Powietrzna pompa ciepła — czy warto?
Dodano 19.12.2021
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które chętnie wybierają inwestorzy ceniący sobie ochronę ekologii, nowoczesną technologię oraz korzystne cenowo propozycje. Dostępność na rynku różnych modeli sprawia, że wybór nie jest oczywisty i wielu właścicieli domów, pomimo znaczącej ilości zalet, zastanawia się, czy warto wybrać właśnie to rozwiązanie. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie zastanowimy się, czy ten choć nowy, sprawdzony już wielokrotnie system, jest wart zakupu.
Zastanawiasz się nad tym, czy powietrzna pompa ciepła będzie dobrym sposobem ogrzewania domu i czy poradzi sobie również z ogrzaniem ciepłej wody użytkowej? W dzisiejszym wpisie udowodnimy, że wspomniane rozwiązanie będzie dla Ciebie doskonałym wyborem — możesz liczyć nie tylko na bezobsługowe urządzenie, ale także spore oszczędności. Jeżeli natomiast jesteś Instalatorem, któremu inwestorzy zadają szereg pytań — nasz artykuł pomoże Ci odpowiadać na zadawane pytania i tym samym uzyskać dużą przewagę.
Dlaczego bezproblemowy montaż jest ogromnym atutem powietrznych pomp ciepła?
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje urządzeń:
- pompa ciepła powietrze powietrze;
- pompa ciepła powietrze woda.
Bez względu na to, który model wybierze inwestor, warto mieć na uwadze, że każdy z nich jest niezależny od rynkowych cen gazu, prądu, czy oleju. Jak działa pompa ciepła powietrzna można zatem zapytać? Otóż wykorzystuje ona nawet do 80% energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu użytkownik może liczyć nawet na 70% zmniejszenie kosztów w porównaniu do dostępnych do tej pory, tradycyjnych metod ogrzewania. Choć niskie koszty eksploatacji oraz dbałość o ekologię są najczęściej wymienianymi atutami korzystania z powietrznych pomp ciepła, nie są to jedyne korzyści użytkowania tych urządzeń.
Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, jest z pewnością bezproblemowy montaż urządzenia. Warto podkreślić, że moduł zewnętrzny powietrznej pompy ciepła można z powodzeniem zamontować w dowolnym miejscu. Istotne jest to, że ukształtowanie terenu nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła — typu:
- monoblok — ten rodzaj powietrznej pompy ciepła składa się z jednego urządzenia, w którym znajdują się wszystkie części układu. Model ten montowany jest na zewnątrz budynku.
- split — tego typu pompa powietrzna zbudowana jest z dwóch jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej, którą instaluje się w budynku. Oba elementy łączy się przewodami, dzięki którym możliwy jest przepływ czynnika chłodniczego.
Powietrzna pompa ciepła z powodzeniem współpracuje nie tylko z płaszczyznowym ogrzewaniem, np. podłogowym lub ściennym, ale również z grzejnikami. Tutaj warto mieć na uwadze, że najlepszym rozwiązaniem będą systemy niskotemperaturowe, które najlepiej współpracują z powietrznymi pompami ciepła.
Następna korzyść, jaka wynika z montażu tego rozwiązania to jego niewielki rozmiar, dzięki czemu na urządzenie potrzeba niewiele miejsca, a sama instalacja przebiega sprawnie.
Od czego zależy efektywność powietrznej pompy ciepła?
Decydując się na powietrzną pompę ciepła, należy mieć na uwadze temperatury, jakie będą panowały na zewnątrz. To od nich w dużej mierze uzależniona jest efektywność urządzenia. Warto tutaj wspomnieć, że wysokiej klasy pompy ciepła, które oferuje każda hurtownia instalacyjna należąca do GIK, wykazują doskonałą efektywność nawet przy temperaturze -20°C.
Nie należy ukrywać przy tym, że im niższą temperatura na zewnątrz, tym zapotrzebowanie na ciepło w domu będzie większe, co przekłada się na niższą efektywność powietrznej pompy ciepła. Zasada ta obowiązuje przy wszystkich powietrznych pompach ciepła.
Skrajnie niskie temperatury obecnie bardzo rzadko się pojawiają, albo w ogóle nie występują. Dlatego też nie należy martwić się na zapas, szczególnie jeśli fachowcy dobrali urządzenie o odpowiedniej mocy, a dodatkowo została wsparta pracą kotła lub kominka.
Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że powietrzne pompy ciepła to dobry wybór — pytania i odpowiedzi!
Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, że powietrzna pompa ciepła w Warszawie i innych miejscowościach to doskonałe rozwiązanie, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że dzięki nim będziecie na 100% pewni, że powietrzna pompa ciepła jest najlepszym wyborem.
Czy powietrzna pompa ciepła będzie skuteczna dla 4-osobowej rodziny?
To, czy pompa ciepła spełni oczekiwania użytkowników zależy od zapotrzebowania cieplnego budynku, ponieważ powietrzna pompa ciepła w większym okresie czasu pracuje na ogrzanie budynku.
Czy praca powietrznej pompy ciepła jest cicha?
Powietrzne pompy ciepła zostały skonstruowane w sposób, który pozwala im na maksymalnie cichą pracę. Oznacza to, że nie będą one uciążliwe dla użytkowników.
Czy na zakup i montaż powietrznej pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie?
Osoby, które chcą wyposażyć swój dom w powietrzną pompę ciepła, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub programu "Czyste Powietrze". O obu programach pisaliśmy w naszych artykułach.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat powietrznych pomp ciepła? Specjaliści, których posiada każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum, z chęcią opowiedzą o produktach dostępnych w naszej ofercie.
Przeczytaj także:
- Jaki jest koszt pompy ciepła?
- Co ile wymieniać pompę ciepła?
- Pompy ciepła - 5 najczęstszych błędów podczas montażu
- Program "Czyste Powietrze" - wymień "kopciucha" na pompę ciepła
- Ulga termomodernizacyjna — dla kogo, gdzie i kiedy?
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!