Turbokominki – dodatkowe źródło ciepła w nowoczesnym domu
Dodano 10.01.2022
Dziś, budując nowoczesny dom, warto zadbać o jego ekonomiczne ogrzewanie, wykorzystując do tego różne źródła ciepła. W końcu na rynku mamy wiele możliwości np. piece kondensacyjne, pompy ciepła, kotły olejowe i elektryczne, kominki, fotowoltaikę, a także kominki z płaszczem wodnym. Wiele osób opiera swoją decyzję o koszt paliwa dla danego urządzenia. Jednak pod uwagę należy wziąć wszystkie elementy, które mają wpływ na koszty ogrzewania.
Turbokominek, kominek z płaszczem wodnym – czy to dobre rozwiązanie?
Prawdą jest to, że turbokominki są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Tak samo, jak od lat coraz bardziej popularne staje się tzw. ogrzewanie hybrydowe, czyli ogrzewanie domu z kilku źródeł ciepła. Używają one zróżnicowanego paliwa np. drewna, gazu lub oleju, lub elektryczności. Jednak przeważnie decydując się na zakup kilku urządzeń grzewczych, ludzie wybierają te, do których można używać tego samego paliwa. Chodzi głównie o oszczędność miejsca na opał. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem może być kominek z płaszczem wodnym na drewno, kocioł c.o. zagazowujący drewno lub kocioł c.o. opalany pelletem w połączeniu z kominkiem pelletowym.
Wybierając turbokominek, warto jednak zwrócić uwagę na jego eksploatację, ponieważ spotyka się dużo opinii o okopconym domu po jego uruchomieniu lub posiadaniu “kotłowni w salonie”.
Kominek z płaszczem wodnym – na co zwrócić uwagę zanim zaczniesz go użytkować?
Przede wszystkim, aby być zadowolonym z turbokominka, należy go w odpowiedni sposób użytkować. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o:
- paliwie – chodzi głównie o jakość paliwa. Musi ono posiadać odpowiednią kaloryczność i musi być suche. Niby wszyscy wiedzą o tej zasadzie, a jednak nie każdy jest skłonny z niej skorzystać. Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupione drewno faktycznie będzie suche, powinno być zakupione już rok wcześniej i przechowywane w odpowiedni sposób. Podczas zakupu opału dobrze jest poprosić sprzedawcę, aby sprawdził miernikiem wilgotności drewna, daną partię drewna. Należy pamiętać, że im mniej wilgotne drewno, tym lepiej się rozpala i pozostawia mniej sadzy. W przypadku turbokominka na pellet jest dużo prościej, ponieważ sprzedawane paliwo z pewnością będzie suche. Jednak w jego przypadku należy zachować czujność przy jakości. Wysokiej jakości pellet zabrudzający szybę kominka, szybko da się wyczyścić. Jeśli jednak jego jakość będzie podejrzana, trzeba będzie doczyścić szybę detergentami.
- Kominie – w tym przypadku w lepszej sytuacji znów są właściciele kominka z płaszczem wodnym na pellet, ponieważ ma on o wiele mniejsze wymagania niż model na drewno. Jeśli nie chcemy, aby dymiło się podczas jego rozpalania i w ogóle użytkowania, kominek powinien być zamontowany do komina o odpowiednim przekroju, ponieważ wtedy zapewni dobry ciąg kominowy. Jeżeli jednak kominek został zainstalowany do przewodu powietrznego z wentylacji grawitacyjnej, to wówczas, aby niedopuścić do wydymiania spalin do pomieszczenia, należy zainstalować zewnętrzny wentylator wyciągowy, który ustabilizuje i poprawi podciśnienie kominowe.
- Powietrzu – niezależnie czy chodzi o drewno, czy pellet, do ich spalenia potrzebne jest powietrze. Jednak wiele pomieszczeń pozbawionych jest wentylacji. Dodatkowo nowoczesne budynki są właściwie hermetycznie zamknięte, więc uniemożliwia to osiągnięcie odpowiednich parametrów napowietrzenia dla urządzenia grzewczego. Jeśli nie będziemy posiadać wentylacji nawiewnej i wywiewnej, wówczas najlepiej nie instalować kominka, ponieważ nie będziemy w stanie normalnie z niego korzystać. Brak tlenu doprowadzi do zadymiania pomieszczenia podczas próby rozpalenia kominka, powstanie kondensacji w kominku co doprowadzi do skrócenia jego żywotności. Silny zapach sadzy i szybkie i częste brudzenie się szyby kominkowej.
- Dymieniu z kominka – każdy, kto pierwszy raz będzie uruchamiał swój kominek z płaszczem wodnym, powinien się do tego odpowiednio przygotować. Wówczas najlepiej zakupić brykiet kominkowy, który jest bardziej suchy niż drewno i tak nie kopci. Co do zasady, mając zimny przewód kominowy, będzie się on podczas rozpalenia bardziej dymił, dlatego warto włożyć kanału rewizyjnego kawałek nasączonej szmaty, aby szybciej wygrzać komin. Dzięki temu komin będzie odpowietrzony i podczas pierwszego rozruchu z kominka nie będzie się aż tak dymiło.
Jeśli chcemy uniknąć dymienia się z kominka z płaszczem wodnym, należy pamiętać, że najlepiej pracuje on w trybie ciągłym. Chodzi o niedopuszczenie do wychłodzenia się komina, kominka i czynnika grzewczego. Dlatego należy dokładać paliwo systematycznie. Dodatkowo warto pomyśleć o zakupie kominka z większą ilością ceramiki, ponieważ dzięki niemu temperatura w kominie będzie utrzymywać się o wiele dłużej.
Stosując się do czterech powyżej wymienionych, zasad ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym stanie się o wiele prostsze i przyjemniejsze.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska