Produkty

Wady i zalety pomp ciepła typu powietrze-woda

Dodano 30.12.2022

Szukasz możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie? Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest obecnie pompa ciepła Vaillant, wykorzystująca potencjał energetyczny naturalnych źródeł. Wykorzystywanie darmowego ciepła pozwala przy tym na znaczne obniżenie rachunków oraz zastosowanie wygodnego ogrzewania podłogowego.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają powietrzne pompy ciepła?
  2. Jakie są wady i zalety powietrznych pomp ciepła?
  3. Czym charakteryzują się pompy ciepła monoblok?
  4. Kiedy warto wybrać pompy ciepła split?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Kluczem do osiągnięcia pożądanego efektu jest dobór odpowiedniego rodzaju technologii. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są powietrzne pompy ciepła, które pobierają energię zmagazynowaną w powietrzu atmosferycznym. Przy zastosowaniu wiatraków powietrze zostaje wtłoczone do układu wypełnionego czynnikiem roboczym. Ciecz zostaje następnie ogrzana pod wpływem powietrza oraz zmienia swój stan z ciekłego w gazowy. Gaz trafia do sprężarki, gdzie zyskuje wyższą temperaturę pod wpływem działania wysokiego ciśnienia.

Gorący gaz ogrzewa wodę w obiegu grzewczym mieszkania. Pozwala nie tylko na ogrzanie pomieszczeń, ale także C.W.U. Czynnik oddając ciepło, zmienia ponownie stan skupienia na ciekły, trafiając do zaworu rozprężnego, gdzie odzyskuje parametry potrzebne do ponownego przeprowadzenia procesu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Sprzęt typu powietrze-powietrze oddaje ciepło bezpośrednio do pomieszczenia. Natomiast pompa ciepła typu powietrze-woda Vaillant ogrzewa wodę w obiegu mieszkania. Warto przy tym zauważyć, iż oprócz tradycyjnych powietrznych, gruntowych i wodnych pomp ciepła, są także urządzenia mogące korzystać ze wszystkich wymienionych dolnych źródeł.

Powietrzne pompy ciepła – zalety i wady

Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda Vaillant jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w nowych inwestycjach, jak i w starych budynkach, wymagających termoizolacji. Pozwalają na wygenerowanie znacznych oszczędności i zmniejszenie kosztów energii elektrycznej o nawet 75%. Ich klasa efektywności wynosi A++ lub A+++ w trybie grzewczym. Może stanowić samodzielne urządzenie grzewcze, jak i wspierać tradycyjne piece zasilane przez paliwa stałe, stając się częścią systemu hybrydowego. Jest przy tym wyjątkowo ekologiczną technologią.

Wśród jej głównych zalet wymienia się prosty montaż i niskie koszty inwestycji w porównaniu z gruntowymi pompami ciepła. Instalacja nie wymaga prowadzenia prac ziemnych. Dzięki temu sprawdzą się w istniejących budynkach, gdzie rozpoczęcie skomplikowanych prac budowlanych jest niemożliwe. Dodatkowo koszt założenia ogranicza się w zasadzie jedynie do zakupu urządzenia. Sam montaż trwa około 1 do 2 dni.

Mimo iż nie wymaga dużej ingerencji w strukturę budynku, pełnię funkcjonalności uzyska jedynie, gdy jej montaż zostanie uwzględniony na etapie projektowym. Często odznaczają się mniejszą skutecznością niż gruntowe pompy ciepła, jednak najnowocześniejsze technologie mogą pracować z powodzeniem także zimą przy spadkach temperatury otoczenia do nawet -20 stopni. Wśród wad rozwiązania najczęściej wymienia się koszt inwestycji, jednak poniesione nakłady bardzo szybko się zwrócą, a zastosowanie nowoczesnych technologii dodatkowo podniesie wartość nieruchomości.

Czym charakteryzują się pompy ciepła monoblok?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp powietrznych. Pompy ciepła monoblok są urządzeniami jednomodułowymi, co oznacza, że składają się wyłącznie z jednej jednostki. Mogą być zamontowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Usytuowanie jej w domu pozwala jednak na zabezpieczenie jej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i w konsekwencji na znaczne wydłużenie żywotności urządzenia. Niestety wymaga także wykonania dużych otworów na przewody.

Charakteryzują się przy tym prostszym i tańszym montażem. Ekipa robotników nie musi posiadać bowiem uprawnień chłodniczych. Wykorzystuje mniejszą ilość czynnika chłodniczego, dzięki czemu nie wymagają rejestracji w urzędzie. Jej użytkowanie może wiązać się z generowaniem szumów i hałasu, co może negatywnie wpływać na komfort życia użytkowników.

Kiedy warto wybrać pompy ciepła split?

Alternatywą dla systemów monoblok są pompy ciepła split, składające się z dwóch modułów – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Urządzenia Vaillant gwarantują wyjątkowo cichą pracę urządzeń, która może wynosić zaledwie około 32 dB. Natężenie dźwięku można porównać zatem do tykania zegara. Sprawdzi się w życiu osób wrażliwych na dźwięki oraz w małych mieszkaniach, w których ewentualny szum utrudniałby zasypianie. Efekt ten można uzyskać, dzięki przeniesieniu wentylatora i sprężarki na zewnątrz.

Dodatkowo technologia split minimalizuje ryzyko zmarznięcia układu. Wiąże się jednak z bardziej skomplikowaną instalacją oraz wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Odznacza się przy tym wysoką skutecznością. Wskaźnik COP może wynosić nawet 5,0, przez co gwarantuje optymalny komfort termiczny oraz skuteczne podgrzewanie wody użytkowej. Może pracować przy niskich temperaturach, sięgających nawet -20 stopni, co czyni ją niezawodnym rozwiązaniem przez cały rok. Ponadto pozwala na prostą integrację z systemem fotowoltaicznym, ogrzewaniem podłogowym oraz wentylacyjnym, tworząc nowoczesny i energooszczędny dom.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK