Stałopalność kotła — co to takiego?
Dodano 26.06.2023
Prosty w użytkowaniu, ekologiczny i opłacalny — czy tak można opisać kocioł na paliwa stałe? Okazuje się, że tak. Choć nadal wymaga oddzielnej kotłowni i uzupełniania paliwa co kilka dni, nowoczesny kocioł może działać podobnie, jak gazowy. Nie da się ukryć, że wybór kotła nie jest prostym zadaniem. Mnogość produktów na rynku, wyróżniających się różnymi właściwościami i parametrami w połączeniu z oczekiwaniami inwestorów często tworzy mieszankę wybuchową. Wybierając urządzenie grzewcze do swojego domu, warto zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, jakim jest z pewnością stałopalność kotła. Co kryje się pod tym pojęciem? Co ma wpływ na ten parametr? Spieszymy ze szczegółowymi wyjaśnieniami, które, mamy nadzieję, każdemu pomogą wybrać kocioł dopasowany do potrzeb.
Z artykułu dowiesz się:
Jeszcze do niedawna w wielu domach można było spotkać tradycyjne kotły na węgiel, drewno czy trociny. Ich użytkowanie było niewygodne, ponieważ regularnie trzeba było dostarczać paliwo, a także sprzątać. Nic zatem dziwnego, że kiedy na horyzoncie pojawiła się możliwość wykorzystania gazu, inwestorzy, którzy podłączeni byli do sieci z chęcią zaczęli wykorzystywać kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne lub kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne z dodatkowym zbiornikiem na wodę. A jeśli ich domy postawione były na terenach, na które sieć nie dotarła, decydowali się na ogrzewanie gazem płynnym, a także olejem lub energią elektryczną.
Z czasem jednak okazało się, że wspomniane wyżej paliwa, stały się znacznie droższe od paliwa stałego, a także (z wyjątkiem energii elektrycznej), także kłopotliwe w przechowywaniu. Nic zatem dziwnego, że powoli do łask zaczęły wracać kotły stałopalne. Obecnie wybierając takie rozwiązanie, inwestor nie musi martwić się o brudną kotłownię i męczące palenie. Dostępne na rynku kotły na paliwa stałe są coraz nowocześniejsze, ekologiczne i energooszczędne, dzięki czemu są w stanie zużywać znacznie mniej paliwa, niż rozwiązania, które były proponowane jeszcze 10 lat temu, a do tego emitować do atmosfery mniejszą ilość szkodliwych substancji. Dodatkowo są w stanie osiągnąć sprawność na poziomie 88%. Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Nie wiemy. Wiemy jedno — decydując się na kotły stałopalne, warto zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych parametrów, a mianowicie stałopalność kotła. Czym jest i dlaczego jest tak ważna? Odpowiadamy poniżej.
Co to jest stałopalność kotła?
Stałopalność pieca jest jednym z najważniejszych parametrów, który ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania kotła. Stałopalność kotła to nic innego, jak czas, przez który kocioł będzie mógł samodzielnie pracować, bez konieczności ponownego uzupełnienia paliwa.
Stałopalne kotły, szczególnie te nowoczesne, ceni się za to, że wydzielają do atmosfery coraz mniejszą ilość substancji szkodliwych. Można je zatem nazwać rozwiązaniami ekologicznymi. Wysoka stałopalność kotłów przekłada się nie tylko na ochronę środowiska, ale przede wszystkim na oszczędności. Poziom stałopalności pieca ma bowiem odzwierciedlenie w jego sprawności, a ta z kolei przekłada się na ostateczne koszty, jakie należy ponieść w związku z zakupem opału na sezon grzewczy.
Jak wygląda stałopalność w różnych modelach kotłów?
Stałopalność kotła uzależniona jest od różnych czynników. Jednym z nich jest z pewnością paliwo, jakie inwestor będzie wykorzystywał do zasilania pieca. Obecnie najpopularniejszymi kotłami na paliwa stałe dostępnymi na rynku są kotły na paliwa stałe-biomasę (pellet) oraz ekogroszek. Ich popularność wiąże się z w miarę niskimi kosztami eksploatacji urządzeń grzewczych oraz coraz ściślejszymi regulacjami, które dotyczą ochrony środowiska.
Oprócz paliwa, które wykorzystywane jest do ogrzewania wnętrz i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy wybrany kocioł wyposażony jest w automatyczny podajnik. Takie rozwiązanie sprawi, że inwestor będzie w stanie skutecznie ograniczyć wizyty w kotłowni, ponieważ piec po zużyciu jednej porcji paliwa samodzielnie pobierze kolejną.
Aby zobrazować pracę kotła stałopalnego z podajnikiem, podamy przykład — stałopalność przeciętnego kotła, który jest zasilany pelletem, wynosi między 4 a 7 dni, natomiast kocioł zasilany ekogroszkiem, który także jest wyposażony w automatyczny podajnik, może pracować samodzielnie od 4 do 10 dni. Podane dane są orientacyjne i uzależniona od indywidualnych preferencji użytkownika oraz rodzaju kotła, jaki został wybrany. Mimo to widać od razu różnicę, jeśli kotły stałopalne zasilane pelletem lub ekogroszkiem porówna się do tych zasilanych węglem, których stałopalność wynosi średnio zaledwie 10-12 godzin.
Stałopalność kotła — podsumowanie
Choć na rynku dostępne są coraz to nowsze, ekologiczne urządzenia grzewcze, jak np. pompy ciepła, czy kondensacyjne kotły gazowe, piece stałopalne nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ich efektywność grzewczą, ale również ze względu na dostęp do paliwa i to, że nowoczesne kotły na paliwa stałe są coraz bardziej ekologiczne.
Obecnie kotły na paliwa stałe to nie tylko te, w których do ogrzania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje się węgiel. Na rynku dostępne są produkty zasilane czystymi paliwami, np. pelletem, które zarządzane są za pomocą automatyki sterującej. Biorąc pod uwagę stałopalność kotłów tego typu na poziomie ok. 4-10 dni, można śmiało stwierdzić, że są one ciągle silną konkurencją dla innych urządzeń grzewczych proponowanych na rynku.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów na paliwa stałe - biomasę oferowanych przez Instal-Konsorcjum? Skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych będących w naszej Grupie. Z pewnością opowiedzą Ci o najlepszych rozwiązaniach dostępnych na rynku.
Autor: Aneta Wojtczak