł gazowy jednofunkcyjny — istotne informacje 

Kotły jednofunkcyjne to zazwyczaj niewielkie urządzenia cechujące się wysoką efektywnością. Są także ekonomiczne i ekologiczne, co z pewnością docenią użytkownicy ceniący sobie oszczędności i pragnący chronić środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami. 

Mówiąc o kotle jednofunkcyjnym, należy wspomnieć, że jego podstawowa wersja nie podgrzewa wody. Aby zatem móc cieszyć się ciepłą wodą użytkową, trzeba podłączyć do niego specjalny zbiornik (zazwyczaj o pojemności 100 lub 200 litrów), który ma wbudowany wymiennik ciepła. Wówczas jego funkcja zostanie rozszerzona. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale także podgrzewa wodę, która trafia do zasobnika i jest w nim magazynowana. Można z niej korzystać, póki zapasy się nie wyczerpią. Istotne jest to, że kotły kondensacyjne jednofunkcyjne wyposażone w zasobnik mają zazwyczaj możliwość zastosowania pętli cyrkulacyjnej. Rozwiązanie to sprawia, że ciepła woda krąży po instalacji przez cały czas, co sprawia, że domownicy nie muszą długo czekać, aż pojawi się pod prysznicem czy w kranie. 

Kocioł gazowy dwufunkcyjny — czego się po nim spodziewać? 

Kocioł gazowy dwufunkcyjny jest urządzeniem, które nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale również przygotowuje ciepłą wodą użytkową, wykorzystując do tego podgrzewacz przepływowy. Dzięki temu inwestor może mieć pewność, że będzie ona podgrzewana na bieżąco i poleci od razu po odkręceniu kranu. Jest to rozwiązanie doskonałe do mniejszych domostw. Jeśli bowiem gospodarstwo domowe należy do większych, najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł gazowy dwufunkcyjny posiadający wbudowany zasobnik. 

Tak naprawdę wybór odpowiedniego kotła zależy od wielu czynników, do których należą m.in.: 

  • ilość punktów, w których pobierana jest ciepła woda oraz ich rozmieszczenie; 
  • odległość wspomnianych wyżej punktów od miejsca, w którym zamontowany jest kocioł; 
  • zapotrzebowania na ciepłą wodę. 

piec gazowy bez zasobnika znajdujący się w kuchni 

Kiedy warto zdecydować się na kocioł gazowy z zasobnikiem, a kiedy bez? 

Osoby, które zastawiają się nad czym czy wybrać kocioł gazowy z zasobnikiem czy bez powinny dokładnie porównać oba rozwiązania. Warto zacząć od pieców gazowych bez zasobnika. Są to niewielkich rozmiarów piece, które można zamontować w dowolnym miejscu. Estetyczna obudowa takiego pieca pozwala na jego instalację bezpośrednio w łazience albo w kuchni. Wybierając ten model, trzeba mieć jednak na uwadze jego ograniczenia. Jednym z najważniejszych jest ilość wody, jaką może podgrzać. Jeżeli tego typu piec musi obsłużyć kilka punktów, z których pobierana jest woda, może okazać się, że wymiennik ciepła nie będzie nadążał z podgrzewaniem wody do temperatury, której oczekują użytkownicy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się nowoczesny kocioł kondensacyjny, który ma znacznie większą sprawność, niż kotły tradycyjne. 

Jeżeli w budynku zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest spore, warto zastanowić się nad tym, czy piec gazowy z zasobnikiem nie będzie lepszym rozwiązaniem, niż model bez niego. Decydując się na ten rodzaj urządzenia, trzeba pamiętać o tym, że gabarytowo jest większe. Wszystko za sprawą zasobnika, który pozwala zaopatrzyć budynek w ciepłą wodę, bez względu na to, ile punktów poboru się w nim znajduje. Istotne tutaj jest to, że w każdym z nich temperatura wody i jej ciśnienie będzie zawsze takie samo. Jeżeli inwestor wybierze średniej wielkości zasobnik, może liczyć na to, że w ciągu 10 minut otrzyma między 100 a 200 litrów ciepłej wody. 

Podsumowanie 

Zastanawiając się nad tym czy wybrać kocioł kondensacyjny z zasobnikiem czy bez warto wziąć pod uwagę powyższe informacje. Pomogą one określić, który model sprawdzi się w danym budynku. Istotnym parametrem, który koniecznie trzeba uwzględnić, są wyniki analizy zapotrzebowania na ciepłą wodę. 

Jeśli masz problem z doborem najlepszego pieca, zachęcamy Cię do kontaktu. Każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum zatrudnia specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie i pomogą podjąć najlepsze decyzje zakupowe. 

kocioł gazowy bez zasobnika umiejscowiony w łazience 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!