Produkty

Pompy ciepła vs inne systemy ogrzewania – który jest najlepszy?

Dodano 01.12.2022

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wielu inwestorów zastanawia się nad ogrzewaniem domów. Mając to na uwadze chcemy w dzisiejszym wpisie porównać pompy ciepła oraz inne systemy ogrzewania dostępne na rynku. Który z nich będzie najlepszy pod względem wydajności i poniesionych kosztów? Warto podkreślić, że koszty związane z systemem ogrzewania oraz nośnikami energii cieplnej stanowią w budżecie domowym około 40% wszystkich opłat. Oznacza to, że dobrze dobrane, są w stanie generować spore oszczędności. W dobie ciągle rosnących rachunków warto zatem zastanowić się, który rodzaj ogrzewania będzie najlepszy. 


Z artykułu dowiesz się:

 

  1. Jakie systemy ogrzewania są najczęściej wykorzystywane w polskich domach?
  2. Czy piec na ekogroszek to dobre rozwiązanie?
  3. Jakie zalety posiada kocioł gazowy?
  4. Dlaczego piec elektryczny może stanowić element efektywnego systemu ogrzewania?
  5. Na jakie korzyści można liczyć decydując się na pompę ciepła?

mężczyzna wiezie kobietę i dziecko na taczkach, w tle pompa ciepła

Jakie systemy ogrzewania są najczęściej wykorzystywane w polskich domach?


Choć do ogrzewania domów nadal najczęściej wykorzystuje się typowe w ostatnich latach paliwa stałe, przede wszystkim węgiel, na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych, ekonomicznych i nowoczesnych systemów, które coraz chętniej wybierane są przez inwestorów do nowych lub modernizowanych domów. 
Mnogość oferty rynkowej sprawia, że wybór optymalnego rozwiązania grzewczego nie należy do najłatwiejszych. Jednak szybkie porównanie zalet i wad poszczególnych urządzeń sprawi, że każdy będzie mógł łatwo określić, jakie ogrzewanie będzie najlepsze dla konkretnego budynku. Jakie paliwa wykorzystuje się dziś, aby móc efektywnie pozyskać energię cieplną? Przede wszystkim:

  • węgiel — jest to paliwo stałe, które cały czas jest jednym z najpopularniejszych. Nacisk na ochronę środowiska, która ma przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, jak również wydarzenia, które obecnie dzieją się na świecie, sprawiają, że koszt jednej tony ciągle rośnie;
  • drewno — nadal  często wykorzystuje się je w wielu gospodarstwach domowych. Rozwój pieców węglowych skutecznie eliminuje stare metody ogrzewania, w których głównym paliwem było właśnie drewno;
  • olej opałowy — paliwa produkowane z ropy są niestabilne cenowo i uzależnione od tego, co dzieje się na świecie;
  • gaz ziemny — jeszcze do niedawna uznawany był za ekologiczne paliwo, które było najlepszym rozwiązaniem dla całej Europy. Z tego powodu w Polsce rozbudowano sieci gazownicze. Warto jednak podkreślić, że do tej pory wiele domów nie ma dostępu do tego paliwa, dlatego na ogrzewanie gazowe decyduje się niewielki odsetek gospodarstw domowych.

energia elektryczna — jest nośnikiem uniwersalnym i najbardziej stabilnym cenowo. Prądem można nie tylko ogrzewać domy, ale także zasilać wiele urządzeń, które są niezbędne w domach, biurach, czy fabrykach. Dlatego też sieć energetyczna w Polsce jest doskonale rozbudowana.
Wybierając sposób ogrzewania domu, dobrze jest zwrócić uwagę zarówno na cenę, jak i dostępność paliwa. Nie bez znaczenia będzie także sprawność całego systemu ogrzewania. Poniżej przedstawimy poszczególne urządzenia i systemy grzewcze, które są chętnie stosowane przez właścicieli domów.

pompa ciepła Vaillant
Czy piec na ekogroszek to dobre rozwiązanie?


Piece na ekogroszek z automatycznym podajnikiem były popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Ich największą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców, nie trzeba cały czas pilnować paleniska i dokładać węgla. Dzięki zastosowanym w piecu sterownikom możliwe było obniżenie zużycia paliwa. Dlatego też inwestorzy chętnie wybierali je, ponieważ wiedzieli, że usprawnią nimi centralne ogrzewanie. Jeszcze do niedawna piece na ekogroszek wybierane były zarówno do modernizowanych, jak i nowych domów.
Choć rozwiązanie to miało sporo zalet, trzeba powiedzieć także o jednej, zasadniczej wadzie. Mowa tutaj o dużych rozmiarach urządzenia, które powodowały, że musiało ono znajdować się w osobnym pomieszczeniu, zwanym kotłownią. To w niej gromadzono także duże ilości węgla, które były potrzebne do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej. Niektórzy właściciele ekogroszek gromadzili już od lata, ponieważ ceny tego paliwa nie należy do małych.
Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym rozwiązaniem w swoim domu, muszą wiedzieć, że istnieje ryzyko wysokich cen ekogroszku w przyszłości. Powodem takiej sytuacji są niewydajne kopalnie, a także polityka proekologiczna, jaką prowadzi Unia Europejska. Właśnie te powody sprawiają, że odchodzi się od tego rozwiązania i coraz rzadziej wybiera się je jako źródło ogrzewania w nowoczesnych budynkach.

ojciec przygotowuje z córką posiłek w kuchni, w której umieszczono piec gazowy


Jakie zalety posiada kocioł gazowy?


Decydując się na kondensacyjny kocioł gazowy, musisz wiedzieć, że to rozwiązanie posiada wiele zalet, które są cenione przez użytkowników. Przede wszystkim jest ekologiczny i wygodny w użytkowaniu, ponieważ gaz to jedno z paliw kopalnych, które najmniej szkodzi naszemu klimatowi. Producenci tych rozwiązań sprawiają również, że kondensacyjne kotły gazowe są wydajne i zapewniają sprawność bliską 100%. Oznacza to, że energia, która została zgromadzona w paliwie, jest wykorzystywana w całości do ogrzania budynku.
Wadą tego rozwiązania może być to, że nie każde gospodarstwo domowe ma dostęp do sieci gazowniczej zbudowanej w Polsce. Wiele mniejszych miejscowości, nawet w sąsiedztwie dużych miast, nadal nie jest podłączona do źródła gazu. Konieczność wykonania dodatkowego złącza, jak i ryzyko wybuchu, jeśli gaz się ulatnia, są kolejnymi wadami, które skutecznie zniechęcają wielu właściciel domów do montażu kotła gazowego.

właściciele domu rozmawiają z instalatorem przy piecu gazowym
Dlaczego piec elektryczny może stanowić element efektywnego systemu ogrzewania?


Skoro wspomnieliśmy, że prąd jest najbardziej stabilnym paliwem, jeśli chodzi o jego dostępność, dobrze jest wziąć pod uwagę ogrzewanie elektryczne. Czy będą ono w stanie ogrzać dom? Wielu ekspertów twierdzi, że grzejniki elektryczne są w stanie dogrzać zimne pomieszczenia. Choć dostępne na rynku piece elektryczne cechuje duża sprawność (na poziomie niemal 100%), koszt takiego ogrzewania będzie niestety wysoki. Decydując się na kotły elektryczne, trzeba mieć świadomość, że ogrzanie całego domu takim systemem grzewczym będzie generował duże rachunki za energię. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się panele fotowoltaiczne, dzięki którym można obniżyć koszty energii elektrycznej.

para korzysta z łazienki, w której zamontowano piec gazowy

Na jakie korzyści można liczyć decydując się na pompę ciepła?

Pompa ciepła to złoty środek, który w przyszłości z pewnością stanie się jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła. Już w tej chwili to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Decydując się na to rozwiązanie, warto mieć na uwadze, że pompa ciepła ma wysoką sprawność — stosunek uzyskanej energii cieplnej do wykorzystanej energii elektrycznej wynosi nawet do 400%. Warto tutaj skupić się na pracy urządzenia, która nie przeczy prawom fizyki. Energia elektryczna nie jest w tym wypadku zamieniana na ciepło, a służy jedynie do transportu czynnika roboczego, który odpowiedzialny jest za pobranie energii cieplnej z dolnego źródła (w zależności do tego, jakiego rodzaju pompa ciepła zostanie wybrana, będzie to grunt, powietrze lub woda) i oddanie go do górnego źródła — budynku. Duża sprawność urządzenia sprawia, że koszty jego eksploatacji znacznie maleją. Okazuje się zatem, że w długiej perspektywie pompy ciepła mogą okazać się najtańszym sposobem na ogrzewanie domu.

kobieta przesadza kwiatki w pomieszczeniu gospodarczym, w którym znajduje się piec gazowy

Podsumowanie

Jeśli właśnie teraz zastanawiasz się, czy ogrzewanie elektryczne może stać się przyszłością, jeśli chodzi o ogrzanie domów i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, powinieneś wiedzieć, że jeśli prąd będziesz wykorzystywał do zasilenia pompy ciepła — może być to całkiem możliwe. 
Chcąc maksymalnie obniżyć rachunki za energię elektryczną, warto zainstalować panele fotowoltaiczne, dzięki którym właściciel budynku będzie w stanie pozyskać dużo tańszy prąd. Warto także skupić się na wykorzystaniu ogrzewania płaszczyznowego podłogowego akumulacyjnego sprawi, że ciepło będzie gromadzone w ciągu dnia i wykorzystywane także nocą, kiedy panele nie produkują prądu.
Pompy ciepła to także przyszłość, jeśli chodzi o nowoczesne konstrukcje budynków. Ich izolacyjność cieplna jest coraz lepsza, co znaczy, że zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych i pasywnych jest niewielkie. Oznacza to, że tradycyjne piece, które muszą być utrzymywane, aby nie wygasły, będą jeszcze droższe w eksploatacji, szczególnie jesienią i wiosną, czyli w tzw. okresach przejściowych. Nic zatem dziwnego, że popularność pomp ciepła i innych ekologicznych rozwiązań grzewczych wciąż rośnie.
Nadal nie wiesz, jakie źródło ciepła wybrać? Skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna Grupy Instal-Konsorcjum. Oni z pewnością pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Autor: Aneta Wojtczak


Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!