Produkty

Wybór kurtyny powietrznej

Dodano 29.12.2021

Choć mogłoby się wydawać, że wybór kurtyny powietrznej nie należy do trudnych, warto mieć na uwadze, że produkt powinien być dopasowany do potrzeb Klienta, a także możliwości instalacji, jaka znajduje się w obiekcie, w którym ma być zamontowany. Dobór kurtyny ma kluczowe znaczenie, jeśli użytkownikowi zależy na jej poprawnym działaniu, czyli nie tylko na minimalizacji kosztów eksploatacji obiektu, ale również oszczędności energii. Co zatem warto wiedzieć, chcąc wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną? 

 

Które parametry należy spełnić, aby wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną? 

Chcąc prawidłowo wybrać kurtynę powietrzną należy kierować się nie tylko mocą urządzenia, czy miejscem jego montażu. Istotne jest także medium grzewcze, jakie chce wykorzystać użytkownik. Mowa tutaj o wodzie lub energii elektrycznej. Warto mieć przy tym na uwadze, że kurtyny powietrzne montuje się również w miejscach, w których podgrzane powietrze nie jest wskazane. Mowa tutaj np. o chłodniach czy mroźniach, gdzie stosuje się zimne powietrze.  

Decydując się na kurtyny powietrzne, które zasilane będą wodą grzewczą, należy mieć na uwadze, że koszt takiej inwestycji będzie nieco większy (potrzebne będzie doprowadzenie instalacji wodnej w miejsce, w którym zamontowana będzie kurtyna powietrzna), jednak koszt samej eksploatacji znacznie niższy. 

Jeżeli użytkownik zdecyduje się na kurtynę powietrzną zasilaną prądem, sytuacja będzie odwrotna — koszt inwestycji będzie niższy, jednak koszty eksploatacyjne wyższe.  

Mając już wybrane medium grzewcze, warto skupić się na innych parametrach. Mowa tutaj nie tylko o rodzaju urządzenia, ale także o sposobie montażu kurtyny — poziomy (tuż nad drzwiami lub bramą garażową) lub pionowy (po bokach drzwi). 

 

Jakie rodzaje kurtyn powietrznych wyróżnia się na rynku? 

Rynek budowlany obfituje różne rodzaje kurtyn powietrznych, dlatego przed ostatecznym wyborem rozwiązania, należy dokładnie przyjrzeć się każdemu produktowi z osobna. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane modele: 

  • kurtyna powietrzna bez wymiennika (tzw. zimna) 
  • kurtyna powietrzna elektryczna 
  • kurtyna powietrzna z wymiennikiem wodnym 
  • kurtyna z funkcją podgrzewania powietrza hybrydowa (w tym wypadku występuje połączenie dwóch rodzajów nagrzewnic — wodnej i elektrycznej) 
  • kurtyna powietrzna drzwiowa gazowa; 
  • kurtyna powietrzna pracująca jako pompa ciepła. 

To, jaki rodzaj urządzenia wybierze użytkownik, zależy w dużej mierze od medium grzewczego, jakim dysponuje. 

Decydując się na kurtynę powietrzną wyposażoną w wymiennik wodny, należy mieć na uwadze, aby dostępne źródło ciepła miało odpowiednią moc (mowa tutaj o węźle cieplnym, piecu lub kotle). Tylko wtedy można mieć pewność, że temperatura wody, która będzie przepływała przez wymiennik będzie odpowiednia. 

Jeżeli użytkownik wybierze kurtynę powietrzną z grzałkami elektrycznymi, wówczas trzeba mieć pewność, że w obiekcie, gdzie będzie montowane urządzenie, jest odpowiednia ilość energii elektrycznej, która będzie w stanie zasilić grzałki. 

Wybierając kurtynę, która ma znaleźć się w obiekcie, warto skupić się nie tylko na jej użyteczności, ale także odpowiednim designie. Urządzenie powinno pasować do wystroju wnętrza, w którym będzie się znajdować. Musi ono pasować do wejścia, na którym będzie zamontowane. 

 

Jak prawidłowo dobrać kurtynę powietrzną? 

Szukając najlepszych rozwiązań, warto skupić się na tym, że istnieje kilka "szkół", które pozwalają prawidłowo dobrać kurtyny powietrzne. Jak można się spodziewać — każda ma swoje wady i zalety. 

Chcąc zamontować prawidłowo dobraną kurtynę powietrza, warto skupić swoją uwagę na impuls powietrzny. Mowa tutaj o iloczynie trzech istotnych składników:  

  • gęstości powietrza [kg/m3]; 
  • prędkości powietrza [m/s]; 
  • przepływu powietrza [m3/s]. 

Mnożąc wszystkie z wyżej wymienionych składników otrzymuje się jednostkę siły: kg. m/s2 = N. Mówiąc prościej, impulsem powietrznym nazywamy siłę, która jest niezbędna do zatrzymania siły napływającego z zewnątrz powietrza. 

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, warto zwrócić uwagę, że gęstość powietrza w określonych warunkach dla każdej kurtyny dostępnej na rynku i umieszczonej nad otworem drzwiowym w obiekcie będzie taka sama. Dlatego też do wzoru można od razu wstawić wartość 1. Mając to na uwadze, wspomniany wyżej iloczyn można traktować w dwójnasób — mały przepływ i duża prędkość albo odwrotnie — mała prędkość i duży przepływ. 

Producenci doskonale wiedzą, że dla wielu użytkowników wybór kurtyny powietrznej może okazać się trudnym zadaniem. Dlatego precyzują w dostępnych dla Klientów materiałach zasięg strumienia powietrza dla każdego modelu, dzięki czemu dobór kurtyny powietrznej staje się o wiele prostszy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kurtyn powietrznych, a może interesują Cię także rekuperatory? Skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna wchodząca w skład Grupy Instal-Konsorcjum. Fachowcy na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości. 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!