Produkty

CALEFFI - Dezynfekcja i bezpieczeństwo termiczne w instalacjach sanitarnych - NEWS

Dodano 28.11.2023

Dezynfekcja i bezpieczeństwo termiczne w instalacjach sanitarnych.
Rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions - Legiomix®, Legiomix® 2.0 i Legioflow®.


Instalacja wody użytkowej jest jednym z  najważniejszych elementów technicznego wyposażenia budynków. Ciężko nam wyobrazić sobie życie bez możliwości korzystania z wody. Komfort to jednak nie wszystko! Równie istotnym zagadnieniem, a może nawet istotniejszym, jest nasze bezpieczeństwo. 


Dlatego należy szczególną uwagę przywiązywać do tego, jakie elementy zastosujemy projektując i wykonując instalacje. Wszystkie elementy składowe systemu wody użytkowej muszą posiadać odpowiednie certyfikacje. W przypadku naszego kraju jest o Atest Higieniczny PZH. 

W równym stopniu kluczowe jak używane wysokiej jakości materiały przez renomowanych producentów w instalacjach wodnych jest właściwe wyposażenie tych systemów. Zaniedbane i niezabezpieczone instalacje wody użytkowej niosą ze sobą poważne zagrożenia, z których jednym jest ryzyko zakażenia bakterią Legionella, odpowiedzialną za chorobę Legionella Pneumonia, znana również jako "choroba legionistów". Nazwa choroby wzięła się od pierwszego dokumentowanego przypadku zachorowania związanego z obecnością tej bakterii w instalacji wodnej, który miał miejsce w 1976 roku podczas zjazdu American Legion. Wówczas to 211 osób zachorowało, a 34 z nich niestety zmarło.

Przepisy dotyczące przeciwdziałaniu Legionelli

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [10] w § 120 zapisano m.in.:

W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych”.
„Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55ºC i nie wyższej niż 60ºC”.
„Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70ºC i nie wyższej niż 80ºC
”.

Informacje dotyczące Legionelli zostały również zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w odniesieniu do sprawy jakości wody przeznaczonej do konsumpcji przez ludzi:

§ 18. Minimalna częstotliwość pobierania próbek ciepłej wody oraz procedury postępowania w zależności od wyników badania bakteriologicznego, przez podmioty wykonujące działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne oraz właścicieli lub zarządców budynków zamieszkania zbiorowego oraz budynków użyteczności publicznej, w których w trakcie ich użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, są określone w części B załącznika nr 5 do rozporządzenia.

Istotną zmianą wprowadzoną przez ww. rozporządzenie jest konieczność wykonywania badań w budynkach użyteczności publicznej, w których w trakcie ich użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny (taki tworzy się podczas korzystania z prysznica), czyli na przykład w szkołach jak również w obiektach sportowych.
Rysunek  poniżej przedstawia,  jak zachowują się bakterie Legionella w instalacji w zależności od temperatury wody, w której się znajdują.


rys 1.

Najczęściej wykorzystywaną metodą zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella jest regularna dezynfekcja termiczna instalacji.

Niemniej jednak skuteczne przeprowadzenie tego procesu może stanowić wyzwanie, jeśli nie wyposażymy systemu w odpowiednie elementy. Firma Caleffi Hydronic Solutions, lider rynku włoskiego, już od kilkudziesięciu lat na całym świecie dostarcza elementy przeznaczone do stosowania w instalacjach wody spełniające najwyższe standardy. Jednym z unikalnych rozwiązań przeznaczonych dla kontroli procesu dezynfekcji termicznej są urządzenia z serii Legiomix® (Fot.1) oraz jego nowa kompaktowa wersja  - Legiomix® 2.0 (Fot. 2). To elektroniczne zawory mieszające, dedykowane do wykorzystania w instalacjach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
Podczas normalnej pracy zawory gwarantują utrzymanie temperatury wody zmieszanej na ustawionym poziomie niezależnie od wahań ciśnienia i temperatury wody zasilającej.
Najważniejszą cechą urządzenia jest wyposażenie go w specjalny regulator, który pozwala na pełną  kontrolę ustawionego programu dezynfekcji termicznej przeciwdziałającego Legionelli. 
Dezynfekcja termiczna przeprowadzana w sposób niekontrolowany w budynku może być nieskuteczna.

Fot. 1 Legiomix® wersja gwintowana

Fot. 2 Legiomix® 2.0


Zobacz produkt TUTAJ


Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie kontroli procesu dezynfekcji jest Legioflow® (Fot. 3). To wielofunkcyjne urządzenie umożliwia pełną kontrolę nad ciepłą i zimną wodą dostarczaną do punktów czerpalnych. Wysokowydajny, regulowany zawór termostatyczny utrzymuje temperaturę c.w.u. na wymaganym poziomie, zapewniając jednocześnie ochronę przed poparzeniem. Dodatkowo, zawór obejścia umożliwia przeprowadzenie dezynfekcji termicznej na odcinku od zaworu do miejsca poboru wody zgodnie z przepisami dotyczącymi zapobiegania Legionelli.

Fot. 3 Legioflow®

Zobacz produkt TUTAJ

 
Schematy funkcjonalne pracy urządzenia Legioflow®:
Praca normalna z mieszaniem:
- zawór obejścia zamknięty
- zawór zimnej wody otwarty

rys 2.

Praca podczas dezynfekcji:
- zawór obejścia otwarty
- zawór zimnej wody otwarty

rys. 3

Uzupełnienie oferty produktów przeznaczonych do zarządzania procesem dezynfekcji stanowi zawór z serii 116 (Fot 4.). 

Fot. 4 Termostatyczny zawór do cyrkulacji c.w.u. 

Zobacz produkt TUTAJ

Zawór ten nie tylko reguluje pracę instalacji cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, lecz także, dzięki zastosowaniu siłowników termicznych oraz modułu sterującego, umożliwia przeprowadzenie procesu dezynfekcji termicznej w określonych strefach instalacji (Rys.5). Tego rodzaju rozwiązanie znajduje szczególne zastosowanie w budynkach hotelowych oraz szpitalach, gdzie zakresem dezynfekcji można objąć np. jedno piętro, które na czas procesu może zostać wyłączone z użytkowania.
 

rys. 4

 

W artykule przedstawiono nowoczesne rozwiązania umożliwiające skuteczne zabezpieczenie instalacji wody użytkowej przed rozwojem bakterii zagrażających zdrowiu i życiu użytkowników. W celu zdobycia dodatkowej wiedzy na temat tych oraz wielu innych produktów dedykowanych instalacjom wody użytkowej, serdecznie zachęcam do skontaktowania się z działem technicznym firmy Caleffi.

Autor: Przemysław Dutka

 


Zapraszamy także do obejrzenia filmu:

"CALEFFI - KOMPONENTY DO INSTALACJI Z POMPĄ CIEPŁA"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.