Produkty

Zalety wentylatorów dachowych

Dodano 30.12.2021

Wentylatory dachowe mogą wspomagać wentylację naturalną lub mogą być częścią systemu wentylacji mechanicznej. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie jak największej ilości powietrza zanieczyszczonego z pomieszczeń, aby jego wysoka jakość wciąż była na dobrym poziomie. Wentylator dachowy odpowiada za transport powietrza w określonym kierunku i zwrocie. Energia potrzebna do wykonania takiej pracy dostarczana jest przez wirnik podłączony do silnika elektrycznego.

Zastosowanie wentylatorów dachowych

Urządzenia te są bardzo często wykorzystywane w instalacjach wentylacyjnych. Najczęściej jako część instalacji wywiewnej w wentylacji mechanicznej, gdzie czyste powietrze doprowadzane jest przez specjalne otwory nawiewne lub nawiewniki. Można również zastosować wentylatory do wyciągania powietrza z każdego pomieszczenia oddzielnie lub pokusić się o tzw. instalację hybrydową. Polega ona na uruchomieniu wentylatora, który wspomaga naturalny ciąg powietrza, wtedy, kiedy jest zapotrzebowanie na dużą ilość świeżego strumienia powietrza. 

 

Dobór wentylatorów dachowych ze względu na parametry

 

Wybierając wentylatory dachowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • rodzaj wyrzutu powietrza,
  • spręż dyspozycyjny i wydajność,
  • generowany hałas,
  • sposób zasilania,
  • materiał, z którego zbudowany jest wirnik i obudowa urządzenia,
  • maksymalna temperatura transportowanego powietrza.

 

Na rynku można znaleźć wiele modeli wentylatorów dachowych, które mocno różnią się od siebie podanymi wyżej parametrami, dlatego warto wziąć je pod uwagę. 

 

Lepszy wentylator osiowy czy odśrodkowy?

Najczęściej spotyka się wentylatory dachowe odśrodkowe lub osiowe. Wentylator odśrodkowy wyposażony jest w inny rodzaj łopatek, które odrzucają powietrze po bokach, a następnie jest ono kierowane do wylotu. Powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża wydajność objętościowa oraz wysoki spręż. W przypadku powietrza o niskim ciśnieniu i gazu przepływającego przez wirnik, który nie zmienia swojego kierunku, najlepiej wybrać wentylator dachowy osiowy. 

 

Wentylator dachowy z wyrzutem poziomym czy pionowym?

 

Wybierając wentylator dachowy z wyrzutem pionowym, trzeba wziąć pod uwagę, że powietrze będzie z niego wyrzucane na odległość kilku metrów w górę. Dlatego trzeba zadbać o to, aby wszystkie elementy instalacji wentylacyjnej znajdowały się od siebie w prawidłowej odległości. Chodzi o to, aby zanieczyszczone powietrze niesione przez wiatr, nie dostało się w okolice czerpni powietrza lub okien. 

Wentylatory poziome wyrzucają powietrze skierowane wzdłuż połaci dachu. Może być on stosowany w sytuacji, w której wiadomo, że w wywiewanym powietrzu nie znajdują się szkodliwe zanieczyszczenia, a także konstrukcja domu nie pozwala na dostanie się zanieczyszczeń w okolice okien, wylotów powietrza lub drzwi. 

 

Zalety i wady wentylatorów dachowych

Do zalet wentylatorów dachowych można zaliczyć:

  • brak konieczności zagospodarowania pomieszczenia na potrzeby urządzenia,
  • tania i prosta konserwacja,
  • rzadka konieczność demontażu urządzenia podczas konserwacji,
  • nie potrzebują czerpni i wyrzutni powietrza,
  • wysokiej jakości wentylator wykorzysta do swojej pracy panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

 

Do wad wentylatorów dachowych zalicza się:

  • pobór energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia wentylatorów.

 

Interesują Cię wentylatory dachowe i rekuperatory? Prawie każda hurtownia instalacyjna należąca do grupy Instal-Konsorcjum jest w stanie zaoferować Ci takie urządzenie. 

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę rekuperatorow na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!