Produkty

Właściwa eksploatacja rekuperatora

Dodano 29.01.2022

Rekuperatory to urządzenia wentylacyjne, które jeśli zostaną zainstalowane w budynku, powinny pracować przez cały czas. Oznacza to, że jeśli właściciel nie użytkuje obiektu, producenci zalecają (przynajmniej przez jakiś czas) pracę rekuperatora na niższych biegach, czyli pracującego na najniższej wydajności. Takie rozwiązanie sprawi, że w budynku w minimalnym stopniu będzie wymieniane powietrze. Jest to istotne ze względu na to, że wiele urządzeń i materiałów, które znajdują się w naszych domach, czy miejscach pracy i użyteczności publicznej, emituje lotne związki organiczne (w skrócie LZO), związku reaktywne, czy wtórne zanieczyszczenia. Dlatego też tak istotna jest ciągła wymiana powietrza na nowe. 

Aby rekuperacja działała właściwie, jej praca powinna odbywać się w warunkach normalnego korzystania z obiektu, w którym się znajduje. Należy przy tym mieć na uwadze, że rekuperator nie może być wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń wynikających z prac remontowych, takich jak szlifowanie powierzchni gipsowych, cyklinowanie, czy gipsowanie i malowanie powierzchni. Podczas tych prac pojawia się kurz i agresywne pyły, a także związki chemiczne, które mogą doprowadzić do wybuchu. 

 

Jak wygląda eksploatacja rekuperatora na dostępnych w urządzeniu biegach? 

Działanie rekuperatora oparte jest na trzech biegach: 

  1. Pierwszy bieg — daje najmniejszą wydajność. Praca na tym biegu zalecana jest nocą (szczególnie w miesiącach grzewczych) lub w momencie, kiedy budynek nie jest użytkowany. Na pierwszym biegu wentylacja pracuje najciszej i z jednoczesną najlepszą sprawnością, jeśli chodzi o odzysk ciepła. Istotne jest również to, że na pierwszym biegu pobiera najmniej energii elektrycznej. 
  2. Drugi i trzeci bieg — rekuperatory działające na tych biegach powinny działać w czasie normalnej eksploatacji obiektu. 
  3. Czwarty bieg — tutaj wentylacja działa z największą wydajnością. Praca na tym biegu zalecana jest okresowo, np. kiedy użytkownik chce usunąć z wnętrza nieprzyjemne zapachy. 

 

Czego spodziewać się po pracy rekuperatora w sezonie letnim? 

Sezon letni rządzi się swoimi prawami, dlatego też wentylacja może być bardziej intensywna. Dzięki większemu strumieniowi powietrza możliwe jest łatwiejsze odprowadzenie wilgoci, a także zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniach. Kiedy pojawiają się upały, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzania się budynku, wyższy bieg rekuperacji i jej intensywniejszą pracę należy ustawić w porze nocnej, kiedy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze. W ciągu dnia w czasie letnim sprawdzi się pierwszy bieg, który pozwoli na mniejszy wydatek centrali. 

 

Jak wygląda praca rekuperatora w czasie sezonu grzewczego? 

Kiedy przychodzą miesiące, w których budynek musi być ogrzewany, wówczas rekuperatory pomagają użytkownikom odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dogrzanie powietrza, które jest nawiewane do środka oraz ewentualne zwiększenie jego wilgotności. Jeżeli system wyposażono dodatkowo we wtórną nagrzewnicę elektryczną lub nagrzewnicę, którą zamontowana w specjalnym kanale znajdującym się za rekuperatorem, można dodatkowo podnieść temperaturę powietrza nawiewanego. 

Eksperci radzą, aby zimą, kiedy na zewnątrz panują mrozy, pomieszczenia wentylować ze znacznie mniejszą siłą. Wówczas nie dojdzie do przesuszenia powietrza w pomieszczeniach, w których znajdują się rekuperatory, szczególnie w sypialni. W tym miejscu rekuperator powinien pracować na najniższym biegu. 

 

O czym nie można zapominać chcąc, aby eksploatacja rekuperatora była właściwa? 

Właściwa eksploatacja rekuperatora wymaga od użytkowników odpowiednich kroków. Poniżej przedstawimy informacje, o których absolutnie nie można zapomnieć. 

Wymiana filtrów — jak często to robić? 

Każdy z rekuperatorów dostępnych na rynku posiada filtry, które trzeba regularnie wymieniać. W niektórych rekuperatorach, aby eksploatacja rekuperatora była właściwa, filtry trzeba wymieniać co około 3 miesiące. Czas od jednej do drugiej wymiany jest odliczany przez specjalny sterownik i sygnalizowany, kiedy zbliża się dany dzień. 

Istnieją również rekuperatory, w których urządzenia samodzielnie kontrolują przepływ powietrza przez filtry i na tej podstawie sterownik sygnalizuje czas, w którym konieczna będzie wymiana wspomnianej części. 

Warto mieć na uwadze, że w powietrzu znajduje się wiele zanieczyszczeń oraz kurzu, które znajdują się w powietrzu. Oznacza to, że tylko regularna wymiana filtra sprawi, że nie dojdzie do blokowania prawidłowego przepływu powietrza. jeżeli do tego dojdzie, efektem będzie spadek wydajności wentylacji. 

Czyszczenie wymiennika ciepła — jak często to robić? 

Aby rekuperatory pracowały prawidłowo, producenci zalecają regularną kontrolę stanu wymiennika ciepła. Powinna ona odbywać się raz w roku. Dzięki niej możliwe będzie wychwycenie zmian, np. przedostania się do urządzenia niewielkich zabrudzeń (pomimo zastosowania filtrów).  

Prawidłowe czyszczenie wymiennika ciepła, należy polega na płukaniu go kilkukrotnie poprzez dynamiczne zanurzenie w wodzie z detergentem. Trzeba przy tym pamiętać, aby temperatura wody wynosiła ok. 45°C. Po umyciu wymiennik należy dokładnie wypłukać w czystej wodzie, a następnie strzepnąć jej nadmiar i pozostawić do wyschnięcia. 

Podsumowanie 

Każdy, kto zdecydował się na mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła z pewnością zdaje sobie sprawę, że prawidłowa eksploatacja sprawia, że koszt rekuperacji znacznie się obniża. Warto zatem dbać o urządzenia i prawidłowe ich wykorzystanie, bez względu na to, czy rekuperatory będą używane w Warszawie, czy innym miejscu. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Każda hurtownia instalacyjna GIK z pewnością udzieli Ci wyczerpujących informacji. 

 

  

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę rekuperacji na ik.pl! 

 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!