Produkty

Kiedy warto zdecydować się na montaż pompy ciepła — czy pora roku ma znaczenie?

Dodano 28.04.2023

Osoby, które decydują się na montaż pompy ciepłą, często zastanawiają się, kiedy to zrobić i czy pora roku będzie miała w tym wypadku znaczenie. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ istnieje wiele możliwości odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości. Można nawet rzec, że ilu jest instalatorów, tyle odpowiedzi można dostać. Mając jednak na uwadze, że dla inwestorów jest to dość istotna sprawa, postaramy się jednak odpowiedzieć na to pytanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy montować pompę ciepła?
  2. Czy temperatura otoczenia ma wpływ na pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

Na pytanie: "kiedy montaż pompy ciepła" będzie dobrym rozwiązaniem, można usłyszeć wiele różnych odpowiedzi. Niektórzy instalatorzy podkreślają, że przed instalacją urządzenia grzewczego dobrze byłoby przeprowadzić termomodernizację budynku. Inni mówią, że w budynku, w którym będzie montowana pompa ciepła powinno się zastosować instalację niskotemperaturową, np. ogrzewanie podłogowe. Każda z tych odpowiedzi jest oczywiście poprawna i można się z nią zgodzić. Pompy ciepła bowiem doskonale sprawdzają się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, które posiadają izolację termiczną i wyposażone są w niskotemperaturowe ogrzewanie powierzchniowe, np. wspomnianą podłogówkę. 
Zastanówmy się jednak wspólnie, o jakiej orze roku najlepiej będzie zamontować pompę ciepła, aby mieć pewność, że będzie działała przez wiele lat bez zarzutu.

pompa ciepła lato

Kiedy montować pompę ciepła, czyli kiedy zaczyna się sezon na te urządzenia grzewcze?

Bez względu na to, czy inwestor wybierze pompę ciepła typu monoblok, czy split, musi liczyć się z tym, że konieczna będzie instalacja jednostki zewnętrznej — na zewnątrz obiektu. Oznacza to, że w cieplejsze dni instalator będzie czuł się znacznie bardziej komfortowo podczas wykonywania swojej pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie chodzi jedynie o to. Pompy ciepła, które montuje się w cieplejsze dni, jest znacznie łatwiej zainstalować. Przykładem mogą być tutaj elementy plastikowe, które kiedy jest zimniej, są po prostu bardziej sztywne, a tym samym trudniejsze do zamontowania.

Aspekty, które przemawiają za montażem pompy ciepła wiosną i latem

Jeśli zastanawiasz się kiedy montować pompę ciepła w modernizowanym budynku, musisz pamiętać o tym, że w momencie instalacji urządzenia konieczne będzie zatrzymanie na kilka dni całej instalacji. Instalatorzy, którzy decydują się na montaż pompy ciepła zimą, biorą na swoje barki to, że w budynku może być zimno. Choć jest to oczywiste, wielu inwestorom może to przeszkadzać, co oczywiście należy wziąć pod uwagę.

Montaż pompy ciepła — kiedy?

Kiedy zatem montować pompę ciepła? Odpowiedź ekspertów zapewne nikogo nie zdziwi — najlepiej poza sezonem grzewczym. Niektórzy mogą powiedzieć, że sezon grzewczy dla pompy ciepła trwa cały rok, ponieważ urządzenia często przygotowują także ciepłą wodę użytkową. I będą mieli całkowitą rację. Warto jednak podkreślić, że łatwiej będzie wytrzymać kilka dni bez ciepłej wody użytkowej, niże bez ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zimą.

Montaż pompy ciepła zimą — czy są jakieś przeciwwskazania techniczne?

Pompy ciepła montuje się w budynku dla poprawy jego komfortu cieplnego, dlatego argument o kilku dniach zimna w domu może nie przekonać niektórych inwestorów, aby powstrzymać ich przed montażem wspomnianego urządzenia grzewczego zimą. Czy zatem istnieją przesłanki techniczne, które będą miały wpływ na czas montażu pompy ciepła?
Eksperci twierdzą, że podczas montażu pompy ciepła w zimie problemem może okazać się jej rozruch. Co to oznacza? Może dojść do sytuacji, w której cały system nie wystartuje, ponieważ przeszkodą będzie zbyt niska temperatura.
Jak wspomnieliśmy, niskie temperatury mogą spowodować sztywność niektórych elementów, które podczas montażu mogą zostać uszkodzone. Przyczyną tego nie będzie ich zła jakość, a sztywność, którą spowodowały niskie temperatury.

dom zima

Czy temperatura otoczenia ma wpływ na pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

Poprawny montaż i podłączenie pompy ciepła to jedno. Aby mieć pewność, że będzie działała bez zarzutu przez wiele lat, należy zwrócić uwagę na jej pierwsze uruchomienie. Każda pompa ciepła wymaga precyzyjnego dopasowania parametrów, co oznacza, że jej podłączenie warto zlecić specjalistom.
Jeśli przed montażem i uruchomieniem wybranej pompy ciepła dogłębnie zapoznałeś się ze sposobem jej działania, to bardzo dobrze. Nie oznacza to jednak, że możesz samodzielnie dokonać pierwszego uruchomienia. To zadanie zdecydowanie należy pozostawić przeszkolonemu instalatorowi, który dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu sprawnie przygotuje urządzenie do bezawaryjnej, wieloletniej pracy.
Pierwsze uruchomienie pompy ciepła jest niezwykle ważne, ponieważ nierzadko od niego zależy, jak wybrane rozwiązanie będzie pracowało w kolejnych latach. Proces ten jest bardziej skomplikowany, niż podłączenie instalacji do kotła grzewczego, ponieważ należy sprawdzić wiele komponentów, np, dolne i górne źródło ciepła, jak również wykonać testy funkcji, np. przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Osoba, która uruchamia pompę ciepła, powinna również znać algorytmy pracy regulatora, jakie są wymagane przez producenta wybranego urządzenia. Zazwyczaj na stronach producentów można znaleźć protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia, dzięki czemu doświadczony technik może je sprawnie zaimplementować.

Uruchomienie pompy ciepła w czasie zimy — czy warto?

Choć można byłoby twierdzić, że pierwsze uruchomienie pompy ciepła, podobnie, jak jej montaż, lepiej jest przeprowadzić, kiedy na zewnątrz panują wiosna albo lato, okazuje się, że nie zależy ono od temperatury otoczenia. Pompa ciepła powinna być zamontowana w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, w którym powietrze nie jest zbyt wilgotne (należy pamiętać, że zamarzające cząsteczki wody mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji). 
Przed pierwszym uruchomieniem pompy trzeba zadbać o to, żeby temperatura dolnego źródła była niższa, niż temperatura górnego źródła. Jeśli okaże się, że wspomniany warunek nie został spełniony, wówczas urządzenie wchodzi w stan awarii. Warto mieć to na uwadze, jeśli uruchomienie pompy będzie następowało po rozgrzaniu instalacji grzewczej. Dzięki temu pojawi się większe ciśnienie w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (jest to wymiennik ciepła, który współpracuje z centralnym ogrzewaniem).

pompa ciepła na zewnatrz

Montaż pompy ciepła — kiedy — podsumowanie

Jeśli inwestor ma możliwość, warto, aby pompa ciepła została zamontowana  poza sezonem grzewczym. Choć nie ma przeciwwskazań do tego, aby instalować urządzenie zimą, cieplejsze miesiące na pewno będą bardziej komfortowe nie tylko dla instalatora, ale również dla domowników, jeśli powietrzne pompy ciepła będą montowane w budynkach modernizowanych. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, pompy ciepła można montować cały rok.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekologicznych urządzeń grzewczych? Jakie gruntowe pompy ciepła warto zamontować w nowych budynkach albo które akcesoria do pompy ciepła są niezbędne do jej prawidłowego montażu? Na te i inne pytania odpowie każdy pracownik hurtowni instalacyjnej Grupy Instal-Konsorcjum.

Autor: Aneta Wojtczak

pompa ciepła w domu

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:
 


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!