Produkty

Piec indukcyjny, czy pompa ciepła — co lepiej wybrać?

Dodano 02.09.2022

Obecnie każdy właściciel domu szuka najtańszego sposobu na ogrzanie budynku. Ceny paliw i problem z ich dostępnością sprawiają, że coraz więcej osób spogląda w kierunku pomp ciepła, których praca oparta została na odnawialnych źródłach energii. Okazuje się jednak, że jest to jedno z wielu alternatywnych rozwiązań, które z powodzeniem mogą zastąpić piece na paliwa stałe oraz kotły gazowe. Jednym z nich jest piec indukcyjny. Jeśli należysz do osób, które przed podjęciem ostatecznej decyzji lubią porównać kilka rozwiązań, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zastanowimy się w nim, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne — piec indukcyjny czy pompa ciepła?


Z artykułu dowiesz się:

 

  1. Która opcja jest tańsza — piec indukcyjny czy pompa ciepła?
  2. Jak kształtuje się cena zakupu pompy ciepła, a jak pieca indukcyjnego?
  3. Które urządzenie zużywa podczas pracy więcej energii elektrycznej?

Wybierając urządzenia do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej, trzeba mieć na uwadze, że niektóre rozwiązania tylko pozornie są tańszą opcją i generują mniejsze rachunki. Dlatego też przed ostatecznym zakupem, warto przyjrzeć się dokładnie wszystkim rozwiązaniom — zarówno ich zaletom, jak i wadom, dzięki czemu będzie można wybrać najlepsze rozwiązanie.

dziecko siedzące na pompie ciepła BOSCH
Która opcja jest tańsza — piec indukcyjny czy pompa ciepła?


Nie da się ukryć, że o pompach ciepła wiadomo już całkiem sporo. Dzieje się tak ze względu na ich ciągle rosnącą popularność oraz coraz częstsze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Zalety pomp ciepła, o których nie można zapomnieć to: 

  • bezpieczeństwo w użytkowaniu;
  • wysoka efektywność pracy;
  • możliwość bezobsługowego korzystania przez użytkownika;
  • spore oszczędności;
  • brak konieczności organizowania dla nich dodatkowej kotłowni.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się także podczas tworzenia z nich większych systemów, w tym łączenia ich z innymi nowoczesnymi urządzeniami, takimi jak rekuperacja, centrale wentylacyjne, czy ogrzewanie podłogowe. Jeżeli użytkownik dodatkowo wykorzysta możliwość własnego pozyskiwania energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, można śmiało powiedzieć, że będzie to swoiste perpetuum mobile. 

Korzystanie z pompy ciepłą jest dla wielu użytkowników optymalnym rozwiązaniem pod względem warunków, jakie zapewnione są domownikom — obsługa urządzenia jest niezwykle intuicyjna. Temperaturę z powodzeniem można dopasować w każdej chwili do swoich potrzeb. Jak zatem pompa ciepła wypada na tle drugiego z porównywanych urządzeń? Czy kocioł indukcyjny będzie lepszym rozwiązaniem?

Piec indukcyjny CO podobnie jak pompa ciepła wymagają zasilania energią elektryczną. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że koszty, szczególnie w domach o dużym metrażu, będą wysokie. Decydując się na to rozwiązanie, warto zatem pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, która znacznie obniży rachunki.

Zastanawiając się nad pytaniem — pompa ciepła czy piec indukcyjny, musisz wiedzieć, że drugie z urządzeń, pomimo dużego poboru prądu, ma także sporo zalet, które warto wziąć pod uwagę. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • niewielkich rozmiarach;
  • wysokiej wydajności;
  • możliwości wykorzystania pieca indukcyjnego w mniejszych lokalach;
  • doskonałym połączeniu z centralnym ogrzewaniem zamontowanym w nieruchomości;
  • zero emisyjności rozwiązania — kotły indukcyjne CO są ekologicznym źródłem ciepła;
  • intuicyjnej obsłudze pieca;
  • niezawodności i trwałości;
  • mniejszych kosztach zakupu niż w przypadku pompy ciepła.

Czy zatem powyższe atuty jasno pokazują, że kotły elektryczne powinny mieć ostatnie słowo, które pozwolą zakończyć spór: piec indukcyjny czy pompa ciepła? Okazuje się, że nie do końca. Wybierając spośród tych dwóch rozwiązań, należy wziąć pod uwagę większą perspektywę

mężczyzna sterujący pompą ciepła BOSCH za pomocą tabletu
Jak kształtuje się cena zakupu pompy ciepła, a jak pieca indukcyjnego?


Skoro wiadomo już, jak wyglądają koszty związane z eksploatacją obu rozwiązań, przyszedł czas na to, aby pochylić się nad ceną zakupu pompy ciepła oraz kotła indukcyjnego.
Aby nasze porównanie było wiarygodne, od razu napiszemy, że porównywane urządzenia będą "z tej samej półki", ponieważ zawsze można znaleźć odpowiedniki droższe albo tańsze.
Przyglądając się ofercie kotłów indukcyjnych, trzeba powiedzieć, że średnia cena urządzenia, którego moc wynosi 9 kW to około 15 tys. zło netto i więcej. Jeśli natomiast chodzi o cenę pompy ciepła o tej samej mocy — tutaj należy przygotować się na koszt około 20 tys. zł netto (przy czym trzeba mieć na uwadze, że COP rozwiązania będzie wynosiło 4).
Jak widać powyżej — pompa ciepła jest droższa od pieca indukcyjnego o 25%. Przyglądając się jednak eksploatacji obu urządzeń i zużyciu energii elektrycznej, o której powiemy poniżej, nie sposób nie zauważyć, że pompa ciepła generuje nawet do 5 razy mniej kosztów.

pompy ciepła marki BOSCH
Które urządzenie zużywa podczas pracy więcej energii elektrycznej?


Największą różnicą, o jakiej mówi się w kontekście wyboru pompy ciepła i pieca indukcyjnego, jest zapotrzebowanie wspomnianych urządzeń na energię elektryczną.
Przyglądając się zapotrzebowaniu pieca elektrycznego oraz indukcyjnego, sprawa jest dosyć prosta. Sprawność wymienionych urządzeń nie przekracza 1,3, co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej można otrzymać 1,3 kW energii cieplnej (jeśli przyjmie się, że sprawność urządzenia będzie wynosiła 2, wówczas z 1 kW energii elektrycznej można uzyskać 2 kW energii grzewczej). Jeżeli zatem przyjmie się, że zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 10 kW, wówczas do dostarczenia tej ilości ciepła piec indukcyjny musi pobrać z sieci aż 7,7 kW energii elektrycznej w ciągu jednej godziny.
Sytuacja ma się zgoła inaczej, jeśli chodzi o pompę ciepła. Przyglądając się sprawności tego rozwiązania, należy posłużyć się parametrem COP, czyli stosunkiem zużytej energii elektrycznej do wyprodukowanej energii cieplnej. Tutaj w zależności od producenta oraz innych czynników można mówić o wartościach między 2 a 9. Oznacza to, że wyżej wymieniony budynek, którego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 10 kW, będzie można ogrzać pobierając jedynie 2 kW energii elektrycznej na godzinę (jeśli COP wybranej pompy ciepła będzie wynosiło 5), czyli niemalże 4 razy mniej.


Podsumowanie


Chcąc poznać odpowiedź na pytanie — czy wybrać piec indukcyjny, czy pompę ciepła, należy przyjrzeć się nie tylko parametrom urządzeń, ale także kosztom, jakie generują podczas zakupu i późniejszego użytkowania.
Oczywistym jest, że cena zakupu pompy ciepła będzie znacznie większa, niż pieca indukcyjnego. Dlatego wiele osób twierdzi, że kocioł będzie lepszym rozwiązaniem. Jednak przyglądając się eksploatacji obu rozwiązań, zwłaszcza kiedy panują ostre zimy, tutaj na prowadzenie w 100% wychodzi pompa ciepła. Automatyka kotłowa będzie pobierała znacznie więcej energii elektrycznej, co przekładać się będzie na wyższe rachunki.
Wybierając odpowiednie źródło ciepła należy pamiętać, aby zarówno rozważyć mocne i słabe strony każdego rozwiązania, jak i potraktować każdy przypadek indywidualnie. Jeśli zatem zależy Ci na jak najlepszym wyborze, zapytaj fachowców pracujących w branży grzewczej. Właśnie takie osoby zatrudnia każda hurtownia instalacyjna z Grupy Instal-Konsorcjum.

Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:

 

  1. Pompa ciepła czy kocioł elektryczny — co wybrać?
  2. Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!