Produkty

Pompy ciepła, a termomodernizacja budynku — jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Dodano 12.08.2023

Chyba każdy przyzna nam rację, że redukcja zużycia energii w gospodarstwie domowym jest w stanie przynieść wiele korzyści. Niższe koszty ogrzewania przekładają się nie tylko na efekt ekologiczny, ale także na komfort użytkowania budynku. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy poszukują rozwiązań, które pozwolą im nie tylko zaoszczędzić, ale także zwiększyć efektywność energetyczną. Jednym z fundamentów takich działań jest montaż pompy ciepła. Czy jednak uda się to bez wcześniejszej modernizacji budynku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie problemy może generować źle dobrana pompa ciepła?
  2. Które aspekty wziąć pod uwagę podczas montażu pompy ciepła?
  3. Czy montaż pompy ciepła w budynku bez termomodernizacji jest dobrym pomysłem?
  4. Jak w prosty sposób przystosować budynek do instalacji pompy ciepła?

pompa ciepła

Inwestorzy, którym zależy na montażu pompy ciepła, zastanawiają się, czy termomodernizacja budynku będzie konieczna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jednak nie ma większego sensu. Lepszym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest: "Kiedy należy wykonać prace termomodernizacyjne, aby móc zamontować pompę ciepła"? I to na nie właśnie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.
Decydując się na montaż pompy ciepła w budynku, który już istnieje, można wziąć pod uwagę jego niektóre cechy. Ich określenie pozwoli nam zaplanować zakres termomodernizacji. Zanim przejdziemy do meritum artykułu, nakreślimy najpierw, jakie konsekwencje mogą pojawić się, jeśli pompa ciepła zostanie zamontowana w nieocieplonym budynku.

Jakie problemy może generować źle dobrana pompa ciepła?

Moc pompy ciepła dobiera się do zapotrzebowania domu na energię cieplną. Jeśli będzie ona zbyt mała albo zbyt duża, mogą pojawić się negatywne konsekwencje. Pompa ciepła o za dużej mocy będzie miała krótkie cykle, przez co dojdzie do nadmiernego obciążenia sprężarki i tym samym zwiększenia rachunków za energię. Pompa ciepła, która będzie miała za małą moc, nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości ciepła, co spowoduje niedogrzanie pomieszczeń, szczególnie w momentach szczytowego zapotrzebowania na ciepło, kiedy temperatury są niskie.
Wyposażając budynek w pompę ciepła o nieodpowiedniej mocy, narażasz go na nierówne temperatury, wysoki poziom wilgotności, a swój budżet domowy na wysokie rachunki. Co więcej, w dłuższej perspektywie spadnie także sprawność urządzenia. Zbyt duże obciążenie całego systemu może doprowadzić do tego, że pompa ciepła ulegnie awarii, zanim dojdzie do średniego okresu eksploatacji. Jeśli zatem zależy Wam na długiej żywotności pompy ciepła, jej prawidłowej pracy oraz niskich rachunkach, warto przed nabyciem urządzenia zainwestować w analizę zapotrzebowania budynku na ciepło. Dzięki niej bez problemu dobierzesz i skalibrujesz pompę ciepła.

Które aspekty wziąć pod uwagę podczas montażu pompy ciepła?

Pompa ciepła a termoizolacja — temat powraca jak bumerang? Zastanawiasz się, czy możesz najpierw zamontować pompę ciepła, a dopiero później przeprowadzić termomodernizację budynku? Teoretycznie nikt Ci tego nie zabroni. Jeśli działania zaplanowałeś równoległym czasie lub w niedługim okresie, np. podczas nadchodzącego lata, jest to jak najbardziej do zrobienia.
Problem pojawia się, jeśli dobierzesz pompę ciepła pod zapotrzebowanie na energię dla nieocieplonego domu. W takim wypadku po przeprowadzeniu termoizolacji moc pompy ciepła będzie za duża, co może doprowadzić do problemów, jakie opisaliśmy wyżej. W konsekwnecji może nawet dojść do skrócenia żywotności urządzenia. Jest to problematyczne bez względu na to, czy do swojego domu wybierasz powietrzne, czy gruntowe pompy ciepła.
Decydując się na pompę ciepła o mniejszej mocy i jednoczesne planowanie docieplenia budynku, musisz mieć pewność, że prace, jakie zaplanowałeś, będą skończone przed sezonem grzewczym. Jeśli nie masz takiej pewności, pomocne może okazać się ewentualne pozostawienie dotychczasowego źródła ciepła. Jeżeli postawisz jedynie na pracę gruntowej lub powietrznej pompy ciepła, może okazać się, że jej moc będzie niewystarczająca dla efektywnego ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jakie będą tego skutki — także opisaliśmy powyżej.
Mając powyższe na uwadze, w kwestii — pompa ciepła a termomodernizacja budynku — warto zawsze trzymać się schematu:

  1. Najpierw docieplenie budynku.
  2. Później instalacja pompy ciepła, której moc została prawidłowo dobrana do zapotrzebowania na ciepło budynku.

Czy montaż pompy ciepła w budynku bez termomodernizacji jest dobrym pomysłem?

Czasami zdarza się, że chcąc zmienić źródło ogrzewania, inwestor nie może pozwolić sobie na częściową lub całkowitą termomodernizacją budynku. Tak dzieje się np. w przypadku budynków zabytkowych. 
Pochodzisz z regionu, w którym wprowadza się zakaz użytkowania kotłów stałopalnych i chcesz, podobnie jak inni spełnić wymagania, zamontować pompę ciepła? Nie jesteś jednak pewien, czy wystarczy Ci środków na kupno, montaż urządzenia oraz dodatkowo przeprowadzenie termomodernizacji budynku? Skorzystaj z programów pomocowych, np. Czyste Powietrze, dzięki którym uzyskasz dotację na termomodernizację budynku.
Mieszkasz w stosunkowo nowym domu i zastanawiasz się, czy przeprowadzenie termoizolacji będzie konieczne, czy może montaż pompy ciepła można przeprowadzić bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Chcąc mieć pewność, że wybrane urządzenie sprosta nie tylko oczekiwaniom użytkowników, ale przede wszystkim zapotrzebowaniu budynku na energię, poproś specjalistów o przeprowadzenie audytu energetycznego lub sprawdź charakterystykę efektywności energetycznej budynku.
Jak widać powyżej, termoizolacja budynku jest pożądana, jednak w niektórych sytuacjach nie jest niezbędna do montażu pompy ciepła. Warto zawsze przed instalacją urządzenia uzyskać wszelkie ekspertyzy, które jasno określą, jakie rozwiązanie wybrać.

ustawianie pracy pompy ciepła

Jak w prosty sposób przystosować budynek do instalacji pompy ciepła?

Czasami okazuje się, że inwestor nie jest w stanie w danym momencie przeprowadzić termomodernizacji budynku. Nie chcąc rezygnować z montażu ekologicznego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła, może wykorzystać stosunkowo proste i atrakcyjne cenowo sposoby na poprawę efektywności pracy urządzenia w danym budynku. Jednym ze sposobów jest wymiana starych grzejników wysokotemperaturowych na niskotemperaturowe. Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku są w stanie przekazać do wnętrza podobną ilość ciepła, wykorzystując przy tym niższe temperatury zasilania. Jest to jedno z rozwiązań pozwalających rozpocząć proces termomodernizacyjny, który pozwoli poprawię efektywność pompy ciepła.

Pompy ciepła, a termomodernizacja budynku — podsumowanie

Decydując się na montaż pompy ciepła, to inwestor powinien zadbać o to, aby urządzenie działało w sposób efektywny i oszczędny przez długie lata. Jeśli zatem chcesz dobrać najlepsze rozwiązanie, które będzie dopasowanego do potrzeb budynku i Twoich, skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci dobrać rozwiązanie spełniające kryteria założone przez Ciebie i wykonane ekspertyzy.


Autor: Aneta Wojtczak

termomodernizacja budynku

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!