Produkty

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki - jak ją wykorzystać? - NEWS

Dodano 17.01.2023

Coraz więcej ludzi decyduje się na montaż paneli słonecznych w swoich domach. Jest to spowodowane możliwością produkcji własnej, zielonej energii. Mikroinstalacje przydomowe są przyjazne dla środowiska i kosztują coraz mniej. Jednym z dodatkowych korzyści z ich posiadania jest generowanie nadwyżki prądu.
Energia słoneczna, pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych, może być wykorzystywana do zaspokajania indywidualnych potrzeb energetycznych lub oddawana do sieci elektrycznej. W przypadku, gdy produkcja energii przekracza bieżące zapotrzebowanie, pojawia się nadwyżka prądu z fotowoltaiki. Czy jest ona tracona czy możliwe jest jej wykorzystanie?

Z czego wynika nadwyżka prądu z fotowoltaiki i jaka jest jej rola?

Fotowoltaika to metoda pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Latem, kiedy słońce jest aktywne, instalacja fotowoltaiczna generuje więcej prądu niż w pochmurnych, jesiennych dniach. W godzinach największej aktywności słońca, kiedy zwykle mieszkańcy przebywają poza domem, powstaje nadwyżka energii z fotowoltaiki.
Nadwyżka prądu z fotowoltaiki nie przepada. Może być ona magazynowana i wykorzystywana w razie braku słońca. Jednak dla sprzedawców zobowiązanych, magazynowane rezerwy muszą być zużyte w ciągu 12 miesięcy od wyprodukowania, w przeciwnym razie przepadają. Prosumenci powinni mieć to na uwadze przy decyzji o instalacji fotowoltaicznej. Co zrobić, gdy instalacja dostarcza do gospodarstwa domowego więcej energii niż jest ono w stanie zużyć?

 

W jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii z paneli fotowoltaicznych?

Autokonsumpcja to pojęcie oznaczające ilość energii elektrycznej, która jest wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną i zużywana na potrzeby gospodarstwa domowego. W polskich domach średni poziom autokonsumpcji wynosi około 30% z powodu rytmu dnia. Aby zwiększyć efektywność korzystania z energii, warto zastanowić się nad rozwiązaniami pozwalającymi na lepsze zarządzanie energią w domu, np. poprzez zwiększenie autokonsumpcji w czasie największej produkcji prądu.

Jest to osiągalne dzięki:

  • wykorzystaniu funkcji odpowiedzialnej za opóźnienie pracy urządzeń elektrycznych
  • wykonywanie prac wymagających dużego zużycia energii poza godzinami szczytu
  • instalacja systemów wykorzystujących energię z fotowoltaiki do ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń
  • magazyny energii

Nadwyżka prądu, a system net-billing

Od kwietnia 2022 roku, system net-billingu reguluje rozliczanie nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznych. Dotyczy to każdego, kto zdecydował się na montaż instalacji po 31 marca 2022. W ramach tego systemu, nadwyżka energii z fotowoltaiki jest sprzedawana operatorowi po ustalonej cenie, a następnie, w przypadku potrzeby (np. zimą), jest kupowana z powrotem po cenie rynkowej. Dzięki temu rozwiązaniu, prosumenci mogą otrzymać dodatkowe korzyści finansowe z tytułu wyprodukowanej energii, a jednocześnie zabezpieczyć się przed brakiem energii w przyszłości.

źródło: https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/aktualnosci/153519,nadwyzka-pradu-z-fotowoltaiki-co-z-nia-zrobic
autor: zespół Instal-Konsorcjum

 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu:

"Aktualna sytuacja w obszarze fotowoltaiki. System fotowoltaiczny Viteco"

 

Chcesz uzyskać więcej informacji – zapraszamy do kontaktu z ogólnopolską siecią naszych hurtowni, adresy dostępne są pod linkiem: https://ik.pl/hurtownie.