Kocioł gazowy a kocioł kondensacyjny
Dodano 18.02.2022
Kocioł gazowy, zarówno ten tradycyjny, jak i nowoczesny — kondensacyjny, ogrzewa wodę i powietrze w budynkach. Czym różnią się te dwa rozwiązania i dlaczego coraz chętniej wybierany jest piec gazowy kondensacyjny? Różnicę stanowi zarówno cena, jak i wydajność. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto porównać te urządzenia. Aby zdecydować odpowiednio, warto porównać te urządzenia.
Wybór urządzenia, które będzie ogrzewało dom nie należy do najłatwiejszych. Warto tutaj zwrócić uwagę na zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, które uzależnione jest od powierzchni domu i jego termoizolacji. Domy energooszczędne i pasywne, które obecnie budowane są najczęściej, mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną niż te, które budowano w starej technologii (gdzie ciepło ucieka zazwyczaj przez okna, dach i niezaizolowane ściany). Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku powinien określić fachowiec, który nie tylko oszacuje ilość energii, ale także podpowie, jaki kocioł gazowy będzie odpowiedni do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej.
Czym charakteryzuje się tradycyjny kocioł gazowy?
Tradycyjne piece gazowe dostępne są zarówno z zamkniętą, jak i otwartą komorą spalania. Porównując je do kotłów kondensacyjnych, od razu da się zauważyć, że te drugie posiadają jedynie zamkniętą komorę spalania. W jej przypadku powietrze, które jest niezbędne do prawidłowej obsługi kotła, pobierane jest bezpośrednio z zewnątrz budynku, np. przez specjalną rurę, którą wyprowadza się na zewnątrz. Rozwiązanie to sprawia, że nie jest potrzebna wentylacja nawiewna do kotłowni, czyli specjalna kratka wentylacyjna, którą umieszcza się w zewnętrznej ścianie kotłowni, a która odpowiada za dostarczenie powietrza potrzebnego do prawidłowego działania kotła z otwartą komorą spalania. Dzięki zamontowaniu kotła z zamkniętą komorą spalania niweluje się wychładzanie budynku, co jest niezwykle istotne, jeśli kocioł znajduje się w takim pomieszczeniu, jak kuchnia czy łazienka. Co więcej, rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę — dzięki niemu wytworzone spaliny nie przedostają się do pomieszczenia. Kocioł jest więc bezpieczny dla użytkowników, ponieważ nie może być mowy o przedostaniu się do wnętrz niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzkiego tlenku węgla potocznie nazywanego czadem.
Na co zwrócić uwagę wybierając kotły gazowe kondensacyjne?
Piec gazowy kondensacyjny różni się do tradycyjnego lepszą sprawnością, co oznacza, że lepiej wykorzystuje dostarczone paliwo, zapewniając tym samym niższe koszty ogrzewania budynku. Na uwagę zasługuje fakt, że kocioł kondensacyjny jest w stanie osiągnąć sprawność do 109%, w czasie gdy piece gazowe tradycyjne jedynie do 90 - 92%. Różnicę tę widać nie tylko w ilości spalanego paliwa, ale przede wszystkim w mniejszych rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że kotły gazowe kondensacyjne są znacznie trwalsze od tradycyjnych rozwiązań.
Kolejną różnicą, która przemawia za zastosowaniem kotłów kondensacyjnych jest to, że zatrzymują one część ciepła, która znajduje się w spalinach i wykorzystują je ponownie do ogrzania powietrza. Dzięki temu piec kondensacyjny jest wydajniejszy niż tradycyjne kotły gazowe.
Kolejnym elementem, który odróżnia tradycyjne kotły gazowe od tych kondensacyjnych jest materiał, z jakiego wykonano te drugie. Musi być on wysokiej jakości, ponieważ piec kondensacyjny wytwarza sporą ilość kondensatu o kwaśnym odczynie, przez co musi być stworzony z najlepszej klasy stali nierdzewnej lub ze specjalnego stopu aluminium. Oznacza to, że będzie droższym rozwiązaniem niż kocioł tradycyjny. Biorąc jednak pod uwagę niższą ilość paliwa, którą potrzebuje do prawidłowej pracy, jego zakup szybko zwróci się inwestorowi i to z nawiązką.
Kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne górują nad tradycyjnymi rozwiązaniami pod względem oszczędności. Dzięki zjawisku kondensacji i najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym pozwalają na oszczędności rzędu od 15 do 20% w stosunku do tradycyjnych kotłów gazowych. Przy obecnych cenach gazu jest to niezwykle istotne. Kocioł kondensacyjny będzie w stanie zwrócić się na przestrzeni od 4 do 6 lat od jego instalacji.
Podsumowanie
Osoby, które stoją przed wyborem odpowiedniego źródła ogrzewania muszą zdawać sobie sprawę z tego, że piec kondensacyjny różni się od tradycyjnego kotła gazowego. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy rozważyć wszelkie "za" i "przeciw" obu rozwiązań. Co więcej, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię cieplną budynku oraz posiadany budżet, choć ten ostatni nie powinien być najważniejszym kryterium. W porównaniu poszczególnych produktów mogą pomóc eksperci, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna działająca w Grupie Instal-Konsorcjum. Zachęcamy do kontaktu z punktami znajdującymi się w Waszej okolicy. Rzeczowa rozmowa z fachowcem na pewno pomoże Wam podjąć słuszną decyzję.
Przeczytaj także:
- Jaki Piec Gazowy Do Domu na 100m2?
- Piec dwufunkcyjny w mieszkaniu czy to się opłaca
- Koszty ogrzewania domu – co warto wiedzieć?
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!