Produkty

Panel pokojowy jako gwarancja bezpiecznego korzystania z pieców grzewczych

Dodano 29.06.2023

Panele pokojowe do pieca — czym właściwie są i dlaczego warto wykorzystać je w swoim domu? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje wiele osób. Na samym początku warto wspomnieć, że jedno urządzenie może kryć się pod różnymi nazwami. Potocznie panel sterowania ogrzewaniem nazywa się także regulatorem pokojowym, sterownikiem temperatury w pokoju czy termostatem pokojowym. Warto mieć to na uwadze, szukając nie tylko odpowiedniego urządzenia, ale również informacji na jego temat. W poniższym, krótkim poradniku znajdziesz nie tylko definicję panelu pokojowego do pieca, ale również informacje o jego funkcjach oraz odpowiedź na pytanie — dlaczego korzystanie z tego rozwiązania jest gwarancją bezpiecznego i komfortowego użytkowania kotłów grzewczych.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest panel pokojowy do pieca?
  2. Jakie rodzaje paneli sterowania ogrzewaniem można spotkać na rynku?
  3. Jakie funkcje powinien spełniać pokojowy panel sterowania ogrzewaniem?
  4. W jakim miejscu sprawdzi się panel sterowania ogrzewaniem?

zarządzanie temperaturą z poziomu aplikacji w telefonie

Co to jest panel pokojowy do pieca?

Panel pokojowy do pieca, inaczej nazywany termostatem pokojowym to urządzenie elektroniczne, które reguluje wysokość temperatury w domu. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie ustawić temperaturę komfortową dla siebie i dla całej rodziny. Jednocześnie ogranicza pracę wybranego urządzenia grzewczego, a tym samym zmniejsza rachunki za energię cieplną. 
Jaka jest zasada działania sterownika temperatury w pokoju?
Sterownik temperatury w pokoju to czujnik, który montuje się w domu. Dzięki niemu po dogrzaniu wnętrz do zadanej wcześniej temperatury kocioł otrzymuje sygnał, że w domu "jest ciepło", co oznacza, że może zakończyć swoją pracę, wyłączyć się i nie pobierać paliwa. Termostat pokojowy sprawdza się praktycznie przy każdym źródle ciepła, bez względu na to, czy właściciel domu wybrał kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne, jednofunkcyjne, czy pompę ciepła albo kotły na paliwa stałe-biomasę. Panele sterowania ogrzewaniem składają się z kilku elementów, jednak najważniejsze są: termostat znajdujący się w domu oraz nadajnik, który umieszcza się w kotłowni.

Jakie rodzaje paneli sterowania ogrzewaniem można spotkać na rynku?

Mnogość produktów o różnej funkcjonalności, podłączeniu czy wyglądzie, dostępnych na rynku sprawia, że użytkownik może mieć problem z określeniem, jaki panel pokojowy do pieca wybrać?
Jednym z najważniejszych pytań, jakie musi zadać sobie inwestor, jest to, czy chce mieć pokojowy panel sterowania ogrzewaniem ma być przewodowy czy bezprzewodowy.
Na regulatory przewodowe warto zdecydować się, kiedy pomiędzy kotłownią a miejscem, gdzie będzie zamontowany panel jest możliwość zainstalowania przewodu — najczęściej takie rozwiązanie stosuje się w nowo powstałych lub modernizowanych budynkach. Połączenie kotła i regulatora przewodem jest pewniejsze, ponieważ można mieć pewność, że sygnał przesyłany od regulatora do nadajnika będzie ciągły.
Jeśli inwestor nie ma możliwości instalacji panelu przewodowego, może wykorzystać termostat bezprzewodowy. Wówczas komunikacja będzie odbywała się bez konieczności montażu przewodu. W takim przypadku sam sterownik temperatury w pokoju będzie wymagał zastosowania dodatkowego zasilania — najczęściej są to baterie albo niewielkie zasilacze. Mówiąc o cenie — zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie termostat przewodowy. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie można go zastosować.

regulator pokojowy Vaillant

Jakie funkcje powinien spełniać pokojowy panel sterowania ogrzewaniem?

Najważniejszą funkcją każdego panelu sterowania ogrzewaniem jest wysłanie do kotła informacji o tym, że pomieszczenie zostało ogrzane do zadanej wcześniej temperatury. W zależności od ustawień, po otrzymaniu informacji, instalacja grzewcza może zachować się w różny sposób. Najczęściej dochodzi do:

  • wyłączenia pompy obiegowej lub urządzenia grzewczego;
  • obniżenia temperatury na zaworze mieszającym.

W tym wypadku nie ma uniwersalnego zastosowania panelu sterowania ogrzewaniem. Każda instalacja indywidualnie dopasowuje się do funkcji, jakie posiada termostat, które użytkownik powinien ustawić pod swoje preferencje. Najczęściej dochodzi jednak do wyłączenia pompy obiegowej, co oznacza, że po osiągnięciu określonej temperatury w domu, pompa wyłącza się, dzięki czemu pomieszczenia nie są dalej ogrzewane i tym samym przegrzewane.

W jakim miejscu sprawdzi się panel sterowania ogrzewaniem?

Decydując się na sterownik temperatury w pokoju, pamiętaj, aby zamontować go w określonym miejscu, w którym termostat nie będzie narażony na wpływ warunków zewnętrznych, jak np. zimne powietrze czy świecące słońce. Panelu nie powinno umieszczać się również przy drzwiach, czy tuż obok grzejnika. Sam pokojowy panel sterowania ogrzewaniem powinno montować się w stosunkowo najchłodniejszym pomieszczeniu, np. w holu, korytarzu lub otwartym salonie.

W jakim miejscu nie instalować panelu sterowania ogrzewaniem?

Pomieszczeniami, w których działanie sterownika może być zakłócone, jest m.in. kuchnia, w której gotujemy, pieczemy, przez co unosi się w niej para mająca wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. W takim wypadku może także dojść do rozłączenia się termostatu, przez co nie będzie on podawał sygnału do kotła, a tym samym automatyka kotłowa może zostać zakłócona, a pomieszczenia niedogrzane.
Kolejnym pomieszczeniem, w którym montaż sterownika temperatury w pokoju może się nie sprawdzić, jest wiatrołap, ganek czy przedsionek. W tym wypadku sytuacja jest odwrotna — zimne powietrze, które szczególnie zimą będzie wpuszczane do wnętrza może spowodować znaczne obniżenie temperatury, przez co regulator nie będzie informował kotła, że inne pomieszczenia są dogrzane. Ma to wpływ nie tylko na przegrzanie domu, ale także na wzrost rachunków za energię cieplną lub większe zużycie paliwa.
Pokojowy panel sterowania ogrzewaniem nie powinien być także montowany w łazience. W pomieszczeniu tym panuje duża wilgoć, co może przełożyć się na nieprawidłowy odczyt temperatury.
Tak naprawdę nie ma uniwersalnej recepty na montaż panelu pokojowego do pieca. Decydując się na instalację, należy zwrócić uwagę na doświadczenia, jakie ma inwestor z codzienną eksploatacją budynku. Tylko wtedy, przekazując tę wiedzę instalatorowi, będzie mógł mieć pewność, że fachowiec wybierze optymalne miejsce do montażu sterownika.

Zdecydowałeś się na montaż pokojowego panelu sterowania ogrzewaniem i szukasz najlepszych rozwiązań? Akcesoria do kotłów, które w swojej ofercie mają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum powinny spełnić Twoje oczekiwania. Skontaktuj się ze specjalistami ze swojej okolicy, a z pewnością pomogą Ci dobrać rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.


Autor: Aneta Wojtczak

regulator temperatury w przedpokoju

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!