Produkty

Kotły kondensacyjne, a tradycyjne — gazowe — porównanie efektywności i oszczędności

Dodano 13.08.2023

Rosnące ceny gazu i prądu powodują, że właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dlatego też porównują ze sobą różne rozwiązania, jakie są w ich zasięgu. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie dokonamy porównania gazowych kotłów kondensacyjnych i tradycyjnych pod względem efektywności i oszczędności. Jeśli myślałeś o tych rozwiązaniach, mamy nadzieję, że nasze porównanie pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym różnią się między sobą kotły kondensacyjne i tradycyjne?
  2. Co warto wiedzieć o komorze spalania w obu rozwiązaniach?
  3. Jak wygląda efektywność kotła gazowego, a jak tradycyjnego?
  4. Czy kupno tradycyjnego kotła gazowego oznacza oszczędności?

kocioł gazowy w łazience

Kotły kondensacyjne vs gazowe kotły tradycyjne — porównując te dwa rozwiązania, warto wziąć pod uwagę zarówno ich sprawność, jak i ekonomię. Już na wstępie napiszemy, że kotły kondensacyjne dwufunkcyjne i jednofunkcyjne wyróżniają się możliwość odzysku ciepła ze spalin, przez co wyróżniają się wyższą sprawnością. Co więcej, nowsze urządzenia lepiej wykorzystują paliwo, dzięki czemu użytkownik może liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Istotne jest tutaj, aby zawsze wybierać sprzęt sprawdzonych marek i sprawdzić, czy wybrany producent ma w Twojej okolicy profesjonalny serwis. Jeśli tak, będziesz mógł przez wiele lat cieszyć się wysokim komfortem użytkowania.
Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy kupno gazowego kotła kondensacyjnego jest zasadne, porównaj go z możliwościami tradycyjnych pieców, który ma podobną budowę i zbliżoną moc. Poniżej przeczytasz, które urządzenia grzewcze są lepsze oraz jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę chcąc wybrać kocioł dopasowany do potrzeb budynku i domowników.

Czym różnią się między sobą kotły kondensacyjne i tradycyjne?

Przyglądając się tym dwóm modelom, można stwierdzić, że pod względem zastosowania, kocioł kondensacyjny nie różni się niczym od tradycyjnego kotła gazowego. Dzięki każdemu urządzeniu można ogrzać wnętrza budynku oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Tym, co odróżnia tradycyjne kotły gazowe od nowoczesnych rozwiązań kondensacyjnych jest fakt, że te pierwsze emitują ciepło i spaliny do atmosfery, natomiast te drugie odzyskują ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzewania wody lub przygotowania CWU, a spaliny, które pozostają, są chłodniejsze, niż te, które pochodzą z pieca starszego typu.
Zjawisko kondensacji powoduje, że nowoczesny kocioł gazowy jest w stanie zapewnić oszczędności o około 11% wyższe, niż modele tradycyjne. Eksperci twierdzą, że urządzenia najwyższej jakości dostępne na rynku, pozwalają na oszczędności rzędu nawet 30%. Oznacza to, że w krótkim czasie koszt zakupu kotła kondensacyjnego zwraca się, a inwestor zaczyna naprawdę oszczędzać.

Co warto wiedzieć o komorze spalania w obu rozwiązaniach?

Tradycyjne kotły gazowe mogą być wyposażone zarówno w otwartą, jak i zamkniętą komorę spalania. Mówiąc natomiast o kotłach kondensacyjnych — te zawsze posiadają zamkniętą komorę spalania. Jest to jedna z charakterystycznych cech tego urządzenia grzewczego.
Zamknięta komora spalania powoduje, że kocioł czerpie powietrze z zewnątrz budynku, np. poprzez szacht kominowy lub ścianę budynku. Oznacza to, że w pomieszczeniu, w którym zainstalowano kocioł gazowy nie trzeba montować wentylacji nawiewnej. Dzięki temu unikniesz efekty wychłodzenia pomieszczenia. Otwarta komora spalania wymusza na użytkowniku odpowiednią wentylację, którą zazwyczaj zapewnia się przy użyciu kratki wentylacyjnej, przez którą przedostaje się świeże powietrze.
Chcąc uniknąć strat ciepła, użytkownik powinien wybrać kocioł kondensacyjny, który wyróżnia się zamkniętą komorą spalania i jest znacznie bezpieczniejszy.

sterowanie kotłem gazowym za pomocą panelu

Jak wygląda efektywność kotła gazowego, a jak tradycyjnego?

Kotły kondensacyjne a tradycyjne — jak wygląda sprawność poszczególnych rozwiązań? Okazuje się, że kotły kondensacyjne duże lepiej radzą sobie z wykorzystaniem podanego im paliwa, co skutkuje niższymi kosztami ogrzewania.
Modele tradycyjne są w stanie osiągnąć maksymalnie 90-92% sprawności, natomiast efektywność kotłów kondensacyjnych może sięgać nawet 110%. Dlaczego tak się dzieje? Otóż stare wzory, które stosowane są do obliczania sprawności nie uwzględniają nowych technologii.
Jeszcze do niedawna do wyliczenia sprawności kotła gazowego brano jedynie wartość opałową paliwa, pomijając jednocześnie energię dodatkową, która pochodzi ze skraplania się pary wodnej, która jest częścią składową spalin. Starsze, tradycyjne kotły gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne nie były w stanie jej wykorzystać, co potwierdza tylko, że kotły kondensacyjne to naprawdę nowoczesne rozwiązanie.

Czy kupno tradycyjnego kotła gazowego oznacza oszczędności?

Bogata oferta kotłów gazowych sprawia, że użytkownicy mogą wybierać różnorodne rozwiązania. Wielu inwestorów decyduje się na kupno tradycyjnego kotła gazowego, ponieważ jest tańszy niż kocioł kondensacyjny. Okazuje się jednak, że oszczędności, jakie uzyskuje właściciel domu, są pozorne. Otwarta komora spalania, która przeważa w kotłach tradycyjnych to technologia, od której obecnie się odchodzi. Kotły tradycyjne z otwartą komorą spalania nie są unowocześniane, producenci nie optymalizują ich parametrów, co oznacza, że stają się powoli wymierającym gatunkiem.
Decydując się na tradycyjne kotły gazowe, należy nastawić się na większe spalanie paliwa, co przekłada się także na brak oszczędności. Warto także podkreślić, że kotły z otwartą komorą spalania mogą okazać się źródłem niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzkiego. Otwarta komora spalania może powodować nieszczelność instalacji lub cofnięcie się spalin do pomieszczenia. Nie można także zapominać o tym, że otwarta komora spalania potrzebuje dodatkowej wentylacji, przez którą pomieszczenia są wychładzane, co jest niezgodne z dzisiejszym kierunkiem budownictwa, w którym dąży się do wysokiej szczelności budynków.
Warto również wspomnieć o tym, że tradycyjne kotły gazowe mają zupełnie inną opiekę gwarancyjną, niż ich młodsi, kondensacyjni bracia. Zazwyczaj gwarancja trwa krócej, co oznacza, że po dwóch latach od zakupu trzeba przygotować się na ewentualne koszty związane z potencjalnymi awariami.

Kotły kondensacyjna a tradycyjne — podsumowanie

Branża grzewcza, która dąży do maksymalnego zadowolenia Klienta, a także skutecznej ochrony środowiska naturalnego, podkreśla, że obecnie najlepszym wyborem będzie gazowy kocioł kondensacyjny. Zamknięta komora spalania sprawia, że nie tylko ma wyższą sprawność, ale przede wszystkim jest bezpieczniejszy. Również eksploatacja kotła przebiega w inny sposób, ponieważ są to urządzenia niskoawaryjne. Warto również zwrócić uwagę, na to, że kotły kondensacyjne mogą współpracować w systemach wyposażonych w pompy ciepła, panele solarne lub panele fotowoltaiczne. Jak zatem widać — są to urządzenia przyszłości, nad którymi warto się zastanowić. Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? Skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie.


Autor: Aneta Wojtczak

montaż elementów sterownika pokojowego do kotła gazowego

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!