Produkty

Ogrzewanie hybrydowe a gazowe

Dodano 14.12.2022

Wydajne i ekologiczne pompy ciepła coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych metod grzewczych. Szczególną popularnością cieszą się systemy hybrydowe, które pozwalają na połączeniu kilku źródeł ciepła w ramach jednego obiegu. Sprawdzają się przy tym jako metoda termomodernizacji, mająca na celu obniżenie rachunków za ogrzewanie w starym budownictwie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czy pompy ciepła mogą pracować razem z piecem gazowym.

 

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działają hybrydowe pompy ciepła?
  2. Jak dobrać pompę ciepła do systemu hybrydowego?
  3. Czy pompa ciepła może pracować z gazowym piecem kondensacyjnym?
  4. Czy hybrydowa pompa ciepła może pracować z piecem na gaz płynny?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działają hybrydowe pompy ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła pozwala na stworzenie systemu grzewczego opartego na działaniu co najmniej dwóch rodzajów paliwa. Odnawialne źródła energii najczęściej wspomagane są działaniem pieca na paliwa stałe. Często w tym celu stosowane są kotły gazowe. Z rozwiązania łączonego możesz korzystać niezależnie od tego, czy wykorzystujesz gaz płynny, czy ziemny z sieci.

Instalacja hybrydowa sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w istniejących domach wyposażonych w sprawne urządzenia. Powietrzne pompy ciepła łatwo integrują się z istniejącym obiegiem. Odznaczają się prostym i szybkim montażem, co znacznie obniża koszt inwestycji. Dodatkowo charakteryzują się wieloletnią żywotnością, znacznie podnosząc wartość nieruchomości.

Obieg jest przy tym zautomatyzowany. Zastosowanie systemowych regulatorów pogodowych pozwala na odpowiednie dopasowanie metody grzewczej do warunków atmosferycznych i temperatury w mieszkaniu. Dodatkowo masz możliwość wprowadzenia spersonalizowanych informacji, dotyczących cen paliw oraz taryfy energetycznej. Samoregulacja umożliwia wtedy znalezienie najskuteczniejszego rozwiązania, które ma na celu zachowanie komfortu termicznego przy jednoczesnym obniżeniu rachunków. Unikniesz jednocześnie wahań temperatury oraz przegrzewania pomieszczeń podczas nieobecności domowników.

Jak dobrać pompę ciepła do systemu hybrydowego?

Ogrzewanie hybrydowe często bywa stosowane w istniejących domach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Posiadanie pieca na oleje opałowe oraz gaz płynny często wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Pompy ciepła sprawdzą się także w domach o niezbyt zaawansowanej termoizolacji, gdy niemożliwe byłoby pokrycie całościowego zapotrzebowania na ciepło przy użyciu jedynie odnawialnych źródeł energii. W instalacji hybrydowej można zastosować w zasadzie każdy automatyczny piec na paliwa stałe.

Podczas modernizacji istniejących budynków najlepiej sprawdzi się powietrzna pompa ciepła typu woda-powietrze, która może pracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi grzejnikami. Warto jednak podkreślić, iż druga metoda jest mniej efektywna. W takim przypadku często konieczne okazuje się wykorzystywanie pieca przez ok. 5-20% sezonu grzewczego. Wspomnianą pompę bez problemu zamontujesz w istniejącym domu. Sprawdzą się w przypadku:

·      małych działek,

·      wykończonego ogrodu, w którym nie można przeprowadzić prac ziemnych,

·      działki w zabudowie miejskiej.

Czy pompa ciepła może pracować z gazowym piecem kondensacyjnym?

Pompy ciepła Vaillant mogą z powodzeniem pracować w połączeniu z gazowym piecem kondensacyjnym. Jest to popularne rozwiązanie w nowym budownictwie z dostępem do sieci miejskiej. Jeśli planujesz budowę nowego domu, świetną decyzją może okazać się skorzystanie z gotowego zestawu do systemu hybrydowego. W jego skład oprócz pompy i kotła wchodzi:

·      zasobnik na wodę,

·      systemowy regulator pogodowy,

·      moduł sterowania pompą ciepła,

·      moduł sprzęgła hydraulicznego o dużej pojemności.

Najczęściej rolę głównego urządzenia grzewczego pełni powietrzna pompa, która pokrywa nawet od 70 do 80% zapotrzebowania domowników na energię. Kocioł pełni jedynie rolę szczytowego źródła ciepła. Oznacza to, że zaczyna pracować, gdy ogrzewanie pompą staje się nieefektywne.

Same kotły kondensacyjne odznaczają się wysoką sprawnością, dzięki czerpaniu dodatkowej energii ze spalin. Ich sprawność może wynosić nawet 109%. Nie wiąże się przy tym z koniecznością codziennej obsługi oraz nie generuje stałych produktów spalania, takich jak popiół. Oba systemy najlepiej działają przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Temperatura wody grzewczej nie przekracza wtedy 45℃. Połączenie systemu hybrydowego z podłogówką jest optymalnym rozwiązaniem, nie jest jednak koniecznością.

Hybrydowa pompa ciepła a piec na gaz płynny

Posiadasz w domu piec na gaz płynny? Chcesz jednak stworzyć system hybrydowy, dzięki któremu zaoszczędzisz? Połączenie pompy ciepła z kotłem na gaz płynny pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 54%. Koszty wytworzenia energii przez pompę ciepła mogą być nawet 3-krotnie niższe niż w przypadku pieca. Dodatkowo należy pamiętać, iż ceny surowca często ulegają zmianą, w tym kłopotliwym podwyżkom.

Wzbogacenie instalacji C.O i C.W.U pompą ciepła umożliwia przy tym ograniczenie emisji spalin i innych szkodliwych substancji. Jest to ciekawa alternatywa, jeśli liczyłeś na podłączenie do sieci miejskiej, jednak wskutek decyzji administracyjnych okazało się to niemożliwe. Warto przy tym podkreślić, iż wszelkie modernizacje i urządzenia powinny odpowiadać na codzienne potrzeby użytkowników.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK