Produkty

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

Dodano 15.08.2022

Coraz większa ilość inwestorów wybiera rozwiązanie instalacyjne, jakim jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Wykorzystując w danym budynku pompę ciepła, zapewniasz sobie niskie koszty eksploatacji. Dodatkowo podłączając do niej fotowoltaikę, energia pobierana przez panele, będzie wędrować wprost do sprężarki pompy, co jeszcze bardziej obniży koszty poboru energii. Jeżeli fotowoltaika będzie dobrze dobrana do danego obiektu, wówczas dostarczy taką ilość energii, która potrzebna jest do pracy pompy ciepła. Rachunki będą więc dotyczyć tylko ewentualnych kosztów stałych, które mogą wynosić średnio ok. 250 zł rocznie.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jaka ilość energii elektrycznej pobierana jest przez pompę ciepła?
  2. Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła?
  3. Czy warto instalować panele fotowoltaiczne, aby pokrywały inne wydatki energetyczne budynku?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jaka ilość energii elektrycznej pobierana jest przez pompę ciepła?

 

Podczas doboru instalacji fotowoltaicznej, trzeba wyliczyć, ile pompa ciepła zużyje energii elektrycznej. Jeżeli w danym budynku jest już zainstalowana pompa, wówczas obliczenie zużycia energii nie powinno stanowić większego problemu. Pompy ciepła mają wbudowany licznik zużytej energii, więc wystarczy odczytać daną wartość na liczniku z całego roku dla trybu ogrzewania obiektu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku, gdy budynek jest dopiero projektowany, wówczas trzeba dokładnie obliczyć zapotrzebowanie cieplne i wciąż pod uwagę liczbę mieszkańców, aby dodatkowo oszacować zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Jeżeli dany budynek jest poddawany modernizacji, przeprowadza się audyt energetyczny, dzięki któremu można obliczyć zapotrzebowanie cieplne danego budynku. Pozwala to obliczyć ilość energii w kilowatach na rok. Sprawia to, że inwestor może prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Obliczeń można również dokonać wykorzystując dane odnośnie kosztów zakupu paliwa, które zostały poniesione, podczas eksploatacji starego urządzenia grzewczego.

Od efektywności energetycznej SCOP zależy ilość energii, która zostaje zużyta przez pompę ciepła. Jeżeli w danym budynku jest już zainstalowana pompa ciepła, dane te można wziąć z regulatora. Jeśli dopiero planujesz montaż pompy ciepła i fotowoltaiki, możesz obliczyć efektywność SCOP, dzięki kalkulatorom online.

 

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła?

 

Moc instalacji fotowoltaicznej najlepiej dobierać w oparciu o zużycie energii. Jaka fotowoltaika do pompy ciepła? Można założyć, że na każde 1000 kWh/rok energii, która zostaje zużyta przez pompę ciepła, przystosowuje się moc instalacji fotowoltaicznej wynoszącą 1 kWp. Jeżeli wiesz, jaka jest moc pompy ciepła, możesz orientacyjne dobrać wielkość instalacji PV. Ile fotowoltaiki do pompy ciepła? Zakłada się, że 1 kW mocy grzewczej przypadającej na pompy ciepła typu powietrze/woda, należy dobrać moc instalacji fotowoltaicznej wynoszącą od 0,5 do 0,8 kWp.

Pytając o to, ile paneli fotowoltaicznych do pompy ciepła, można przykładowo odpowiedzieć, że jeśli pompa ciepła posiada moc grzewczą wynoszącą 5,5 kW, to wówczas instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać moc wynoszącą ok. 3 kWp. Można więc oszacować, że należy zainstalować 10 paneli fotowoltaicznych o mocy wynoszącej 300 kWp.

 

Czy warto instalować panele fotowoltaiczne, aby pokrywały inne wydatki energetyczne budynku?

 

Jeżeli istnieje taka możliwość, można powiększyć powierzchnię instalacji, aby czerpać energię do innych urządzeń znajdujących się w budynku np. rekuperacji i innych urządzeń elektrycznych. Należy wziąć jednak pod uwagę to, aby podczas doboru instalacji fotowoltaicznej wziąć pod uwagę warunki rozliczania energii, która jest oddawana do sieci.

 

Warto inwestować w tak złożone rozwiązania instalacyjne, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić konkretną dawkę pieniędzy. Dodatkowo w ten sposób dbamy o środowisko naturalne.

 

W katalogu Instal-Konsorcjum znajdziesz nie tylko pompy ciepła, ale czeka tam na Ciebie fotowoltaika, moduły fotowoltaiczne i inwertery. Niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z IK z pewnością przedstawi Ci satysfakcjonującą ofertę na te urządzenia.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!