Produkty

Sterowniki do kotłów CO — dlaczego ich działanie jest tak ważne?

Dodano 17.03.2023

Zastosowanie sterownika do pieca CO pozwala na wygodniejsze i oszczędniejsze ogrzewanie domu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat sterowników CO, dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, co to są sterowniki CO, jakie są ich rodzaje oraz dlaczego warto je zastosować we własnym domu. 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są sterowniki do kotłów CO?
  2. Jak wyglądają sterowniki CO?
  3. Jakie rodzaje sterowników CO dostępne są na rynku?
  4. Dlaczego działanie sterowników CO jest tak ważne?

sterownik Vaillant

Czym są sterowniki do kotłów CO?

System centralnego ogrzewania można spotkać praktycznie w każdym domu jednorodzinnym. Głównym elementem układu jest kocioł wytwarzający ciepło, które rozprowadzane jest po całym domu za pomocą rur, grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego (najczęściej podłogowego).
Obecne systemy grzewcze często wyposaża się w sterowniki CO, których głównym zadaniem jest sterowanie całym systemem oraz kontrola ogrzewania budynku. Sterowniki do kotłów CO to jeden z elementów automatyki kotłowej. To proste i praktyczne urządzenie montuje się w systemie grzewczym dla usprawnienia jego pracy i wyręczenia użytkownika w zadaniach związanych z ogrzewaniem domu.
Zamontowane sterowniki do kotłów CO pozwalają zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem budynku, które szczególnie w ostatnim czasie są coraz większe. Co więcej, sterownik jest odpowiedzialny za prawidłowy komfort cieplny w budynku.

Jak wyglądają sterowniki CO?

Sterowniki do pieca CO to niewielkie urządzenia, które najczęściej umieszcza się na kotle lub obok niego. Wyposażone są w panel sterowania, czujniki, zabezpieczenia, komponenty automatyki oraz obudowę, która zabezpiecza wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz sterownika. Nowoczesne sterowniki wyposażone są również w wyświetlacze LED, na których użytkownik może bez problemu odczytać wszystkie parametry, np. zadaną temperaturę.
Do sterownika podłącza się urządzenia, które współpracują z instalacją centralnego ogrzewania, np. pompy. Całość połączona jest kablami zasilającymi. Do poszczególnych elementów podłącza się czujniki, które przekazują informacje do sterownika.
Sterowniki do kotłów CO, które są montowane przy urządzeniu, są w stanie współpracować z regulatorami pokojowymi. Obydwa urządzenia można połączyć zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Termostat pokojowy analizuje temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu, a następnie wysyła informacje do sterownika, który odpowiednio ustawia pracę kotła, dzięki czemu we wnętrzach można utrzymać założoną wcześniej temperaturę.

regulator pokojowy z kotłem gazowym i zasobnikiem

Jakie rodzaje sterowników CO dostępne są na rynku?

Wybierając sterowniki do pieca CO, warto mieć na uwadze, że ich typy mają duże znaczenie dla wydajności i oszczędności pracy instalacji grzewczej oraz dla komfortu użytkowania urządzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje sterowników, które można dopasować do konkretnego rodzaju kotła i funkcjonalności, na jakiej zależy użytkownikowi. Poniżej przedstawiamy kategorie sterowników dostępnych w branży grzewczej, które można dobrać pod kątem:

  1. Rodzaju posiadanego kotła — sterowniki CO można wykorzystać zarówno, jeśli w domu zainstalowane są kotły na paliwa stałe, jak i kotły elektryczne czy gazowe.
  2. Pełnionych funkcji — podstawowe sterowniki do kotłów CO służą do zarządzania pompą obiegową CO, a także wentylatorem. Na rynku dostępne są również modele wieloczynnościowe, które umożliwiają sterowanie pompą c.w.u., pompami dodatkowymi, czy siłownikiem zaworu mieszającego. Mogą także współpracować z regulatorami pokojowymi, jak również być zarządzane zdalnie.
  3. Miejsca montażu — w tym wypadku można wyróżnić sterowniki CO, które instaluje się w kotłowniach, jak również sterowniki pokojowe, które umieszcza się w określonych wnętrzach, które pozwalają na sterowanie kotłem bez konieczności wychodzenia do kotłowni.
  4. Sposobu łączności — wybierając sterowniki z termostatami wyposażonymi w przewody, trzeba liczyć się z koniecznością poprowadzenia okablowania od sterownika do kotła. Użytkownik, który wybierze sterowniki bezprzewodowe, może je umieścić w dowolnym miejscu, w którym jest zasię Internetu (należy pamiętać, że takie urządzenia wykorzystują łączność radiową lub Wi-Fi).

Dlaczego działanie sterowników CO jest tak ważne?

Choć sterowniki do kotłów CO nie należą do podstawowego wyposażenia instalacji grzewczej, warto zdecydować się na ich montaż. Dlaczego działanie sterowników CO jest tak ważne? Poniżej przedstawiamy korzyści, jakie wynikają z jego pracy, zarówno z nowszymi, jak i starszymi instalacjami grzewczymi. Do najważniejszych należą:

  • Wygoda użytkowania kotła CO — sterowniki samodzielnie dopasowują pracę systemu grzewczego do potrzeb domowników, dzięki czemu nie muszą oni schodzić do kotłowni i ręcznie zarządzać kotłem.
  • Lepszy komfort cieplny — dzięki pracy sterownika można liczyć na utrzymanie właściwego komfortu w budynku, co oznacza, że budynek nie zostanie wyziębiony ani nadmiernie przegrzany.
  • Oszczędność pieniędzy — dzięki swojej pracy sterowniki CO są w stanie obniżyć koszty użytkowania całego systemu grzewczego, ponieważ dzięki prawidłowej regulacji zmniejszają zapotrzebowanie na paliwo. Oznacza to możliwość zaoszczędzenia nawet sporej sumy w budżecie.
  • Prostota obsługi i niezawodne działanie — korzystając ze sterowników użytkownik nie musi mieć specjalnej wiedzy dotyczącej ich działania. Wystarczy przeczytać instrukcję obsługi, aby samodzielnie zaprogramować ich pracę.
  • Programowanie pracy sterownika — wybierając odpowiednie urządzenie użytkownik może dowolnie zaprogramować pracę kotła centralnego ogrzewania. Dzięki niemu możliwe jest ustalenie wysokości temperatury w pomieszczeniu albo w pomieszczeniach dla konkretnych dni i godzin.
  • Dodatkowa funkcjonalność — niektóre sterowniki informują o błędach systemu grzewczego, czy ilości zużytego opału. Mogą także zapobiec zamarznięciu instalacji lub zredukować ryzyko uszkodzenia pompy obiegowej do CO.
  • Niska cena — koszty kupna sterownika CO nie są wysokie, dzięki czemu szybko się zwracają, a właściciel domu może liczyć na urządzenie, które pozwoli mu wygodnie korzystać z instalacji grzewczej.

regulator pokojowy w korytarzu

Podsumowanie

Właściciele domów często zastanawiają się nad tym jaki sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym wybrać lub które urządzenie sprawdzi się w instalacji grzewczej podłączonej do kotła gazowego. Jedno jest pewne — prawidłowy dobór sterownika sprawi, że system będzie wydajny i tani w utrzymaniu, a jego użytkowanie wygodne dla domowników. Warto zatem poważnie zastanowić się nad kupnem sterownika do centralnego ogrzewania.
Jeśli nie wiesz, które sterowniki CO będą pasowały do instalacji grzewczej w Twoim domu, zachęcamy do kontaktu. Specjaliści, których zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum z pewnością pomogą Ci wybrać sterownik dopasowany do potrzeb i możliwości systemu grzewczego.


Autor: Aneta Wojtczak

podpinanie sterownika

Przeczytaj także:

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!