Produkty

Czy pompa ciepła na kominie ma sens?

Dodano 19.07.2022

Pompy ciepła są tak popularne, że zaczęły pojawiać się także w filmach na popularnych platformach internetowych.
Wśród filmików można odnaleźć jeden szczególnie interesujący, na którym widnieje właśnie pompa ciepła.
Co w nim nadzwyczajnego? Urządzenie zamontowane jest… na kominie!

Czy takie rozwiązanie może się sprawdzić?

Podczas przeprowadzania termomodernizacji budynku wiele osób zastanawia się, co zrobić z kominem, gdyż nie jest on potrzebny w przypadku rozwiązań typu pompa ciepła. Stąd sugestie, aby jednostkę zewnętrzną montować na kominie lub w miejscu komina. Jak pokazuje film, jest to jak najbardziej wykonalne. Trzeba jednak pamiętać o pewnych szczegółach.

Montażem pomp ciepła zajmują się profesjonalne firmy, a instalacja urządzenia w budynku, w którym dotychczas wykorzystywano kocioł na paliwo stałe, wymaga zdecydowanie więcej pracy niż w przypadku nowych domów. W tej sytuacji, zagospodarowanie niepotrzebnego już komina wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

  • Ekspert jednego ze znanych producentów pomp ciepła twierdzi, że opcja ta wydaje się być szczególnie sensowna, gdy inwestor decyduje się na multisplit, czyli urządzenie, które będzie również chłodzić budynek. Zwraca on również uwagę na aspekt hałasu. Zaproponowane umiejscowienie pompy ciepła pozwala na spełnienie wymagań odnośnie hałasu.
  • Agregat pompy ciepła na kominie lub w miejscu komina sprawdzi się także w przypadku domów parterowych z nieużytkowym poddaszem. Gdy w budynku brakuje miejsca na jednostkę wewnętrzną, dobrze jest ją umieścić w wyższej kondygnacji, np. na kominie lub w miejscu komina. 
  • Ograniczona przestrzeń w przypadku zabudowy szeregowej, gdy brakuje miejsca na montaż pompy ciepła na ścianie, również przemawia za tym rozwiązaniem.

Oczywiście, w kwestii doboru i kupna odpowiedniego sprzętu warto skontaktować się ze specjalistą, takim jak Hurtownie działające w ramach Grupy Instal-Konsorcjum.

Co może stanowić przeszkodę?

  • Po pierwsze należy pamiętać o odprowadzaniu kondensatu. Gdy pompa ciepła zamontowana jest na kominie, możemy zdecydować się na odprowadzanie go bezpośrednio na dach lub do kanalizacji do wnętrza budynku (o ile na poddaszu lub strychu istnieje odpowiedni system kanalizacji).
  • Umieszczenie agregatu pompy ciepła w metalowej osłonie może blokować dostęp powietrza. To z kolei skutkować będzie zmniejszeniem wydajności układu. Robert Kałużny uważa jednak, że odpowiednio dobrana osłona nie powinna przeszkadzać, jeżeli jednostka będzie widoczna gołym okiem.
  • Pewnym utrudnieniem jest dostęp do jednostki. Szczególne znaczenie ma to w przypadku serwisu, gdyż serwisant zmuszony jest do wejścia na dach.
  • Temperatura też nie jest bez znaczenia. Pompa ciepła znajdująca się na kominie może nagrzać się latem nawet do 60℃. W skrajnych wypadkach urządzenie może nawet nie włączyć się do podgrzewania c.w.u (maksymalną temperaturą parowacza, przy której jest podgrzewana ciepła woda użytkowa jest 45℃). Biorąc to pod uwagę, wskazana dla montażu byłaby północna połać dachu.

Jak widać, montaż pompy ciepła na kominie lub w miejscu komina ma swoje zalety oraz wady, które należy dobrze przemyśleć i skonsultować z profesjonalistami. 

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem pomp ciepła znajdującym się na naszej stronie.

 

Źródło: komputerswiat.pl

Autor: Sylwia Wilczyńska

 

 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu: "Najnowsza generacja pomp cyrkulacyjnych concept by Xylem do ogrzewania, chłodzenia i c.w.u."