Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator – naturalna i najzdrowsza „klimatyzacja” w domu
Dodano 07.09.2021
Im większa pojemność cieplna danego gruntu, tym mniejsze wahania temperatury powietrza, które dzięki wentylacji jest dostarczane do wnętrza budynku. Instalacja zamontowana na bazie gruntowego wymiennika ciepła jest więc w stanie ocieplić powietrze dostające się do pomieszczeń zimą, a ochłodzić latem. Dlatego też GWC jest bardzo często wykorzystywany jako wspomaganie dla rekuperatora czy innych systemów wentylacyjnych. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób działa gruntowy wymiennik ciepła wraz z rekuperatorem, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób GWC jest w stanie zapewnić komfort cieplny
- czym jest GWC
- jak GWC zwiększa sprawność rekuperacji
- jak działa gruntowy wymiennik ciepła zima i latem
- jak dokładnie działa GWC
- co jeszcze warto wiedzieć na temat GWC
W jaki sposób GWC jest w stanie zapewnić komfort cieplny?
Technologia gruntowego wymiennika ciepła opiera się na stałej temperaturze ziemi na głębokości 1,5 metra, która wynosi od 4 do 7 stopni Celsjusza. Zakopany w ziemi rurociąg tworzy drogę dla wentylowanego powietrza. Dzięki temu, że da się ujednolicić temperaturę, która dochodzi do budynku, zapewniony jest komfort termiczny osób, które go zamieszkują. Najlepszy zysk energetyczny daje gruntowy wymiennik ciepła zainstalowany na głębokości od 4 do 5 metrów w ziemi.
Warto również wiedzieć, że dla GWC ważny jest także rodzaj gruntu. Jeśli jest on gliniasty i wilgotny, wówczas sprzyja to instalacji, jednak jeśli podłoże jest piaszczyste i suche być może warto jeszcze przemyśleć tę decyzję.
Czym jest GWC?
Gruntowy wymiennik ciepła złożony jest z:
-
umieszczonej przy rekuperatorze jednostce wewnętrznej,
-
ułożonej w gruncie instalacji zewnętrznej, w której krąży glikol.
Energia, która gromadzi się na głębokości od 1,5 do 2 metra w ziemi, pozwala na odzysk energii, dzięki której opracowywany jest strumień powietrza nawiewanego, przed jego wpłynięciem do rekuperatora. Dzięki temu właśnie powietrze jest cieplejsze zimą a latem chłodniejsze. Sprawia to, że oszczędności są większe a komfort w domowych pomieszczeniach jeszcze lepszy.
Jak GWC zwiększa sprawność rekuperacji?
Energia, która zostaje zgromadzona w ziemi, w której panuje stała temperatura, pozwala na to, aby powietrze, które dostaje się do rekuperatora miało inną temperaturę niż tę, która panuje na zewnątrz. Zimą jest on wyższa, a latem niższa. Dzięki temu wymiennik ciepła znajdujący się w rekuperatorze pozwala na uzyskanie większych parametrów odzysku ciepła, niż w przypadku, kiedy nie byłoby podłączonego gruntowego wymiennika ciepła. Widoczne jest więc to, że rekuperator i GWC to naprawdę udane połączenie.
Należy dodać, że rekuperator z GWC w domu piętrowym nie jest jednak w stanie zastąpić ogrzewania zimą, ani klimatyzacji latem. Trochę inaczej jest w domu parterowym, gdzie takie połączenie jest w stanie ochłodzić dostające się do pomieszczeń powietrze, aby zapewnić komfortową temperaturę. Jednak aby tak się stało, należy zadbać o to, aby odciąć gorącym promieniom słonecznym możliwość nagrzewania wnętrza domu. Wówczas świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie np. rolet wewnętrznych lub zewnętrznych.
Gruntowy wymiennik ciepła a zima i lato
W naszym kraju dom należy ogrzewać przez średnio 8 miesięcy w roku. Wykorzystując wentylację grawitacyjną, należy nastawić się na wyższe koszty związane z ogrzewaniem. Natomiast rekuperacja połączona z GWC sprawia, że rachunki za ogrzewanie wcale nie muszą należeć do najwyższych, ponieważ powietrze jest ogrzewane, zanim jeszcze trafi do rekuperatora. To sprawia, że powietrze, które wpada do pomieszczeń, od razu jest cieplejsze, a i komfort termiczny jest w ten sposób zapewniony w pełni.
Latem ciężko jest z kolei ochłodzić dom, zwłaszcza jeśli chodzi o górną kondygnację. Wynika to z faktu, że w pomieszczeniach gromadzi się skumulowana energia słoneczna, ale też inny rodzaj ciepła, np. ten pochodzący z ludzkiego ciała. Stosując rekuperator z GWC, zapewniamy sobie powietrze o obniżonej temperaturze, ponieważ wysoka temperatura powietrza zostaje obniżona dzięki działaniu gwc, zanim ono zdąży dotrzeć do rekuperatora.
Jak dokładnie działa GWC?
Tak jak już wcześniej zostało powiedziane, dzięki GWC latem powietrze, które dostaje się do pomieszczeń, jest ochładzane a zimą ogrzewane. Jakość powietrza, które dostaje się do rekuperatora, nie jest w żaden sposób obniżana. Dzięki temu rekuperator jest w stanie zapewnić jeszcze większy odzysk ciepła, a zimą powietrze dostające się do pomieszczeń jest jeszcze cieplejsze.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat GWC?
Wybierając GWC, zapewniasz sobie niższe rachunki za ogrzewanie, ponieważ zysk energetyczny może podnieść się nawet o 10 stopni Celsjusza.
Podczas instalacji GWC należy pamiętać, aby jego przewody były odpowiednio zaizolowane, ponieważ jeśli sprawa ta zostanie zbagatelizowana, wówczas latem powietrze, które zostało schłodzone dzięki GWC, może ponownie zostać ogrzane np. przez ścianki nieizolowanych ciepłych przewodów. Natomiast zimą na przewodach, które nie zostały w odpowiedni sposób zaizolowane, wytworzy się para wodna, która spływając na ściany i sufit może doprowadzić do zagrzybienia.
Jaki system ogrzewania wybrać? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Wolf.
Dlaczego warto zainwestować w rekuperację? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Vaillant.
Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:
Autor: Małgorzata Buchkovska