Produkty

Piec jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny — czym kierować się przy wyborze?

Dodano 09.03.2023

Oferta rynkowa kotłów gazowych obejmuje zasadniczo dwa modele — jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Czym różnią się między sobą i czym kierować się przy wyborze? Czy chcąc podgrzać ciepłą wodę użytkową trzeba decydować się jedynie na urządzenie dwufunkcyjne, czy można wybrać także jednofunkcyjne? Chcąc odpowiedzieć na zadane pytania, w poniższym wpisie przedstawimy wady i zalety obydwu rozwiązań.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zalety i wady kotłów jednofunkcyjnych?
  2. Jakich atutów i mankamentów można spodziewać się po kotle dwufunkcyjnym?
  3. Który układ sprawdzi się w domu — kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
  4. Co warto wiedzieć o otwartej i zamkniętej komorze spalania?

Zastanawiając się nad tym, czy wybrać kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, należy mieć na uwadze, że wspomniane rozwiązania różnią się między sobą sposobem działania. Aby kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne mogły podgrzać ciepłą wodę użytkową, potrzebują zastosowania oddzielnego wymiennika, w którym znajduje się woda. 

Jakie są zalety i wady kotłów jednofunkcyjnych?

Biorąc pod uwagę wspomnianą wyżej różnicę, należy powiedzieć, że jednym z mankamentów tego rozwiązania jest powierzchnia, jaką zajmuje — jest ona większa niż przy kotłach dwufunkcyjnych. Co więcej, należy mieć na uwadze, że w tym wypadku trzeba liczyć się z większymi stratami ciepła radiacyjnego (inaczej wypromieniowującego). Okazuje się, że końcowy koszt kotła może okazać się wyższy. Czy zatem to rozwiązanie ma atuty? Okazuje się, że tak.
Kotły jednofunkcyjne są w stanie zagwarantować mniejsze straty wody w czasie jej podgrzewania. Co więcej, są w stanie przygotować jej większą ilość za jednym razem, ponieważ podłączony do nich zasobnik ma sporą pojemność — dopasowaną do potrzeb mieszkańców domu. Jest to argument, który przemawia do rodzin wieloosobowych, którym zależy na dużej ilości ciepłej wody użytkowej.

Jakich atutów i mankamentów można spodziewać się po kotle dwufunkcyjnym?

Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne mają przewagę nad jednofunkcyjnymi, ponieważ łączą w sobie funkcje dwóch innych rodzajów kotłów — zwykłego kotła do ogrzewania pomieszczeń i zasobnika c.w.u. Należy również podkreślić, że mają one najlepszą sprawność w przypadku mieszkań oraz domów, które posiadają jedną łazienkę i kuchnię. Większa ilość punktów poboru ciepłej wody użytkowej może wiązać się z niższą temperaturą wody, a także ze sporymi stratami w momencie regulacji.
Kotły dwufunkcyjne dostępne na rynku, wyróżniają się mocą rzędu 21-28 kW. OD tego zależy wielkość strumienia wody. Jeśli właściciele domu chce mieć komfortową temperaturę c.w.u. powinien wybrać model, który wyróżnia się jak najwyższą mocą. Tutaj trzeba pamiętać, że taki kocioł będzie droższy. Chcąc zadbać o jak najwyższą temperaturę c.w.u. w jak najkrótszym czasie, warto zadbać o to, aby odległość pomiędzy i urządzeniem grzewczym a najdalszym punktem poboru wody była jak najmniejsza. 
Kotły dwufunkcyjne zostały wyposażone w wymiennik ciepła, dzięki czemu woda podgrzewana jest w nich w sposób przepływowy i tylko w chwili jej poboru. Oznacza to brak pojawienia się strat energii. Podgrzanej wody nie można jednak zmagazynować.

kobieta czytająca dokumenty w kuchni, gdzie zamontowano piec gazowy

Który układ sprawdzi się w domu — kocioł jedno czy dwufunkcyjny?

Kotły dwufunkcyjne najczęściej montuje się w mieszkaniach i domach, w których nie ma miejsca na stworzenie dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na instalację wybranego rozwiązania. Najczęściej wybieranym miejscem jest kuchnia lub łazienka. W takim wypadku odległość pomiędzy kotłem a punktem poboru wody nie powinna przekraczać 5 metrów.
Jeśli w budynku trzeba uzyskać wyższy poziom ciepłej wody użytkowej, warto zastosować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. W tym wypadku można wybrać kocioł ścienny z zasobnikiem wiszącym obok lub stojącym pod nim. Czasami stosuje się także kotły stojące, które wyposażono we wbudowany zasobnik lub stojący obok. Zaletą takiego układu jest wysoki komfort wody użytkowej, a także możliwość zastosowania jej cyrkulacji. W tym wypadku decyduje ilość miejsca, jaką inwestor ma do dyspozycji. Wspomniane rozwiązanie stosuje się najczęściej w domach jednorodzinnych. Innym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku małej ilości miejsca na montaż kotła z zasobnikiem, jest możliwość zastosowania kotła wiszącego ze wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jest to moduł, w którym połączono zalety kotła wyposażonego w system przepływowy podgrzewania c.w.u. z atutami kotła z zasobnikiem.

Co warto wiedzieć o otwartej i zamkniętej komorze spalania?

Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, wiszący czy stojący, z zasobnikiem czy bez? Niezależnie od tego, jaki model wybierze inwestor, musi podjąć jeszcze jedną decyzją — czy jaki system spalania wybrać. Do wyboru ma kotły gazowe niekondensacyjne jednofunkcyjne, kotły gazowe niekondensacyjne dwufunkcyjne oraz kotły kondensacyjne — jedno- i dwufunkcyjne.
Wybór kotłów z zamkniętą lub otwartą komorą spalania uzależniona jest od warunków technicznych w miejscu jego montażu. Jeśli w domu nie ma odpowiedniego przewodu spalinowego, który będzie odpowiedni dla ciągu naturalnego, wówczas należy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania. Czasami zdarza się, że w budynku istnieje odpowiedni przewód spalinowy dla kotła z otwartą komorą spalania, jednak nie można go zastosować, ponieważ miejsce, w którym istnieje, nie spełnia obowiązujących obecnie przepisów, np. kubatura pomieszczenia, w jakim się znajduje jest mniejsza niż 8 m3.

Podsumowanie

Kocioł jednofunkcyjny a dwufunkcyjny — zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór urządzenia grzewczego nie należy do najłatwiejszych. Jeśli nadal masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami zatrudnionymi przez hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie kotłów.

Autor: Aneta Wojtczak

mężczyzna robi sobie zdjęcia przy kotle gazowym zamontowanym w piwnicy

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!