Remont starego budynku — jaki rodzaj ogrzewania wybrać?
Dodano 17.04.2023
Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych metod grzewczych, które pozwolą na skuteczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja znacznie podnosi komfort codziennego mieszkania oraz pozwala na wzrost wartości nieruchomości. Dodatkowo pozytywnie wpływa na walory estetyczne domu oraz przyczynia się zmniejszenia niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania sprawdzi się w Twoim domu? Odpowiedź poznasz w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Od czego rozpocząć remont ogrzewania?
- Jak wybrać nowe ogrzewanie do domu?
- Jakie ogrzewanie jest aktualnie najpopularniejsze?
- Czy pompa ciepła sprawdzi się podczas termomodernizacji?
Od czego rozpocząć remont ogrzewania?
Każda termomodernizacja powinna zostać poprzedzona audytem energetycznym budynku, podczas którego dobrana zostanie najlepsza metoda ogrzewania mieszkania, uwzględniająca zapotrzebowanie mieszkańców oraz koszty inwestycyjne. Audyt ma na celu zbadanie budynku pod kątem energochłonności i powinien obejmować wszelkie elementy instalacji oraz urządzenia wpływające na zużycie energii w budynku.
Podczas kontroli specjalista uwzględni także średnią zewnętrzną temperaturę powietrza, nasłonecznienie, współczynnik zacienienia, rodzaj gruntu oraz powierzchnię mieszkania. Przed audytem warto przygotować potrzebną dokumentację, która usprawni prowadzenie kontroli. Audytor może potrzebować m.in. oryginalnego projektu domu, książki obiektu budowlanego oraz informacji o zużyciu ciepła i kosztach energii.
Opracowany podczas audytu dokument techniczny ważny jest przez 10 lat i zawiera dane techniczne nieruchomości oraz ocenę aktualnego stanu energetycznego budynku. Co więcej, specjaliści powinni wskazać sugerowane sposoby modernizacji, wraz z ich kosztem oraz sposobem finansowania. Przeprowadzenie analizy pozwoli przy tym uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów i naprawy elementów, których wpływ na sprawność energetyczną budynku jest znikomy.
Jak wybrać nowe ogrzewanie do domu?
Podczas termomodernizacji powinieneś pamiętać jednocześnie o odpowiednim dociepleniu najbardziej newralgicznych części domu. Najczęściej wymiana ocieplenia będzie obejmować:
● przegrody zewnętrzne,
● strych i stropy,
● stropy nad piwnicami,
● podłogi na gruncie.
Nie zapomnij również o wymianie okien i drzwi, które często generują dodatkowe straty ciepła. Nieodłącznym elementem każdej termomodernizacji jest przy tym wymiana wentylacji oraz instalacji grzewczej. Zastanawiasz się, czym można wymienić tradycyjne kotły na opał stały?
Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa stałe. Biomasa jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Pozwala na efektywne palenie przy pomocy pelletu, brykietu drzewnego oraz słomy. Rozwiązanie to uchodzi za ekologiczne i wygodne. Jest szczególnie chętne wybierane przez inwestorów, którzy nie mają możliwości podłączenia do sieci gazowej.
Alternatywnym wyborem pozostają również w pełni zautomatyzowane kotły olejowe kondensacyjne. Do ich głównych zalet należy wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu kondensacji pary wodnej ich sprawność szacuje się na 105%. Rozwiązanie to jednak wciąż uchodzi za jedno z mniej ekonomicznych. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji można obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o połowę. Jeśli zastanawiasz się, jaki model sprawdzi się w Twoim domu wybierz Essencio Condens CFU, który spełnia najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe, stanowiąc świetną inwestycję na długie lata.
Remont budynku – ogrzewanie gazowe
Najpopularniejszym wyborem inwestorów posiadających dostęp do sieci gazociągowej są kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne. Najnowsze rozwiązanie technologiczne Dietrich i Vaillant pozwalają na wyjątkowo efektywne ogrzewanie mieszkania i podgrzewanie wody użytkowej. Ich główną zaletą jest wyjątkowo wysoka sprawność energetyczna, przekraczająca 110%. Przez to umożliwiają obniżenie rachunków nawet o 15-20%, gwarantując nam szybki zwrot inwestycji.
Na rynku dostępne są jednocześnie kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, takie jak piece Vaillant ecoTEC pro, który świetnie sprawdzą się w mniejszych domach i mieszkaniach. Ich nowoczesny design sprawia, że bez problemu wkomponują się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje kuchni lub łazienki. Warto podkreślić, iż gazowe kotły kondensacyjne są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także w pełni bezpieczne, dzięki zastosowaniu zamkniętej komory spalania.
Czy pompa ciepła sprawdzi się podczas termomodernizacji?
Podczas termomodernizacji możesz zdecydować się dodatkowo na powietrzne pompy ciepła, które świetnie sprawdzają się w instalacjach hybrydowych. W połączeniu z kondensacyjnym piecem gazowym stworzą sprawnie działający system, pozwalający na wykorzystywanie zalet obu metod grzewczych.
Powietrzne pompy ciepła są przy tym relatywnie tanie i proste w montażu. W przeciwieństwie do modeli gruntowych nie wymagają prowadzenia skomplikowanych prac ziemnych. Ponadto automatyka umożliwia optymalne ustawienie pompy i pieca, które włączają się w najbardziej ekonomicznej konfiguracji. Rozwiązania te świetnie spisują się razem z ogrzewaniem płaszczyznowym i grzejnikami niskotemperaturowymi.
Chcesz zakupić sprawdzone ogrzewanie do swojego domu? Hurtownie instalacyjne należące do Grupy Instal-Konsorcjum są w stanie zaproponować Ci możliwie najlepsze rozwiązania!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK