Pompy ciepła, a Smart Home — inteligentne zarządzanie energią w domu
Dodano 07.08.2023
Większość współczesnych domów wyposażona jest w urządzenia techniczne, które zapewniają komfort użytkowania budynku. Domy muszą być bowiem prawidłowo ogrzane, posiadać energię elektryczną, wodę oraz instalacje, które sprawią, że nie będzie w nich duszno. Wymienione rozwiązania pozwalają mieć pewność, że użytkownicy będą czuć się w domu bezpiecznie. Wiele osób idzie o krok dalej, tworząc inteligentne domy, które mają zapewnić im jeszcze większe poczucie komfortu. Jak w Smart Home wpisują się pompy ciepła? Czy można nimi zarządzać z poziomu specjalnego oprogramowania? Odpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób można sterować urządzeniami w domu?
- Czy odległość ma znaczenie dla zarządzania inteligentnym domem?
- Dlaczego pompy ciepła w Smart Home mogą odgrywać znaczną rolę w całym systemie?
- Jak pompy ciepła powinny być podłączone do sieci, aby tworzyć z nią spójną całość?
- Jakie systemy zarządzania pompą ciepła warto rozważyć, chcąc stworzyć Smart Home?
W jaki sposób można sterować urządzeniami w domu?
Nie da się ukryć, że w domu jednorodzinnym można zarządzać ciepłem, światłem, powietrzem i wieloma innymi funkcjami, które pozwalają na komfortowe wykorzystanie budynku. Inteligentny dom (z ang. SMART HOME) to połączenie w jedną sieć czujników, gniazdek, sterowników itp., które pozwalają z pozycji jednej aplikacji sterować, programować i zarządzać urządzeniami w domu, w tym również pracą pompy ciepła, wentylacji, rekuperacji, czy rolet zewnętrznych. Smart Home z pompą ciepła pozwala na optymalną pracę całego systemu, co przekłada się na spore oszczędności.
Czy odległość ma znaczenie dla zarządzania inteligentnym domem?
Ogrzewanie domu to jedna z rzeczy, które w naszym klimacie generuje największe koszty eksploatacyjne. Można je ograniczyć za pomocą ustawienia optymalnej temperatury. Robi się to najczęściej za pomocą standardowych termostatów na grzejnikach, które spełniają swoją funkcję, jeśli manualnie ich nie przestawisz. Decydując się na rozwiązania Smart Home, możesz zamontować specjalne zawory termostatyczne, którymi będziesz mógł zarządzać poprzez Wi-Fi. Oznacza to, że bez względu na to, w której części świata będziesz się aktualnie znajdował, za pomocą specjalnej aplikacji, będziesz mógł zarządzać ogrzewaniem, w tym również pracą pompy ciepła, jeśli takie urządzenie zainstalowałeś w swoim domu.
Pompa ciepła Smart to rozwiązanie, które pozwoli Ci zadbać o komfort termiczny w dowolnym czasie, np. możesz zwiększyć temperaturę w domu przed powrotem z urlopu lub pracy, dzięki czemu wchodząc do wnętrza, poczujesz przyjemne ciepło.
Smart Home z pompą ciepła to rozwiązanie doskonałe dla osób ceniących oszczędności. Dzięki aplikacji możesz uruchomić urządzenie oraz wentylację, jeśli na czas Twojego wyjazdu były one wyłączone. Smart Home działa w taki sposób, że podczas nieobecności domowników urządzenia te pracują zazwyczaj na minimalnej wydajności. Przechodzą w taki stan po uzbrojeniu się alarmu domowego. Warto mieć na uwadze, że obniżenie temperatury o 3°C może prowadzić do oszczędności, które wynoszą nawet do 15%! System Smart Home jest na tyle inteligentny, że znając datę Twojego powrotu będzie w stanie tak ustawić urządzenia grzewcze, aby na czas przyjazdu do domu osiągnąć komfortową temperaturę.
Bez względu na to, czy jesteś na urlopie, czy na wyjeździe służbowym pompa ciepła smart home, wentylacja, fotowoltaika, rekuperacja i inne urządzenia w domu są w stanie stworzyć współpracujący ze sobą system. Wystarczy podłączyć je do jednostki centralnej, aby pozwolić im pracować w optymalny sposób. A jeśli chodzi o zarządzanie — wystarczy, że w swoim telefonie zainstalujesz odpowiednią aplikację.
Dlaczego pompy ciepła w Smart Home mogą odgrywać znaczną rolę w całym systemie?
Pompy ciepła mają jeden ważny atut — można je wykorzystać nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w dużych obiektach. Co więcej doskonale współpracują z siecią energetyczną oraz w układach hybrydowych, np. z kotłami gazowymi i całym systemem ciepłowniczym, co skutecznie można wykorzystać podczas procesu całkowitego przechodzenia na dekarbonizację.
Jak pompy ciepła powinny być podłączone do sieci, aby tworzyć z nią spójną całość?
Wybierając pompy ciepła Smart, należy pamiętać o tym, że w całym systemie inteligentnego domu powinny być prawidłowo podłączone do sieci — zarówno energetycznej, jak i informatycznej. Wspomniane urządzenia grzewcze wymagają cyfrowej sieci, która pozwoli im na komunikację z systemem i zarządzanie pracą na trzech poziomach:
- wewnątrz budynku — mowa o połączeniu się z jednostkami sterującymi oraz innymi źródłami energii albo jednostkami, które magazynują energię potrzebną do prawidłowej pracy pompy;
- w obrębie osiedli, a także dzielnic i rejonów, dzięki czemu możliwe jest zrównoważenie lokalnych wahań zapotrzebowania na energię odnawialną i jej produkcję;
- współpraca z inteligentną siecią energetyczną (smart grid), która pozwala rozładować szczytowe obciążenia oraz zintegrować źródła odnawialne, wytwarzające energię elektryczną.
Jakie systemy zarządzania pompą ciepła warto rozważyć, chcąc stworzyć Smart Home?
Bez względu na to, czy właściciel domu wybierze gruntowe pompy ciepła, czy powietrzne pompy ciepła, musi mieć świadomość tego, że podłączenie urządzenia do Smart Home będzie wymagała specjalnego modułu, który pozwoli pompie na komunikację internetową z całym systemem Smart Home. Ciekawe rozwiązanie oferuje marka Vaillant, która od lat zajmuje się produkcją pomp ciepła oraz dedykowanych im akcesoriów. Mowa tutaj o module komunikacji internetowej VR 920. wspomniane rozwiązanie zapewnia szybki dostęp do parametrów całej instalacji oraz możliwość zdalnej zmiany ustawień pompy. Dodatkowo pozwala na szybką diagnostykę stanu całego systemu oraz usunięcie awarii przez autoryzowany serwis. jak zatem widać — pozwala zachować możliwość komfortowego korzystania z budynku i wygodę użytkowania pompy ciepła. Należy mieć jednak na uwadze, że do prawidłowego działania modułu potrzebna jest sieć LAN albo Wi-Fi.
Pompy ciepła a Smart Home — podsumowanie
Inteligentny dom to nie tylko wygoda użytkowników, ale także dbałość o środowisko naturalne. Zwiększająca się świadomość ludzi w temacie ekologii sprawia, że coraz większa grupa osób decyduje się na tego typu rozwiązanie.
Warto mieć na uwadze, że inteligenty dom to przede wszystkim dom oszczędny. Decydując się na Smart Home z pompą ciepła można mieć pewność, że znacznie zmniejszy się zużycie energii elektrycznej, co przełoży się na realne oszczędności. Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy chętnie opowiedzą Ci o inteligentnych urządzeniach grzewczych oraz o możliwościach, jakie dają.
Autor: Aneta Wojtczak