Produkty

Obniżenie kosztów ogrzewania domu – układ hybrydowy z pompą ciepła

Dodano 28.12.2022

Hybrydowe ogrzewanie domu pozwala na zastosowanie dwóch różnych urządzeń grzewczych w ramach jednego obiegu. Dodatkowe wykorzystanie automatycznych regulatorów umożliwia wybór najefektywniejszego i najtańszego w danej chwili rozwiązania. Przeważnie w domach stosuje się nowoczesne powietrzne pompy ciepła Vaillant oraz piec na paliwa stałe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego system hybrydowy uchodzi za szczególnie opłacalny.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa hybrydowe ogrzewanie domu?
  2. Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy z pompą ciepła?
  3. Czy ogrzewanie olejem opałowym sprawdzi się w systemie hybrydowym?
  4. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działa hybrydowe ogrzewanie domu?

Instalacje hybrydowe łączą działanie dwóch urządzeń, z których jedno zasilane jest paliwem stałym, a drugie wykorzystuje odnawialne źródła energii. Przeważnie stosowane są nie tylko do ogrzewania mieszkania, ale także do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki połączeniu kilku źródeł ciepła użytkownicy mogą wybrać najskuteczniejszą metodę w zależności od zmieniających się cen surowców i energii oraz warunków atmosferycznych.

Rozwiązanie często jest spotykane w starych budynkach podczas termoizolacji. Jeśli posiadasz sprawnie działający piec na paliwa stałe, bez wahania możesz połączyć go z nowoczesną pompą ciepła, tworząc efektywny i ekonomiczny obieg. Systemy hybrydowe sprawdzą się jednak także w nowopowstających inwestycjach. Warto postawić wtedy na połączenie pompy ciepła i pieca kondensacyjnego, który odznacza się szczególną efektywnością, dzięki wykorzystywaniu potencjału energetycznego spalin, powstających podczas spalania paliwa. Instalacja gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie na wypadek nagłego wzrostu ceny paliwa lub awarii jednego z urządzeń.

Dlaczego warto wybrać kocioł gazowy z pompą ciepła?

Masz w domu sprawnie działający piec na gaz płynny? Chcesz zwiększyć jego efektywność? Szukasz sposobów na obniżenie rachunków? Postaw na kocioł gazowy z pompą ciepła Vaillant. Gaz płynny często stosowany jest na terenach, na których nie można przyłączyć się do sieci miejskiej. Posiada przy tym większą wartość opałową oraz nie generuje zbyt wielu zanieczyszczeń. Dodatkowo konstrukcja sprzętu umożliwia późniejszą zmianę paliwa na gaz ziemny. Bardzo często wykorzystywanie gazu płynnego wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Cena surowca zależy bowiem od indywidualnych umów, które często bywają niekorzystne.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się zintegrowanie systemu z pompą ciepła typu woda-powietrze. Urządzenie pozwala na prosty i szybki montaż. W przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych. Sam koszt inwestycji na ogół ogranicza się jedynie do zakupu sprzętu i pokrycia kosztów jedno- lub dwudniowej instalacji.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła Vaillant możesz zmniejszyć koszty ogrzewania o nawet 54%. Odpowiednio dopasowana pod względem mocy pompa może pracować samodzielnie nawet do -7℃. Następnie jej działanie jest wspomagane przez piec gazowy, co pozwala na zachowanie optymalnego komfortu termicznego i nieprzerwane podgrzewanie C.W.U. Dopiero gdy temperatura powietrza spadnie do -15℃ kocioł stanie się samodzielnym źródłem ciepła. Sytuacja taka zdarza się jednak niezmiernie rzadko.

Czy ogrzewanie olejem opałowym sprawdzi się w systemie hybrydowym?

Z rozwiązania hybrydowego możesz skorzystać także, gdy posiadasz w domu sprawnie działający piec na olej opałowy. Najczęściej były one stosowane jako alternatywa dla gazowych kotłów, szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci. Warto zauważyć, iż nowoczesne urządzenia, wykorzystujące olej opałowy lekki, nie są szczególnie uciążliwe dla środowiska naturalnego. Z tego powodu mogą stanowić część nowoczesnej instalacji w połączeniu z pompą ciepła.

Dużą wadą olejowych kotłów jest jednak niestabilność ceny surowca, która zmienia się każdego sezonu i jest ciężka do przewidzenia. Z tego powodu wielu użytkowników nie chce ograniczać się do tej metody grzewczej. Powietrzna pompa ciepła Vaillant z powodzeniem może pracować przez większą część roku, znacznie obniżając koszty. Oszczędności będą zależeć od mocy urządzenia oraz jego skuteczności, mogą jednak sięgać nawet 40%. W przypadku niespodziewanego wzrostu ceny surowca, redukcja kosztów może okazać się jeszcze większa.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na ogrzewanie gazem płynnym, olejem opałowym czy gazowym piecem kondensacyjny, system hybrydowy pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Do największych zalet instalacji należy:

·      niezależność energetyczna od dostaw paliw,

·      prosta i automatyczna obsługa,

·      znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych,

·      dodatkowe zabezpieczenie w przypadku awarii.

W zależności od warunków atmosferycznych oraz potrzeb użytkowników możesz wybierać jeden z dwóch trybów: biwalentny równoległym i biwalentny alternatywny. Pierwszy polega na wspomaganiu działania pompy drugim urządzeniem, podczas gdy w drugim pracują one naprzemiennie. Wybór odpowiedniej metody pozwala na znalezienie najbardziej skutecznego i opłacalnego rozwiązania.

Dodatkowe oszczędności uzyskasz, stosując systemowy regulator pogodowy, analizujący szereg parametrów, w tym warunki atmosferyczne oraz temperaturę w pomieszczeniach. Wprowadzenie dodatkowych informacji na temat cen surowców oraz taryf pozwoli na zoptymalizowanie pracy. Regulator sam znajdzie najtańszy sposób, zapewniając przy tym odpowiedni komfort termiczny w całym mieszkaniu.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK