Produkty

Konserwacja kotła C.O. po sezonie grzewczym - 5 praktycznych wskazówek

Dodano 05.02.2023

Wielu użytkowników kotłów dba o swoje urządzenia grzewcze tylko w trakcie lub tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oczywiste jest to, że chcemy cieszyć się odpowiednią sprawnością i wydajnością danego urządzenia. Nie każdy jednak wie, że niezwykle ważna jest także konserwacja kotła po sezonie grzewczym. Taka praktyka zapewni utrzymanie urządzenia w dobrym stanie technicznym, aby w następnym sezonie mógł służyć nam bez najmniejszego zarzutu.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Dlaczego zabezpieczenie kotła co po zimie jest takie istotne?
  2. Co możemy zyskać, konserwując kocioł po sezonie grzewczym?
  3. Jak przeprowadzić konserwację kotła?

Zobacz inne nasze PORADY 

Dlaczego zabezpieczenie kotła co po zimie jest takie istotne?

Konsekwencją braku zabezpieczenia urządzenia grzewczego po sezonie, w którym jest on użytkowany, jest między innymi jego narażenie na korozję, zapchanie najważniejszych przewodów czy nawet dojście do awarii po ponownym włączeniu go. Regularna konserwacja kotła co pozwoli nam uniknąć tych nieprzyjemnych doświadczeń, a co za tym idzie, zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy dodać w momencie wystąpienia usterki.

Co możemy zyskać, konserwując kocioł po sezonie grzewczym?

Konserwacja i serwisowanie urządzenia grzewczego po zakończeniu sezonu, w którym był on używany, wiąże się z kilkoma zaletami, które na pewno przypadną nam do gustu. Należą do nich między innymi:

·      polepszenie wydajności i sprawności urządzenia grzewczego,

·      obniżenie rachunków za ogrzewanie w przyszłym sezonie, dzięki lepszej sprawności urządzenia,

·      zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii w przyszłym sezonie grzewczym,

·      możliwość umówienia wizyty serwisanta w wybranym przez nas terminie,

·      zyskanie urządzenia gotowego do pracy w momencie zapotrzebowania na ciepło.

Regularne dbanie o dobry stan techniczny posiadanych urządzeń wpływa na usprawnienie ich pracy oraz niższe zużycie paliwa. Te dwa czynniki wpływają w znacznym stopniu na obniżenie kosztów związanych z serwisowaniem i użytkowaniem kotła. Ponadto regularne przeglądy techniczne pozwalają uniknąć poważnych usterek, które mogłyby się wiązać ze znacznym wydatkiem finansowym. Dodatkową zaletą, jaką posiada konserwacja kotła po sezonie grzewczym, jest to, że możemy wykonać prace związane z przeglądem czy naprawą w wybranym przez nas terminie, co jest niemożliwe w przypadku wystąpienia poważnej awarii. Warto dodać, że odpowiednio pielęgnowany kocioł po sezonie grzewczym odwdzięczy się bezawaryjnością i natychmiastową gotowością do pracy w czasie rozpoczęcia sezonu grzewczego.

Konserwacja kotła co – 5 wskazówek jak zrobić to prawidłowo

Konserwacja kotła po sezonie grzewczym dla niektórych wydaje się zbędną czynnością. Patrząc na plusy takiego rozwiązania, warto jednak poświęcić chwilę i odpowiednio zadbać o swoje urządzenie grzewcze. Przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się wydajną pracą i mniejszą awaryjnością Twojego kotła.

·      Dokładnie oczyść wszystkie elementy kotła

W momencie, gdy wiemy, że kocioł co nie będzie w najbliższym czasie używany, powinniśmy przystąpić do gruntownego oczyszczenia nie tylko kotła, ale także wszystkich jego przewodów czy komina. Jak wiadomo, praca tego typu urządzenia wiąże się z produkowaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń, które pozostawione w urządzeniu lub jego przewodach mogą powodować niedrożność potrzebnych do prawidłowej pracy urządzenia otworów. Czyszczenie wnętrza kotła można przeprowadzić przy pomocy twardej drucianej szczotki czy pogrzebacza. Zewnętrzne elementy warto przemyć delikatniejszą gąbką i preparatem czyszczącym, który nie spowoduje uszkodzenia obudowy.

·      Zadbaj, aby kocioł nie uległ korozji

Na korozję najczęściej narażone są kotły co umiejscowione w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak na przykład piwnice. Aby uniknąć zniszczenia przez rdzę obudowy i wymiennika kotła, warto go zabezpieczyć poprzez szczelne zamknięcie. Dobrą praktyką, która dodatkowo zabezpieczy urządzenie grzewcze, jest naniesienie antykorozyjnych farb lub innych preparatów na poszczególne elementy kotła.

·      Pozostaw wodę w kotle

Często popełnianym błędem jest całkowite spuszczanie wody z instalacji tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Wbrew pozorom takie czynności wcale nie pomogą w utrzymaniu kotła w dobrym stanie technicznym. Wodę należy pozostawić w instalacji, jednak z ograniczonym przepływem.

·      Umów wizytę serwisanta

Nie z każdym problemem jesteśmy w stanie sami sobie poradzić. Jeśli kocioł dawno nie był serwisowany, warto umówić się na okresowy przegląd z fachowcem. Regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych odwdzięczy się lepszą sprawnością i wydajnością kotła, a także pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, poważnych awarii urządzenia grzewczego.

·      Postaw na systematyczność

Zaniechanie naprawy drobnych usterek czy dbania o to, aby nie doszło do korozji to najgorszy z możliwych scenariuszy. Warto pamiętać, że nie każde uszkodzenia są odwracalne. Co prawda zabezpieczenie rdzewiejących już elementów przed korozją sprawi, że nie pogorszy się ich stan techniczny, jednak nie przywróci stanu sprzed okresu, kiedy zaniedbaliśmy nasz kocioł. Jeśli chcemy cieszyć się wysoką wydajnością, niższymi rachunkami za ogrzewanie, a także dobrym stanem urządzenia, regularne serwisowanie oraz konserwacja kotła co powinna stanowić dla nas priorytet.

Jak widać, konserwacja kotła po sezonie grzewczym nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy jednak odrobina chęci i wysiłku, aby móc cieszyć się w pełni sprawnym i wydajnym urządzeniem w przyszłym sezonie.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK