Produkty

Termomodernizacja budynku — jej wpływ na koszty ogrzewania domu

Dodano 24.04.2023

Termomodernizacja budynku polega nie tylko na poprawie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych czy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Do wspomnianych działań warto dodać także wymianę starego źródła ciepła na nowe, które wyróżnia się wysoką sprawnością. Często można w tym wypadku spotkać się z optymalizacją działania instalacji grzewczej, którą uzyskuje się za pomocą równoważenia hydraulicznego, które zapewnia odpowiedni podział ciepła pomiędzy grzejnikami, a także mieszkaniami lub blokami znajdującymi się na osiedlu mieszkaniowym. Chcesz wiedzieć jak wygląda termomodernizacja, której wyróżnikiem jest ogrzewanie piecem dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania lub innym źródłem ciepła? Zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest termomodernizacja budynku?
  2. W jaki sposób uzyskać najwyższą z możliwych oszczędność energii wykonując termomodernizację budynku?
  3. Jakich korzyści można spodziewać się po termomodernizacji budynku?

Termomodernizacją budynku nazywa się szereg działań, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania, np. wykorzystując kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Taka oszczędność jest ważna nie tylko z punktu widzenia oszczędności, jakie może osiągnąć inwestor, ale także, jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego. Zastanawiasz się, w jaki sposób termomodernizacja budynku może wpływać na koszty ogrzewania? Odpowiadamy!

dwie kobiety siedzą w nowo budowanym domu

Czym jest termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja budynku może być różnie interpretowana ze względu na zakres działań, jakie zaplanował inwestor. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która weszła w życie 21 listopada 2008 roku mówi, że do termomodernizacji można zaliczyć:

  • zmniejszenie zapotrzebowania określonego budynku na energię, która jest potrzebna do jego ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • zmniejszenie strat energii pierwotnej, które występują w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także w lokalnych źródłach ciepła, które je zasilają, jeśli w budynkach zostały spełnione wymagania dotyczące oszczędności energii, o których jasno mówią przepisy prawa budowlanego lub jeżeli inwestor podjął działania, których celem jest zmniejszenie zużycia energii;
  • wykonanie przyłącza technicznego, które będzie podłączone do scentralizowanego źródła ciepła, a które powstało w wyniku likwidacji poprzedniego źródła, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie kosztów ciepła, które jest dostarczane do budynku;
  • częściowa albo całkowita wymiana  źródła energii na odnawialne lub wykonanie wysokosprawnej kogeneracji.

Chcąc uzyskać największą oszczędność energii w czasie termomodernizacji budynku, należy wymienić stare źródło ciepła na nowe — takie, które będzie wysokoefektywne. Mogą to być np. kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, kotły olejowe, a jeśli inwestor nie ma dostępu do gazu ziemnego, może wybrać także kocioł na paliwa stałe — biomasa lub pompy ciepła, które uznawane są obecnie za najbardziej ekologiczne źródło ciepła. Taki system można uzupełnić instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu można będzie jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii.

modernizacja starego budynku

W jaki sposób uzyskać najwyższą z możliwych oszczędność energii wykonując termomodernizację budynku?

Decydując się na wymianę starego źródła ciepła na nowe, inwestor może liczyć na co najmniej 30-40% oszczędności, jeśli chodzi o zakup paliwa. Dodatkowo, decydując się na zastosowanie instalacji solarnej, można uzyskać kolejne korzyści. Już sama wymiana okien na nowe może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną nawet o około 20%. Podobnych efektów można spodziewać się docieplając ściany i stropy.
Chcąc jednak uzyskać takie efekty, trzeba zastosować nowy i efektywny system grzewczy. Dzięki niemu możliwe będzie zmniejszenie kosztów ogrzewania za pomocą kotła dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania czy kotła kondensacyjnego. Dopiero decydując się na połączenie ze sobą kilku przedsięwzięć, które będą wykonane w ramach termomodernizacji budynku, można liczyć na odczuwalne korzyści, które będą widoczne w zmniejszających się kosztach ogrzewania.

izolacja budynku

Jakich korzyści można spodziewać się po termomodernizacji budynku?

Choć o korzyściach z przeprowadzenia termomodernizacji budynku zaczęliśmy pisać już wyżej, tutaj chcielibyśmy odrobinę rozszerzyć ten temat, ponieważ obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz poprawa wydajności cieplnej budynku i warunków jego użytkowania to nie jedyne zalety wprowadzonych rozwiązań. Na uwagę zasługuje fakt, że po termomodernizacji można liczyć na brak zimnych podłóg i ścian w pomieszczeniach oraz bezproblemowe ogrzanie budynku, nawet jeśli na zewnątrz panują duże mrozy.
Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie to nie jedyna korzyść wynikająca z termomodernizacji. Na uwagę zasługuje również to, że po wykonaniu ocieplenia, które wiąże się także z odnową elewacji, budynek zyska estetyczny wygląd, co przełoży się także na wzrost jego ceny przy ewentualnej sprzedaży.
Kolejną korzyścią wynikającą z termomodernizacji budynku jest zmniejszenie ilości spalania paliw, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia powietrza. Oznacza to, że termomodernizacja budynku ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie ludzi. Warto o tym pamiętać zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.

Termomodernizacja budynku — podsumowanie

Koszty ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej są dość dużym obciążeniem dla każdego budżetu domowego. Nie da się ukryć, że ciągle rosnące ceny energii sprawiają, że wizja przyszłych kosztów za ogrzewanie nie napawa inwestorów optymizmem. Jednakże dostępne technologie oraz możliwość przeprowadzenia termomodernizacji budynków sprawiają, że właściciel domu może cieszyć się niskimi kosztami utrzymania domu, a także możliwością ochrony środowiska naturalnego. Jeśli zależy Ci na poprawie standardu energetycznego budynku i wykonaniu jego termomodernizacji, jednak nie wiesz od czego zacząć, skontaktuj się ze specjalistami, którzy pracują w hurtowniach instalacyjnych GIK. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu termomodernizacja budynku i ogrzewanie przestanie być dla Ciebie tajemnicą.


Autor: Aneta Wojtczak

termomodernizacja starego budynku

Przeczytaj także: 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!