Systemy hybrydowe — połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym
Dodano 09.08.2023
Systemy hybrydowe to połączenie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego. Rozwiązanie to jest źródłem oszczędności, ponieważ użytkownik ogrzewa swój dom urządzeniem, którego praca jest w danym momencie najbardziej opłacalna. Hybrydowe systemy sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inwestor ma możliwość podłączenia instalacji gazowej. W dzisiejszym wpisie opowiemy trochę o tym coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniu.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy sprawdzi się połączenie kotła gazowego i pompy ciepła w jeden system?
- Czym jest hybrydowa pompa ciepła?
- Jak działa kocioł gazowy i pompa ciepła w jednym systemie?
- Jak prawidłowo wyznaczyć punkt biwalentny?
- Czy warto stosować systemy hybrydowe oparte na pracy pompy ciepła i kotła gazowego?
Kiedy sprawdzi się połączenie kotła gazowego i pompy ciepła w jeden system?
Systemy hybrydowe, których praca oparta została na połączeniu pompy ciepła oraz kotłów gazowych, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie możliwe jest podłączenie gazu do budynku. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, inwestor nie musi brać pod uwagę wielkości domu, ponieważ producenci oferują pompy ciepła o różnych mocach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do zapotrzebowania budynku na energię cieplną.
Kocioł gazowy i pompa ciepła — takie połączenie sprawdzi się również w budynkach modernizowanych, które ze względu na sposób oraz rok budowy, będą wyróżniały się większym zapotrzebowaniem na moc grzewczą.
Czym jest hybrydowa pompa ciepła?
Systemy hybrydowe to połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym (w tym wypadku można połączyć zarówno pompę ciepła typu SPLIT, jak i MONOBLOK). Innowacyjność tego rozwiązania polega na sposobie połączenia kotła oraz pompy ciepła, które w tym wypadku tworzą jedno, integralne urządzenie.
Hybrydowe pompy ciepła wyposażone są w jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Decydując się na wykorzystanie pompy ciepła typu SPLIT, należy mieć na uwadze, że zewnętrzną część będzie stanowiło urządzenie, które pracuje na tych samych zasadach, co jednostki zewnętrzne montowane w tradycyjnych pompach ciepła SPLIT. Jednostka wewnętrzna różni się natomiast, ponieważ w jej wnętrzu umieszczany jest kocioł gazowy z całym układem hydraulicznym pompy ciepła.
Systemy hybrydowe są proste w montażu. Jeśli instalowany jest w modernizowanym budynku, w którym istnieje już podłączenie gazowe, nie trzeba będzie praktycznie wprowadzać żadnych przeróbek.
Jak działa kocioł gazowy i pompa ciepła w jednym systemie?
Kocioł gazowy i pompa ciepła w jednym systemie współpracują ze sobą. Najczęściej polega to na tym, że instalacja sama decyduje, które urządzenie ma w danym momencie podjąć pracę w celu ogrzania wnętrza i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wszystko zależy od tego, które urządzenie będzie w danym momencie bardziej wydajne, a tym samym — bardziej opłacalne. Systemy hybrydowe uzależniają swoją pracę od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Na tej podstawie decydują, czy pracę podejmują powietrzne pompy ciepła, czy kocioł gazowy. Istotne jest w tym wypadku, aby zawsze zapewnić wysoką efektywność pracy całej instalacji grzewczej.
Praca systemu hybrydowego — szczegóły
Aby pompa ciepła z kotłem gazowym współpracowały ze sobą prawidłowo, należy na sterowniku ustawić temperaturę zewnętrzną, poniżej której będzie uruchamiało się dodatkowe źródło ciepła. Najczęściej jest kocioł gazowy (w układach hybrydowych to powietrzne lub gruntowe pompy ciepła są głównym urządzeniem grzewczym). Uruchomienie się dodatkowego źródła ciepła warunkuje wysokość temperatury zewnętrznej. Jest ona o tyle istotna, że kiedy temperatura spada, dochodzi także do spadku efektywności pompy ciepła (mowa o współczynniku COP oraz mocy grzewczej). Ze względu na spadek wymienionych wyżej wskaźników, czyli tzw. temperatury biwalentnej, należy wspomóc pracę pompy ciepła za pomocą kotła gazowego.
Jak prawidłowo wyznaczyć punkt biwalentny?
Chcąc prawidłowo wyznaczyć punkt biwalentny, należy prawidłowo określić obciążenie cieplne budynku, a także porównać go z charakterystyką mocy grzewczej wykorzystanej w systemie hybrydowym pompy ciepła. W tym celu inwestor może skorzystać ze specjalnego kalkulatora doboru, który oferują niektórzy producenci pomp ciepła. Po uzupełnieniu poszczególnych pól właściciel budynku otrzyma raport, w którym będzie określona temperatura biwalentna, którą należy ustawić na sterowniku pompy ciepła. W tym momencie użytkownik musi także określić, w jaki sposób kocioł gazowy i pompa ciepła będą ze sobą współpracować — równolegle, czy w sposób alternatywny.
Czy warto stosować systemy hybrydowe oparte na pracy pompy ciepła i kotła gazowego?
Systemy hybrydowe, których praca została oparta na połączeniu pompy ciepła z kotłem gazowym, mają użytkownikom przynieść przede wszystkim korzyści materialne, które będą wynikać z użytkowania w danym momencie tańszego urządzenia. Największe korzyści osiągną inwestorzy, którzy zdecydują się na zastosowanie tego rozwiązania w budynkach modernizowanych, w których wcześniej zastosowano już inne, "klasyczne" urządzenie grzewcze.
Decydując się na połączenie kotła gazowego i pompy ciepła należy mieć na uwadze, że rozwiązanie będzie wykorzystywało odnawialne źródła energii. Z pewnością zatem systemy hybrydowe są rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Zaawansowana technologia, którą wykorzystano w tym rozwiązaniu, pozwala efektywnie wykorzystać paliwo potrzebne do ogrzania lub chłodzenia wnętrz (jeśli wybrano taką pompę ciepła) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Kotły gazowe są znane na rynku i chętnie wybierane przez inwestorów indywidualnych. Ich przewagą nad tradycyjnymi piecami na paliwa stałe jest brak konieczności napełniania ich odpowiednim paliwem po to, aby wytworzyły ciepło. Wystarczy podłączenie do sieci gazowej, aby mogły bez problemu pracować. Dobierając do nich pompę ciepła, która jest praktycznie bezobsługowa i do swojej pracy potrzebuje minimalnej ilości energii elektrycznej, można stworzyć bezpieczny system ogrzewania, który pozwoli inwestorowi uniezależnić się od cen surowców, a także ewentualnego braku w ich dostarczeniu.
Podsumowanie
Systemy hybrydowe oparte na połączeniu pompy ciepła z kotłem gazowym to stosunkowo nowe rozwiązanie, które inwestorzy dopiero poznają. Niemniej jednak zainteresowanie takim typem urządzeń grzewczych ciągle rośnie. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany montażem systemu hybrydowego w swoim domu, jednak nie poznałeś odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudniają hurtownie instalacyjne Grupy Instal-Konsorcjum. Nasi fachowcy opowiedzą o tym rozwiązaniu, a także o innych dostępnych w naszej ofercie. Jeśli zatem dodatkowo interesują Cię także klimatyzatory lub kurtyny powietrzne, które np. chcesz wykorzystać w swoim miejscu pracy, umów się na rozmowę lub spotkanie w jednej z naszych hurtowni.
Autor: Aneta Wojtczak