Pompy ciepła w nowym budownictwie — na jakie oszczędności można liczyć?
Dodano 08.08.2023
Pompy ciepła w nowym domu montowane są coraz chętniej. Mówi się, że to urządzenie grzewcze pojawia się już w co siódmym nowopowstałym budynku. Powodem takiej sytuacji są nie tylko atuty jego stosowania, ale również, a może przede wszystkim oszczędności, jakie może generować. A jeśli o nich mowa — na jakie oszczędności można liczyć? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są główne zalety stosowania pomp ciepła?
- Jaki wpływ na oszczędności w budynkach z pompą ciepła ma wpływ energia pierwotna?
- Dlaczego przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na współczynnik SCOP?
- Czy wybór technologii grzewczej ma wpływ na późniejsze rachunki za ogrzewanie?
- Jaki wpływ na energooszczędność nowych budynków mają pompy ciepła?
- Czy pompa ciepła w nowym domu daje inwestorowi niezależność i oszczędności?
Jakie są główne zalety stosowania pomp ciepła?
Badania pokazują, że pompy ciepła instaluje się obecnie w co siódmym budynku w naszym kraju. Od kilku lat można zauważy trend upowszechniania się tego rozwiązania. W dużej mierze jest to pokłosie wymogów Warunków Technicznych, a większych wymagań, jakie stawiane są systemowi grzewczemu. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że dostępne na rynku pompy ciepła oferują użytkownikom coś więcej, niż tylko funkcję ogrzewania. Do innych atutów tego rozwiązania należą:
- bezproblemowe spełnienie wymagań Warunków Technicznych — WT 2017 oraz WT 2021, bez względu na to, czy użytkownik wybierze gruntowe pompy powietrza, czy powietrzne pompy powietrza;
- efektywne ogrzewanie budynku oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej — w zależności od wybranego typu pompy ciepła, urządzenie generuje od 3 do 5 kWh ciepła przy pobraniu 1 kWh energii elektrycznej;
- działania proekologiczne na rzecz ochrony klimatu — pompy ciepła do prawidłowej pracy wykorzystują ciepło pobrane z otoczenia, a zużywana w tym celu energia elektryczna coraz częściej pochodzi z odnawialnych źródeł energii;
- możliwość nie tylko ogrzewania wnętrz zimą i jesienią, ale również chłodzenia latem, jeśli użytkownik wybierze odpowiedni rodzaj pompy ciepła;
- kompaktowe wymiary, które powodują, że urządzenie nie zajmuje dużo miejsca we wnętrzu i na zewnątrz, a także nie wymagają budowania osobnej kotłowni;
- możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu pompa ciepła nie jest uzależniona od importu paliw, a połączona z systemem fotowoltaicznym zwiększa stopień samowystarczalności energetycznej.
Jaki wpływ na oszczędności w budynkach z pompą ciepła ma wpływ energia pierwotna?
Efektywność energetyczna budynku (możliwość ogrzania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej) wyraża się w tzw. energii pierwotnej. Dzięki niej możliwe jest także określenie końcowego zapotrzebowania na ilość energii (gazu ziemnego / kWh energii elektrycznej, litry oleju / m3), którą kupuje się u dostawców energii. Oznacza to, że uwzględniając zapotrzebowanie na energię pierwotną, należy uwzględnić również energię, która potrzebna jest do pozyskania, przemiany, a także dystrybucji jej nośnika.
Jeśli inwestorowi zależy na porównaniu zapotrzebowania na energię budynku (co przekłada się na jakość energii w różnych budynkach), konieczne jest połączenie ze sobą zapotrzebowania na energię pierwotną z efektywnym obszarem domu. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę wartości podane w Warunkach Technicznych, czyli dokumencie, który reguluje oszczędność energii w budynkach.
Biorąc powyższe pod uwagę, warto pamiętać o tym, że pompy ciepła o rocznej efektywności ciepła powyżej 3, będą zużywać znacznie mnie energii pierwotnej, niż kocioł gazowy. Przewaga efektywności energetycznej sprawia, że budynki wyposażone w pompy ciepła spełniają bez problemu standardy WT 2021, a także są bardziej oszczędne.
Dlaczego przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na współczynnik SCOP?
Pompa ciepła w nowym domu pobiera energię cieplną pochodzącą z gruntu, powietrza lub wód gruntowych, a następnie przekazuje ją do systemu grzewczego budynku. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Dzięki dostarczeniu 1 kWh energii elektrycznej urządzenie grzewcze jest w stanie wyprodukować około 3 do 5 kWh ciepła, jeśli instalacja grzewcza zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Pompa ciepła, której współczynnik SCOP wynosi 3,5 przetwarza 1 kWh energii elektrycznej na 3,5 kWh ciepła rocznie. Roczny współczynnik SCOP pokazuje zatem efektywność pompy ciepła.
Czy wybór technologii grzewczej ma wpływ na późniejsze rachunki za ogrzewanie?
W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się różne rodzaje ogrzewania. Warto tutaj wskazać, że energia elektryczna, która pochodzi z elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaicznych stanowi coraz większy udział energii elektrycznej, która wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych. Łącząc ją z pompami ciepła, które potrzebują prądu do prawidłowego działania, stworzysz przyjazny dla środowiska system przez cały okres eksploatacji urządzenia. Nic zatem dziwnego, że pompy ciepła w nowym bloku i innym budynku uważa się za urządzenia grzewcze przyszłości.
Jaki wpływ na energooszczędność nowych budynków mają pompy ciepła?
Pompy ciepła podczas pracy wykorzystują dużą część ciepła, które pochodzi z otoczenia, aby móc ogrzać lub ochłodzić wnętrza, a także przygotować ciepłą wodę użytkową. Do wykonania tego zadania oszczędnie wykorzystują pierwotne zasoby energii, przy jednoczesnym minimalnym udziale energii elektrycznej. Właśnie w jej działaniu tkwi istota oszczędzania i przyszłości — obniżając współczynnik nakładu energii pierwotnej, zapotrzebowanie na energię elektryczną w domach, w których wykorzystywana jest pompa ciepła będzie ciągle zmniejszane.
Czy pompa ciepła w nowym domu daje inwestorowi niezależność i oszczędności?
Pompa ciepła w nowym domu pozwala uzyskać mieszkańcom wysoki stopień niezależności od paliw kopalnych, a tym samym mieć pewność, że inwestycja w urządzenie szybko się zwróci. Pompa wykorzystuje bowiem niewyczerpalne źródła energii, które użytkownik ma na swojej posiadłości. Dzięki temu nie musi za nie płacić, dzięki czemu oszczędza i staje się niezależny energetycznie.
Pompa ciepła i system fotowoltaiczny — połączenie idealne
Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi to rozwiązanie, które pozwala stworzyć elastyczny system. Wyprodukowana w nadmiarze energia elektryczna może być przechowywana w postaci ciepła, które znajduje się w zasobnikach ciepłej wody użytkowej i buforowych, a także w samym budynku. Ciepło jest wówczas dostępne, a komfort mieszkańców się nie zmienia.
Takie rozwiązanie jest skuteczne szczególnie dla właścicieli budynków, którym zależy na zwiększeniu zużycia własnego systemu fotowoltaicznego — średnio 20 do 30% energii elektrycznej, która wymagana jest do działania pompy ciepła, może być produkowana i zużywana bezpośrednio. Zoptymalizowane połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym ze zużyciem własnym, pozwala osiągnąć wskaźnik zużycia własnego nawet do 50% - bez kosztownego przechowywania energii elektrycznej w specjalnych akumulatorach.
Podsumowanie
Wykorzystanie pomp ciepła w nowoczesnym budownictwie jest nie tylko ekologiczne, ale także oszczędne. Pomimo sporych nakładów na kupno i montaż pompy ciepła, użytkownik może liczyć na szybki zwrot i spore oszczędności podczas eksploatacji urządzenia grzewczego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z naszymi specjalistami, których zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum.
Autor: Aneta Wojtczak