Produkty

Kotły gazowe — wszystko co musisz wiedzieć na temat ich konserwacji

Dodano 14.07.2023

Bezobsługowy system grzewczy to jedna z największych zalet stosowania kotła gazowego. Nie wymaga on od użytkownika podejmowania żadnych czynności, jeśli instalacja grzewcza działa prawidłowo. Jednak podobnie jak każde urządzenie — kotły gazowe wymagają regularnej konserwacji, dzięki której można uniknąć pojawienia się niechcianych usterek i awarii. Od tego bowiem, czy kocioł gazowy działa poprawnie, w dużej mierze będzie zależeć komfort jego użytkowania, a także bezpieczeństwo domowników. Na czym zatem powinien polegać serwis kotła gazowego i kto może go przeprowadzić? Sprawdźcie!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy regularna konserwacja kotła gazowego jest ważna?
  2. Jak często należy konserwować kotły gazowe?
  3. Kiedy nagły serwis kotła gazowego jest konieczny?
  4. Na co można liczyć wykonując regularne przeglądy i konserwacje kotłów gazowych?
  5. Komu zlecić wykonanie serwisu kotła gazowego?
  6. Jakie czynności wykonywane są podczas konserwacji kotła gazowego?

kocioł gazowy w przedpokoju

Czy regularna konserwacja kotła gazowego jest ważna?

Kocioł gazowy należy do stosunkowo kosztownych urządzeń grzewczych. Regularna konserwacja kotła gazowego pozwoli uniknąć poważnych awarii, które mogłyby nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego też warto wykonywać przeglądy i usuwać na bieżąco wszystkie wychwycone usterki.
Odpowiednia dbałość o kotły gazowe ma także znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. Jeśli podczas poważnej awarii dojdzie do wycieku paliwa (szczególnie jeśli użytkownik wybierze niekondensacyjne kotły gazowe), sytuacja może zagrażać zdrowiu i życiu domowników. Ulatniający się gaz, który wycieka z niesprawnego urządzenia grzewczego może doprowadzić do zatrucia się tlenkiem gazu, potocznie zwanym czadem.

Kotły gazowe — konserwacja — jak często ją przeprowadzać?

Zastanawiasz się, jak często wykonywać przegląd i konserwację kotła gazowego? Specjaliści podkreślają, że taki zabieg należy wykonywać minimum raz w roku. Najczęściej serwis kotła gazowego wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem okresu grzewczego, dzięki czemu urządzenie można przygotować do intensywnej eksploatacji, kiedy temperatury na zewnątrz znacznie spadną. Warto mieć na uwadze, że palnik znajdujący się w kotle gazowym rocznie przepracowuje około 2 tys. godzin. Aby mógł zatem działać poprawnie jak najdłużej, należy utrzymać go w jak najlepszej kondycji.
Konserwację kotła gazowego można także wykonać po sezonie grzewczym, kiedy ma za sobą kilka miesięcy intensywnego funkcjonowania. W tym okresie fachowiec będzie mógł ocenić stan całego kotła oraz jego poszczególnych podzespołów. Jeśli zauważy usterki, od razu je usunie, dzięki czemu inwestor będzie miał pewność, że kocioł będzie pracował bez zarzutu.

Kiedy nagły serwis kotła gazowego jest konieczny?

Choć serwis kotła gazowego należy wykonywać regularnie, czasami dochodzi do losowych zdarzeń, które powodują, że koniecznie trzeba wezwać fachowca. Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim wyższe niż zwykle rachunki za gaz (i nie mówimy tutaj o podwyżkach cen gazu). Jeśli zauważysz, że są one znacznie wyższe, może okazać się, że kocioł jest zanieczyszczony, przez co do ogrzania tej samej powierzchni zużywa znacznie więcej paliwa.

Na co można liczyć wykonując regularne przeglądy i konserwacje kotłów gazowych?

Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne i jednofunkcyjne podobnie jak urządzenia niekondensacyjne to rozwiązania szczególne, o które trzeba należycie dbać. Dzięki regularnym przeglądom i konserwacji inwestor może liczyć na ich najwyższą wydajność, która przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz bezpieczeństwo domowników. Systematyczne sprawdzanie stanu kotła pozwala znacznie wcześniej wychwycić wszelkie usterki, dzięki czemu można ustrzec się przed poważniejszą awarią. Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych twierdzą, że serwis kotła gazowego, który jest sprawny to strata pieniędzy. Takie myślenie jest błędne, ponieważ wystarczy zaniedbać stan kotła, aby doprowadzić do poważnego uszkodzenia, które spowoduje, że naprawa urządzenia grzewczego będzie kosztować znacznie więcej, niż regularny przegląd i konserwacja. Czasami może także dojść do konieczności wymiany kotła.

kocioł gazowy z zasobnikiem w pomieszczeniu gospodarczym

Komu zlecić wykonanie serwisu kotła gazowego?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy może samodzielnie przeprowadzić przegląd i konserwację kotła gazowego? Okazuje się, że nawet mając najszczersze chęci, a nie posiadając odpowiedniej wiedzy, nie jesteśmy w stanie zrobić tego poprawnie. Konserwacja kotła gazowego powinna być zawsze wykonana przez profesjonalną firmę serwisową, której pracownicy mają nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale przede wszystkim odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu znając specyfikę urządzenia, są w stanie sprawdzić je dokładnie i dodatkowo udzielić na wykonaną usługę gwarancji.

Jakie czynności wykonywane są podczas konserwacji kotła gazowego?

Konserwacja kotła gazowego wymaga od fachowca wykonania kilku podstawowych czynności, dzięki którym przedłuży on prawidłowe działanie urządzenia i tym samym całej instalacji grzewczej.

Demontaż i czyszczenie poszczególnych podzespołów kotła gazowego

Zanieczyszczenia występujące w kotle gazowym są jednym z częstych powodów pojawienia się tlenku węgla, którym mogą zatruć się domownicy. Dzięki regularnemu czyszczeniu poszczególnych podzespołów można uniknąć takiej sytuacji. W ramach usługi serwisant powinien zdemontować i wyczyścić poszczególne podzespoły, a także umyć dokładnie palnik i wymiennik.

Dokładne sprawdzenie poszczególnych elementów kotła gazowego

Podczas wykonywania przeglądu serwisant może stwierdzić, że niektóre podzespoły wymagają konserwacji lub co gorsza — wymiany. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie nie tylko palnika, ale również pompy obiegowej, a także szczelności całej instalacji i poprawnego działania czujników. Poprawne działanie każdego elementu znajdującego się w kotle gazowym ma ogromny wpływ na jego wydajność oraz bezawaryjne działanie.

Analiza spalin pochodzących z kotła gazowego

Analiza składu spalin, które pochodzą z kotła gazowego da serwisantowi obraz sprawności kotła. Co więcej, jej wynik decyduje również o tym, czy użytkowanie urządzenia jest bezpieczne, czy nie. Niski poziom tlenu, jaki zawarty jest w spalinach może prowadzić do osadzania się (na podzespołach) szkodliwej dla zdrowia ludzkiego sadzy. Z kolei, jeśli zawartość tlenu w spalinach jest wysoka, może to świadczyć o obniżonej wydajności kotła.

Konserwacja kotła gazowego — podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł uświadomił Ci, jak ważna jest regularna konserwacja kotła gazowego. Nawet jeśli urządzenie nie sprawia żadnych problemów, przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić jego szczegółowy przegląd. Pamiętaj, że to zadanie trzeba zawsze powierzyć fachowcowi. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, skontaktuj się z hurtowniami instalacyjnymi Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci znaleźć zaufane serwisy kotłów gazowych w Twojej okolicy. Pracownicy opowiedzą także o innych możliwościach dostępnych w branży grzewczej, które chętnie wykorzystywane są w nowych i modernizowanych budynkach. Jednym z nich są pompy ciepła, które do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu są nie tylko oszczędne, ale również ekologiczne.


Autor: Aneta Wojtczak

kocioł gazowy w pokoju dziennym

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!