Produkty

Piec do małej kotłowni — czym kierować się przy wyborze?

Dodano 24.06.2023

Mała kotłownia dla wielu inwestorów może wydawać się doskonałym rozwiązaniem, ponieważ przestrzeń, którą można byłoby wykorzystać na jej stworzenie, można przeznaczyć na inny cel, np. powiększenie łazienki, korytarza lub innego pomieszczenia. Należy mieć także na uwadze, że mała kotłownia może być nie lada wyzwaniem, ponieważ inwestor nie będzie miał miejsca na składowanie opału albo duży kocioł. Dlatego też szukając małego kotła do kotłowni, warto wziąć pod uwagą kilka kwestii. Przedstawiamy je w dalszej części naszego wpisu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie minimalne wymiary powinna mieć kotłownia?
  2. Jaki piec do małej kotłowni wybrać — wskazówki?

dom przekrój

Jakie minimalne wymiary powinna mieć kotłownia?

Wielkość kotłowni powinna być uzależniona od mocy kotła, który będzie w niej zamontowany. Nie bez znaczenia będzie także sposób konserwacji oraz czyszczenia urządzenia grzewczego. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się małe piece do kotłowni, których moc nie przekracza 25 kW, co oznacza, że kotłownia w takim budynku powinna mieć nie mniej niż 2,2 m wysokości. Mówiąc o odległości pomiędzy kotłem a ścianą, będzie ona zależała od długości samego urządzenia. Nie może być jednak mniejsza niż 50 centymetrów, do których należy dodać wspomnianą długość. Jak zatem łatwo można wyliczyć — najmniejsze kotłownie mogą mieć zaledwie kilka metrów kwadratowych, przez co piec do małej kotłowni musi mieć także niewielkie rozmiary.

Jaki piec do małej kotłowni wybrać — wskazówki?

Jak wspomnieliśmy, w małej kotłowni nie ma miejsca na składowanie opału. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem będzie mały kocioł z podajnikiem, dzięki któremu nie będzie konieczne ciągłe dokładnie opału, co przy składowaniu go w innym miejscu mogłoby być niekomfortowe.

Po pierwsze: zastanowienie się nad kwestią: mała kotłownia — jaki piec?

Dlatego decydując się na kupno domu z małą kotłownią, należy wziąć pod uwagę, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pieca z podajnikiem. Takie rozwiązanie pozwoli zarówno na oszczędność przestrzeni, jak i nakładu pracy. Takie piec do małej kotłowni będzie zatem idealny, ponieważ rozwiąże kilka problemów, jakie mała kotłownia może generować na samym starcie.

Po drugie: jakie parametry powinny mieć małe piece do kotłowni o niewielkich rozmiarach?

Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, są parametry małego kotła do kotłowni. Do najważniejszych, jakie powinien posiadać kocioł z podajnikiem, należą:
automatyczny sterownik, dzięki któremu możliwe będzie ustawienie żądanej temperatury, co pozwoli ograniczyć czas, jaki inwestor będzie musiał spędzić w niewielkiej kotłowni;
wielkość pieca — urządzenie powinno być niewielkie, dzięki czemu nie będzie ograniczało ruchu użytkownika;
duży zbiornik na paliwo i popiół — choć kocioł powinien być mały, zamontowane w nim pojemniki powinny być możliwie jak największe. Dzięki temu inwestor będzie mógł rzadko chodzić do kotłowni, co jest istotne, jeśli opał magazynowany jest poza kotłownią;
brak awaryjnego rusztu wodnego, który w małych kotłowniach i przy małych kotłach jest zbytecznym akcesorium do kotła.

budynek przekrój

Po trzecie: jak utrzymać czystość w kotłowni?

Następną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest utrzymanie czystości. Niewielka kotłownia skutecznie uniemożliwia wyznaczenia stref, które pozwoliłyby utrzymać porządek. Dlatego kupując małe kotły do kotłowni, należy zwrócić uwagę na to, aby można było utrzymać je w czystości na jak najmniejszej powierzchni. Warto zatem sprawdzić, czy wybrany model pozwoli w prosty sposób dostać się do jego poszczególnych części. Łatwe czyszczenie pozwoli uniknąć pylenia się popiołu oraz wszelkich awarii pieca, które będą wynikać z jego zapchania. Chcąc skutecznie utrzymać czystość, warto wziąć pod uwagę wspomnianą wyżej wielkość pojemników — im będą większe, tym łatwiej będzie zapanować nad chaosem w kotłowni. Duży pojemnik na popiół sprawi, że nie będzie trzeba trzymać go w kilku mniejszych, które będą zabierać powierzchnię już i tak niewielkiej kotłowni. Jest to aspekt, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę szukając pieca do małej kotłowni.

Po czwarte: zwróć uwagę na prostotę użytkowania wybranego kotła

Powyższe aspekty wiążą się nierozerwalnie z prostotą użytkowania wybranego kotła do małej kotłowni. Przebywanie w małej kotłowni przez długi czas jest nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim niebezpieczne. Dlatego też należy zawsze wybierać piec, który będzie prosty w obsłudze. Najlepszym rozwiązaniem będą w takim wypadku kotły w pełni zautomatyzowane, którymi inwestor może sterować nawet z domu. Nie jest to jedyna ważna rzecz, o którą należy zadbać. Kolejnym jest uzupełnienie opału oraz usunięcie popiołu. Ono także powinno być proste, ponieważ w małych kotłowniach często nie ma nawet miejsca na to, aby się obrócić. Przy źle dobranym piecu takie zadania mogą okazać się prawie niewykonalne. Dostosowanie wymiarów kotła do małej kotłowni z pewnością ułatwi obsługę urządzenia.

kocioł, ogień, kotłownia

Piec do małej kotłowni — podsumowanie

Mała kotłownia to zdecydowanie wyzwanie. Tylko dobrze dobrany kocioł sprawi, że inwestor będzie mógł bez problemu go obsłużyć. Warto zatem jeszcze przed zakupem dokładnie rozplanować działania, aby móc wybrać jak najlepsze rozwiązanie. 
Jeśli dopiero budujesz dom i masz możliwości, zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem do małej kotłowni nie będą kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne z dodatkowym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową. W pełni zautomatyzowany system będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale także prostszy w obsłudze. A jeśli całkowicie chcesz zrezygnować z kotłowni, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się niewielkie kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne o niewielkich rozmiarach, które z powodzeniem zamontujesz w domu, np. w kuchni, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym.
Nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Specjaliści z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą wybrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.


Autor: Aneta Wojtczak

piwnica na kotłownię

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!