Zasada działania klimatyzacji
Dodano 22.12.2021
W klimatyzację wyposaża się coraz więcej domów, a także biur. Wynika z faktu, że w Polsce w ostatnich latach często zdarzają się upały nie do wytrzymania, więc każdy, komu zależy na dobrym samopoczuciu, wyposaża się w to urządzenie. Działanie klimatyzacji wydaje się proste – ma chłodzić gorące powietrze. Jednak czy tylko o to w tym chodzi? Czy wiesz, jak działa klimatyzacja? Najważniejszych informacji zasięgniesz z poniższego artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
W klimatyzację wyposaża się coraz więcej domów, a także biur. Wynika z faktu, że w Polsce w ostatnich latach często zdarzają się upały nie do wytrzymania, więc każdy, komu zależy na dobrym samopoczuciu, wyposaża się w to urządzenie. Działanie klimatyzacji wydaje się proste – ma chłodzić gorące powietrze. Jednak czy tylko o to w tym chodzi? Czy wiesz, jak działa klimatyzacja? Najważniejszych informacji zasięgniesz z poniższego artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
Z czego składa się klimatyzacja?
Ostatnich kilka lat dało nam się mocno we znaki. Chodzi o upały, które ściągają co roku nad Polskę i są nieubłagane. Z tego względu klimatyzatory kupowane są na potęgę, a ich głównym zadaniem jest ochłodzenie docierającego do wnętrz domu lub biur, gorącego powietrza. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak działa klimatyzator, najpierw trzeba dowiedzieć się, jak jest on zbudowany. Znajdują się w nim 4 elementy, takie jak:
- parownik – część odpowiedzialna za pobieranie ciepłego powietrza z pomieszczenia,
- sprężarka,
- skraplacz – oddaje ciepło do pomieszczenia,
- zawór rozprężny – odpowiedzialny za zmniejszenie ciśnienia czynnika chłodzącego.
Jak działa klimatyzacja?
Działanie klimatyzatora jest stosunkowo proste, ponieważ polega na pobieraniu przez parownik gorącego powietrza z pomieszczenia, które przepływa do sprężarki pod postacią pary. Z kolei część ta podnosi temperaturę i ciśnienie pobranego ciepła, aby mogło być ono oddane w skraplaczu, który schładzany jest powietrzem atmosferycznym o temperaturze 30 stopni. W kolejnym etapie czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie temperatura gwałtownie spada. Następnie w postaci pary przechodzi do parownika, gdzie jest ogrzewane przez powietrze z chłodnego pomieszczenia. Wówczas ciepłe powietrze znów jest pobierane i cały cykl chłodzenia rozpoczyna się na nowo.
W przypadku urządzeń grzewczo-chłodniczych wyposażonych w pompę, chłodzenie zachodzi nieco inaczej. Ze względu na inną budowę skraplacza i parownika cykl jest odwrócony. Parownik i skraplacz zamieniają się rolami. Chodzi więc o to, że to powietrze z pomieszczenia zamienione jest na powietrze atmosferyczne.
Działanie klimatyzatora – co powinno zapewnić to urządzenie?
Oczywiście jego podstawowym zadaniem jest chłodzenie ciepłego powietrza w domowych i biurowych pomieszczeniach. Poniżej zostały wymienione wszystkie zadania, które powinien spełniać klimatyzator:
- Chłodzenie – niezależnie od tego, jakie warunki termiczne panują na zewnątrz, klimatyzator musi zapewnić ochłodzenie temperatury. Wszelkie ustawienia temperatury zimnego powietrza, powinny być możliwe do ustawienia w indywidualny sposób.
- Grzanie, dzięki pompie ciepła, która jest najlepszym rozwiązaniem grzewczym, jeśli zależy Ci na standardach eko. Jej działanie polega na pobieraniu energii z obrębu budynku, w którym się znajduje i przekazywaniu jej do jego wnętrza.
- Oczyszczanie – w jednostce wewnętrznej powinny być zamontowane filtry oczyszczające powietrze z pyłków i innych zanieczyszczeń. W niektórych modelach klimatyzatorów wbudowane są jonizatory, dzięki czemu bakterie i wirusy będą usunięte z otoczenia.
- Osuszanie – zachodzi podczas procesu chłodzenia. W budynku powinno utrzymywać się poziom wilgoci na poziomie 40-60%, sprawia to, że unikamy rozwoju pleśni i grzybów.
- Wentylacja – można ją zintegrować z wentylacją. Wyciąga ona z pomieszczenia powietrze na zewnątrz i nawiewa nowe, czyste.
Instalacja klimatyzacji – jak wygląda?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że montaż klimatyzacji lepiej pozostawić w rękach specjalistów. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko będzie działać, jak należy. Specjalista zaproponuje odpowiednią moc urządzenia, dostosowując ją do powierzchni, która ma być chłodzona oraz uwzględni kubaturę. Klimatyzatory powinny być montowane w miejscach, w których nie będzie ryzyka ciągłego skierowania chłodnego powietrza w naszą stronę. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia i klimatyzator musi być umieszczony w np. w salonie, wówczas najlepiej wybrać model z możliwością regulacji kierunku nawiewu.
Montaż wentylacji przebiega w następujący sposób:
- jednostka wewnętrzna i zewnętrzna musi być połączona miedzianymi rurkami, więc w ścianie należy wywiercić odpowiedniej wielkości otwór,
- po zamontowaniu klimatyzacji, otwór musi zostać dobrze uszczelniony,
- na zewnątrz budynku powinien zostać przymocowany wspornik, na którym musi znaleźć się jednostka wewnętrzna,
- jednostkę można ustawić również na balkonie lub dachu domu,
- następnie należy odsysać powietrze pompą próżniową i sprawdzić szczelność wszystkich połączeń.
Montaż klimatyzacji trwa średnio od 4 do 10 godzin.
Interesują Cię rekuperatory i klimatyzatory? Niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum ma przygotowaną ofertę specjalnie dla Ciebie.
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę rekuperatorów na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!