Pompa ciepła rewersyjna... Pompa ciepła, która ogrzewa w zimie, a chłodzi w lecie?
Dodano 03.11.2021
Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku, których zadaniem jest utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach, muszą być zgodne z obowiązującymi obecnie standardami energetycznymi budynków. Nic zatem dziwnego, że ich producenci stawiają głównie na odnawialne źródła energii, które można wykorzystać w wysokosprawnych urządzeniach zasilanych energią. Jednym z takich urządzeń jest z pewnością pompa rewersyjna, czyli pompa ciepła, która zimą ogrzewa pomieszczenia, a latem je chłodzi. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Z artykułu dowiesz się:
Stosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala nie tylko chronić środowisko naturalne, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mając to na uwadze, coraz większa liczba inwestorów decyduje się podczas budowy lub modernizacji budynku na zastosowanie urządzeń, które wykorzystują wspomniane wyżej źródła energii. Jednym z takich urządzeń jest z pewnością pompa ciepła, która wykorzystuje energię pochodzącą z wody, powietrza lub gruntu.
Nowością na rynku, nad którą warto pomyśleć, jest rewersyjna pompa ciepła. Czym jest i dlaczego warto zastanowić się nad montażem tego urządzenia?
Czym jest pompa rewersyjna?
Rewersyjna pompa ciepła jest urządzeniem, które jest kolejnym krokiem, jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego oraz optymalizację kosztów utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Innowacyjne połączenie funkcji chłodzenia i ogrzewania sprawia, że tego typu pompy ciepła są kompleksowym rozwiązaniem, które gwarantuje użytkownikowi zarówno przekazywanie, jak i odprowadzanie ciepła z pomieszczeń. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii pompy rewersyjne mogą nie tylko ogrzewać w sezonie zimowym, ale również chłodzić i dostarczać ciepłą wodę użytkową latem. Zakresy mocy tego typu urządzeń oferowanych przez producentów sprawiają, że sprawdzają się one w małych i średnich budynkach mieszkalnych i użytkowych.
Na jakiej zasadzie działa pompa rewersyjna zimą?
Ciepło, które w naturalny sposób gromadzi się w gruncie, może zostać wykorzystane do ogrzania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Oferowane na rynku rewersyjne pompy ciepła posiadają wysokiej klasy, wydajne podzespoły, dzięki którym można mówić o dobrej jakości całego urządzenia. Jednym z doskonałych rozwiązań jest pompa rewersyjna SI 30TER+ marki DIMPLEX, którą można zastosować w większych budynkach mieszkalnych. Model ten został wyposażony w dwie sprężarki, które gwarantują utrzymanie stałej mocy grzewczej w urządzeniu. Dzięki temu ciepło może zostać wykorzystane w większych budynkach. Co więcej, wspomniane rozwiązanie sprawia, że ciepło przekazane przez pompę można wykorzystać nie tylko do podgrzania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzania pomieszczeń, ale także przekazać je na inny cel.
Czego można oczekiwać od pompy rewersyjnej latem?
Pasywne i energooszczędne budownictwo wymaga od właścicieli nie tylko praktycznego i efektywnego ogrzewania. Dobra izolacja sprawia, że budynek nie nagrzewa się w lecie i nie traci ciepła w zimie. Chcąc uzyskać jak najlepszy komfort termiczny, warto zastosować odpowiednie rozwiązanie.
Rewersyjne pompy ciepła to idealne rozwiązanie. Dzięki ich zastosowaniu właściciel budynku jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę latem. Nadmiar powstałej energii odprowadzany jest do dolnego źródła ciepła.
Pompa rewersyjna może chłodzić pomieszczenia na dwa sposoby:
-
dynamiczny — wykorzystuje w tym wypadku konwektory wentylatorów;
-
cichy — urządzenie wykorzystuje istniejące powierzchnie grzewcze (np. ogrzewanie powierzchniowe — ścienne lub podłogowe).
Warto mieć przy tym na uwadze, że nadmiar wytworzonej energii cieplnej można z powodzeniem wykorzystać do podgrzania użytkowej wody ciepłej lub innych miejsc, np. wody w basenie. Obsługę łączonego systemu grzanie — chłodzenie przejmuje wówczas sterownik zamontowany w rewersyjnej pompie ciepła.
Pompa rewersyjna to uniwersalne rozwiązanie, które jest w stanie obsłużyć zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i przemysłowe, które cechuje wysokie obciążenie termiczne. Dzięki możliwości wykorzystania dolnego źródła nie tylko do pozyskiwania ciepła, ale również do jego odprowadzania, właściciel budynku jest w stanie znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak