Produkty

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego pompa ciepła i kocioł kondensacyjny to dobre rozwiązanie?

Dodano 22.11.2022

Ogrzewanie powierzchniowe gwarantuje wysoki poziom komfortu termicznego, odpowiadając na naturalne potrzeby fizjologiczne organizmu. Odznacza się przy tym wysoką efektywnością. W nowoczesnych projektach instalacja podłogowa często stosowana jest razem z ekologicznymi i wydajnymi pompami ciepła oraz kotłami kondensacyjnymi. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie do Twojego domu.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa ogrzewanie podłogowe?
  2. Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?
  3. Jakie zalety wynikają z połączenia ogrzewania podłogowego i pompy ciepła?
  4. Czy ogrzewanie podłogowe można łączyć z kotłem kondensacyjnym?

Zobacz inne nasze PORADY 

 

 

 

 

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem płaszczyznowego ogrzewania niskotemperaturowego, które dzięki zwiększeniu powierzchni grzewczej pozwala obniżyć temperaturę wody w instalacji do 28-35 stopni. Dodatkowo charakteryzuje się równomiernym promieniowaniem, które ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Obieg składa się z ułożonego na warstwie izolacyjnej zestawu rurek, zabetonowanych w podłodze. To właśnie przewodami płynie wybrany czynnik rozprowadzający energię cieplną po całym mieszkaniu.

Ciepło wytwarzane jest przeważnie przy pomocy pompy grzewczej lub kotła kondensacyjnego. Następnie ogrzany czynnik transportowany jest do rozdzielaczy i wspominanego układu rur, zachowując optymalną temperaturę. Ze względu na swoją wysoką efektywność może stanowić zarówno samodzielną metodę grzewczą, jak i wspomagać inny rodzaj instalacji. Na rynku dostępne są cztery rodzaje systemów: elektryczny, wodny, powietrzny oraz na podczerwień. Najpopularniejsze są pierwsze dwa typy. Odznaczają się bowiem prostym montażem oraz wysoką wydajnością. Warto przy tym zauważyć, iż ogrzewanie wodne jest dodatkowo bardziej ekonomiczne i pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Jedną z głównych zalet wodnego ogrzewania podłogowego jest wieloletnia żywotność. Dzięki temu inwestycja stanie się wyjątkowo opłacalna, podnosząc dodatkowo wartość nieruchomości. Instalacja odznacza się przy tym niskimi kosztami eksploatacji, co pozwoli na szybkie zwrócenie się nakładów poniesionych na zakup materiałów oraz robociznę. Ponadto ogrzewanie powierzchniowe pozwala na równomierny rozkład promieniowania, dzięki czemu możesz zmniejszyć temperaturę powietrza we wnętrzach o 1-2 stopnie, przy zachowaniu optymalnego komfortu termicznego. Ten prosty zabieg zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło nawet o 6%. Jest to zatem doskonałe źródło oszczędności.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest doskonałym wyborem dla alergików. Promieniowanie nie powoduje bowiem wzbijania się alergenów do góry, dzięki czemu pozwala zmniejszyć ekspozycję na czynniki uczulające. Brak kaloryferów ułatwia przy tym aranżację wnętrza, która nie zostaje zakłócona przez nieestetyczne grzejniki. Sam system działa przy tym bezobsługowo. Mogą z niego korzystać domownicy w każdym wieku, niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego.

Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Planujesz ogrzewanie domu przy pomocy pompy grzewczej? Postaw na system podłogowy. Pompy ciepła Vaillant maksymalnie wykorzystują swój potencjał jedynie przy zastosowaniu rozwiązań niskotemperaturowych. Połączenie dwóch nowoczesnych technologii pozwala na uzyskanie optymalnej efektowności, która bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków.

Pompy grzewcze pracują bowiem nawet do 20% efektywniej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym niż z tradycyjnymi grzejnikami. Jeden z najważniejszych wskaźników COP, który określa skuteczność pracy pompy, wzrasta z poziomu 3,3 kW aż do 5,1 kW, co przekłada się na około 30% obniżenie rachunków.

Dodatkowo wykorzystywanie niskich temperatur pozwala na znaczne przedłużenie żywotności wszystkich elementów instalacji grzewczej. System skutecznie może być stosowany także do aktywnego i pasywnego chłodzenia. Dzięki temu z powodzeniem zastępuje klimatyzator, zmniejszając koszty związane z montażem dwóch rodzajów obiegu. Zarówno pompa cieplna, jak i ogrzewanie podłogowe działają bezobsługowo i nie wymagają regularnej konserwacji.

Ogrzewanie podłogowe a kocioł kondensacyjny

Zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie podłogowe a kocioł kondensacyjny? Podobnie jak w przypadku pompy ciepła, systemy te doskonale się uzupełniają. Połączenie wydajnych i przyjaznych środowisku instalacji pozwala stworzyć w pełni energooszczędny dom. Kotły kondensacyjne Vaillant, podobnie jak pompy ciepła, osiągają znacznie lepszą sprawność w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym.

Tylko obniżenie temperatury pozwala wykorzystać pełny potencjał kondensacji pary wodnej. Warto przy tym zaznaczyć, iż ten rodzaj pieców gazowych odznacza się największą efektywnością spośród technologii wykorzystujących paliwa stałe. Efekt ten uzyskuje się dzięki dodatkowemu wykorzystaniu pary wodnej znajdującej się w spalinach. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym proces kondensacji może zachodzić ciągle, zwiększając sprawność pieca aż do 109%, co przekłada się na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa. Dodatkowo nie generuje stałych produktów spalania, co znaczenie ułatwia jego codzienne użytkowanie.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK