Rodzaje paliw stałych stosowanych do ogrzewania domu lub mieszkania
Dodano 21.07.2023
Dostępne na rynku paliwa umożliwiające ogrzanie domu lub mieszkania i przygotowanie ciepłej wody użytkowej można podzielić na kopalne i alternatywne. Występują w postaci stałej, ciekłej lub gazowej. Aby spalaną substancję można było nazwać paliwem, musi ona spalać się w tlenie w sposób, który pozwala na samoistne spalanie, podczas którego wytwarzana jest energia cieplna. Zdając sobie sprawę z tego, że wybór paliwa do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej nie jest prosty, w dzisiejszym wpisie przedstawimy rodzaje paliw stałych, jakie są dostępne na rynku.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie paliwa stałe do kotła dostępne są w sprzedaży?
- Co z ekologią?
- Jakie inne źródła ciepła można zastosować do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej?
Każdy inwestor, który buduje lub modernizuje dom zastanawia się nad wyborem paliwa do ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Od tego zależy wybór pozostałych elementów instalacji grzewczej. Podstawową rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę wybierając paliwo, jest rodzaj ogrzewania — miejscowego lub centralnego. Pierwszy rodzaj obsługują zazwyczaj kotły na paliwa stałe — biomasa (coraz modniejsze w domach jednorodzinnych kominki). Można także wykorzystać ogrzewanie elektryczne. Odchodzi się obecnie od popularnych jeszcze do niedawna pieców kaflowych, które były zasilane węglem. To paliwo wykorzystuje się obecnie w kotłach zasilanych węglem pracujących centralnie, znajdujących się w piwnicach lub kotłowniach.
Jakie paliwa stałe do kotła dostępne są w sprzedaży?
Decydując się na kotły na paliwa stałe, należy mieć na uwadze, że poszczególne urządzenia są przystosowane do spalania określonego rodzaju opału. Aby właściwie eksplotować urządzenie, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Wówczas można mieć pewność, że zachowane zostaną odpowiednie parametry, tj. sprawność urządzenia grzewczego oraz stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a czas obsługi pieca uda się ograniczyć do minimum. Będzie on także pracował bezawaryjnie.
Nie wiesz, jakie paliwa stała do koła wybrać? Poniżej przedstawiamy dostępne na rynku propozycje:
- Węgiel kamienny — jest to skała osadowa pochodzenia roślinnego, której największe pokłady w Polsce zlokalizowane są na Śląsku. Wartość opałowa węgla kamiennego wynosi 16,7 - 29,3 MJ/kg. Jeszcze do niedawna węgiel kamienny był najczęściej stosowanym paliwem stałym, ponieważ jego niska cena powodowała, że był najbardziej ekonomicznym paliwem umożliwiającym ogrzewanie domostw.
- Koks — powstaje w wyniku wygrzewania się węgla w specjalistycznym piecu koksowniczym. Wysoka temperatura sprawia, że ze spalanego węgla zostaje usunięta smoła oraz gaz. Koks najczęściej stosuje się w energetyce do opalania kotłów grzewczych. Wyróżnia się wyższą kalorycznością niż tradycyjny węgiel kamienny, a dodatkowo w piecu spala się wolniej, co oznacza, że trzeba go rzadziej uzupełniać. Wartość opałowa tego paliwa wynosi około 27 MJ/kg.
- Drewno — jest to jedno z najstarszych paliw stałych, które wykorzystywane jest przez człowieka do ogrzewania domostw i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Paliwo to pozyskuje się ze ściętych drzew. Można je wykorzystywać także w piecach centralnego ogrzewania. W piecach wykonanych ze stali najczęściej wykorzystuje się drewno liściaste, w których znajduje się znikoma ilość związków żywicznych. Wspomniane związki odpowiedzialne są za szybsze zużycie pieca. Dlatego też drewno iglaste, które zawiera dużo tych związków zaleca się spalać w piecach kwasoodpornych, które pełnią rolę kotłów zgazowujących. Parametrem, który bierze się pod uwagę pod względem wartości opałowej drewna, jest jego wilgotność. Najlepsze drewno do celów grzewczych powinno wyróżniać się wilgotnością na poziomie około 25%. Można ją uzyskać przez co najmniej roczne sezonowanie. Wartość opałowa drewna to około 8-15 MJ/kg.
- Pellet — mowa tutaj o sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasie, np. odpadach drzewnych czy trocinach, które wyglądają jak walec o średnicy 6-13 mm i długości między 10 a 30 mm. Walce formuje się bez użycia jakiegokolwiek kleju, dzięki czemu nie zawierają w sobie żadnych dodatków chemicznych. Dzięki temu pellet uznaje się za paliwo ekologiczne i całkowicie odnawialne. Podczas jego spalania powstaje mała ilość popiołu, który z powodzeniem można wykorzystać jako nawóz do ogrodu, do użyźniania gleby. Wartość opałowa pelletu to 18 MJ/kg.
Co z ekologią?
Zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych spalają w piecach na paliwa stałe odpady i inne śmieci. Należy pamiętać, że nie można tego robić, ponieważ w ten sposób zatruwamy środowisko naturalne, a także sprawiamy, że nasz piec szybciej się zużywa.
Chcąc mieć pewność, że ogrzewając dom nie zatruwamy atmosfery, warto wybrać paliwo ekologiczne, jakim jest np. wspomniany wyżej pellet. Jeśli jednak chcesz zrezygnować całkowicie z paliw stałych do pieca i zastosować ekologiczne urządzenia grzewcze, sprawdź poniżej, jakie masz możliwości.
Jakie inne źródła ciepła można zastosować do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej?
Jeśli podczas modernizacji starego domu uznałeś, że rezygnujesz z pieca na paliwa stałe na rzecz nowoczesnych, bezobsługowych i ekologicznych urządzeń grzewczych, sprawdź poniżej, na jakie paliwa możesz się zdecydować:
- Paliwo gazowe — zalicza się do nich zarówno gaz płynny, jak i ziemny. W lepszym położeniu są inwestorzy, którzy mogą podłączyć się do sieci gazowej, ponieważ gaz ziemny jest tańszy od płynnego i nie trzeba go magazynować. Decydując się na to rozwiązanie, w swoim domu możesz wykorzystać kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne (jeśli chcesz mieć także ciepłą wodę użytkową, musisz w tym wypadku dokupić specjalny zasobnik, w którym będziesz ją magazynować) lub kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne.
- Olej opałowy — obecnie jest rzadziej stosowanym rozwiązaniem ze względu na stosunkowo wysokie koszty ogrzewania. Paliwo dostarczane jest do budynku cysterną, z której pompowane jest do specjalnego zbiornika. Należy mieć na uwadze, że olej opałowy w składzie zawiera siarkę, która w czasie spalania tworzy agresywne substancje przyspieszające korozję układu spalinowego i pozostałych elementów kotła, dlatego też kotły olejowe muszą być wykonana z materiałów wysokiej jakości, co przekłada się na ich wyższą cenę.
- Odnawialne źródła energii — mowa tutaj o energii, która skumulowana jest w powietrzu, wodzie lub gruncie, a także o energii promieniowania słonecznego. Warto mieć na uwadze, że jest całkowicie darmowa, ogólnodostępna i czysta, a jej zasoby są niewyczerpalne. Jeśli zatem chcesz ją wykorzystać do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze, np. pompy ciepła, które są nie tylko ekologiczne, ale również energooszczędne i bezobsługowe.
Rodzaje paliw stałych dla domu — podsumowanie
Wybór paliwa do ogrzewania domu nie jest prostą sprawą. Mnogość urządzeń grzewczych sprawia, że inwestor może pogubić się w tym temacie. Dlatego też, jeśli właśnie stoisz przed wyborem źródła ogrzewania i nie wiesz, czy paliwa stałe do pieca to dobry wybór, skontaktuj się z hurtownią instalacyjną Grupy Instal-Konsorcjum najbliżej miejsca Twojego zamieszkania, w której pracują specjaliści od ogrzewania. Fachowcy z pewnością odpowiedzą na każde Twoje pytanie i tym samym rozwieją wszelkie wątpliwości w temacie wyboru odpowiedniego źródła ciepła w Twoim domu.
Autor: Aneta Wojtczak