Produkty

Wymiennik do odzysku ciepła – jaki wybrać?

Dodano 08.02.2022

Na rynku wentylacyjnym znajdziesz wiele modeli rekuperatorów wyposażonych w przeróżne wymienniki do odzysku ciepła. Warto wiedzieć, że część ta ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o i pracę rekuperatora. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej centrali wentylacyjnej, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, dzięki któremu dowiesz się, jak działa rekuperacja i czym charakteryzują się poszczególne wymienniki ciepła.


 

Z artykułu dowiesz się:

 

  1. Czym jest wymiennik ciepła?
  2. W jaki sposób działa rekuperacja?
  3. Jaki wymiennik ciepła wybrać?

 


 

Czym jest wymiennik ciepła?

 

Wymiennik ciepła znajdujący się rekuperatorze inaczej nazywany jest również urządzeniem właściwym i rozróżnia się go ze względu na budowę, wielkość oraz materiał, z którego został wykonany. Poszukując najlepszego dla siebie wymiennika ciepła, należy wziąć pod uwagę:

  • sprawność odzysku ciepła,
  • straty ciśnienia,
  • przepływ powietrza.

 

Wymiennik umiejscowiony jest pomiędzy wentylatorem nawiewnym i wywiewnym, które nadają właściwy kierunek powietrzu, które przez niego przepływa. Obok wymiennika ciepła stanowią jeden z ważniejszych elementów występujących w rekuperacji. 

 

W jaki sposób działa rekuperacja?

 

Zasada działania rekuperatora jest w miarę prosta. Polega na tym, że strumień powietrza z zewnątrz jest nawiewany, filtrowany i ogrzewany poprzez wymiennik wydalający zabrudzony strumień powietrza z domowych pomieszczeń. Dlatego też nie musimy obawiać się o to, że powietrze napływające z zewnątrz będzie zimne. Zadaniem wymiennika jest więc przekazanie energii cieplnej strumieniowi nawiewanemu, dlatego też warto zapoznać się z poszczególnymi wymiennikami, aby wiedzieć, czym dokładnie się charakteryzują:

  • Wymiennik krzyżowy – jeden ze starszych modeli wymienników, który złożony jest z aluminiowych, plastikowych lub metalowych płytek, które są ułożone do siebie w sposób prostopadły. To właśnie pomiędzy nimi w sposób krzyżowy przepływa strumień nawiewny i wywiewny, nie mieszając się ze sobą. Wymienniki krzyżowe osiągają sprawność wynoszącą od 50 do 70%. Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym są najtańsze i najczęściej kupowane do niewielkich firm i domów jednorodzinnych. Posiadają prostą konstrukcję i generują niskie koszty produkcji. Niestety ich wadą jest to, że ulegają zaszronieniu, kiedy na zewnątrz panuje temperatura -2 stopni Celsjusza i niższa, ponieważ nie są wyposażone w układ antyszronieniowy. Bez niego instalacja wentylacyjna może ulec szybkiemu uszkodzeniu.
  • Wymiennik przeciwprądowy – można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja wymiennika krzyżowego. Wymiennik ten również zbudowany jest z płytek, ale ułożonych do siebie w sposób równoległy. Strumienie powietrza nawiewnego i wywiewnego przepływają więc w przeciwnych kierunkach, nie mieszając się ze sobą. Sprawność przeciwprądowego wymiennika ciepła może wynosić nawet 95%. Z pewnością jest to jego największa zaleta, a do wad można zaliczyć wysokie koszty produkcji.
  • Wymiennik obrotowy – posiada kształt walca, a samą funkcję wymiennika stanowi obracający się wirnik, stworzony z aluminiowej, pofalowanej blachy, która jest nawinięta na walec. Część ta zasilana jest przez dodatkowy silnik, ponieważ musi być w ciągłym ruchu. Dzięki temu świeże powietrza napływa do wnętrza walca, gdzie pozostawiona jest energia cieplna z powietrza wywiewanego. W przypadku tego wymiennika odzysk ciepła waha się między 70 a 85%. Wymienniki obrotowe mogą być jednak nieszczelne, przez co może dochodzić do mieszania się strumieni powietrza, a więc nawiewania zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Do plusów wymiennika obrotowego można zaliczyć fakt, że nie grozi mu zaszronienie. 
  • Wymiennik entalpiczny – jeden z lepszych i coraz chętniej wybieranych wymienników. Jego działanie jest bardzo podobne do wymiennika przeciwprądowego, jednak dzięki swojej budowie, oprócz energii cieplnej jest w stanie również pobierać ze zużytego powietrza cząsteczki wilgoci. Sprawia to, że zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest bardzo wysuszone, osiągamy w swoich pomieszczeniach odpowiedni poziom wilgoci. Sprawność cieplna tego urządzenia waha się pomiędzy 85 a 95%. Istnieje jednak jeszcze takie zjawisko jak odzysk entalpiczny, wynoszący nawet powyżej 100%, ponieważ zostaje tu dodatkowo uwzględniona energia pochodząca z pary wodnej. Dodatkową zaletą wymiennika entalpicznego jest to, że nie gromadzi kondensatu, a więc nie jest narażony na zjawisko szronienia i zamarzania zimą. Model ten jest najdroższym z wszystkich wymienionych wymienników, jednak z pewnością warto wziąć go pod uwagę, patrząc na korzyści, które niesie jego instalacja. 

 

Jaki wymiennik ciepła wybrać?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ osoby zainteresowane instalacją rekuperacji, powinny wziąć pod uwagę swoje indywidualne preferencje. Dla osób mających mniejszy budżet dobrym rozwiązaniem może być wymiennik krzyżowy, jednak trzeba dodatkowo wyposażyć go w nagrzewnicę wstępną i odpływ skroplin. Jeśli jednak dysponujemy większą ilością gotówki, warto postawić na wymiennik entalpiczny zapewniający nie tylko dużą sprawność cieplną, ale i odzysk wilgoci z powietrza. 

 

Niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum oferuje wysokiej jakości rekuperatory Warszawa. Nie zwlekaj więc i koniecznie zapoznaj się z ich bogatą ofertą.

 

Przeczytaj także: 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!